Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Kolejne znalezisko z Gwdy

PIŁA Tym razem udało się odnaleźć gliniane naczynie – prawdopodobnie z przełomu XVI-XVII wieku
Kolejne znalezisko z Gwdy

Rozpoczął się kolejny sezon archeologicznych penetracji w Gwdzie. Tym razem pilskim archeologom, dzięki pomocy nurków ze Stowarzyszenia Nurkowego Gwda, udało się odnaleźć gliniane naczynie. – Pochodzi zapewne z XVI-XVII wieku – szacują. 

Rozpoczął się kolejny sezon archeologicznych penetracji w pilskiej Gwdzie. To dopiero początek tegorocznych poszukiwań, a pilscy archeolodzy już natknęli się na ciekawe znalezisko. Dzięki pomocy nurków ze Stowarzyszenia Nurkowego Gwda udało się odnaleźć gliniane naczynie. – Pochodzi zapewne z XVI-XVII wieku – szacują wstępnie archeolodzy. 

To kolejne odkrycie w Gwdzie. Poprzednie sezony - w tym rok 2022 - należały pod tym względem do naprawdę udanych – znaleziono najpierw fragment glinianego dzbana z czasów średniowiecznych, a następnie butelkę apteczną – prawdopodobnie z lat trzydziestych XX wieku - z doskonale zachowaną zawartością. Okazało się, że są to ziołowe krople, nasercowe lub żołądkowe.  

W lipcu 2021 r. w Gwdzie znaleziono natomiast gliniane naczynie z epoki brązu. Z rzeki wydobyto także kubek sprzed dwóch tysięcy lat. Wcześniej odnaleziono także fragmenty mostu z XVII wieku oraz motykę z poroża jelenia z czasów epoki kamienia. Wszystkie znaleziska trafiły do zbiorów działu archeologicznego Muzeum Okręgowego w Pile, gdzie czekał na nie już znaleziony w 2020 roku ręcznie lepiony kielich z epoki brązu - na pustej nóżce. Naczynie liczy blisko 3 tysiące lat. 

Poszukiwania w pilskiej rzece prowadzi archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile, dr Jarosław Rola, przy wsparciu zaprzyjaźnionych nurków ze Stowarzyszenia Nurkowego Gwda. Na facebookowym profilu Muzeum można oglądać podwodne filmiki dokumentujące pracę nurków pod wodą i szczególne chwile, gdy udaje się im odkryć interesujące przedmioty.   

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama