Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pomagają, wspierają, edukują …

W czwartek w Pilskim Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot odbyło się podsumowanie drugiego etapu realizacji projektu pn. „Kancelaria społeczna Parasol. Pomagamy, wspiera-my, edukujemy”, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Oby-watelskiego.
Pomagają, wspierają, edukują …

Projekt składa się z trzech elementów. Pierwszy to udzielanie pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Ta forma pomocy skierowana jest do osób zadłużonych, zagrożonych wykluczeniem, żyjących w ubóstwie, w tym dla seniorów oraz osób doświadczających dyskryminacji i przemocy. Realizowana jest w Pile, w siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego (budynek Dworca PKP w Pile, I piętro). 

Druga forma pomocy - udzielanie wsparcia psychologicznego - skierowana jest do osób w trudnych sytuacjach życiowych, dla osób zadłużonych, żyjących w ubóstwie, osób zagrożonych wykluczeniem. Ta część projektu realizowana jest w Pilskim Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot. 

Trzecia forma pomocy to edukacja prawno-obywatelska i ekonomiczna. Głównymi odbiorcami tych usług są seniorzy (np. członkowie Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz organizacji pozarządowych), a także młodzież licealna. Szkolenia te odbywają się na terenie powiatów: pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i chodzieskiego. 

W ramach projektu udzielono ponad 200 porad prawnych na 80 dyżurach. W 72 szkoleniach z edukacji prawno-obywatelskiej i ekonomicznej udział wzięło ponad 800 osób. Realizacja Projektu obejmuje okres od listopada 2021 r. do września 2023 r. 

W spotkaniu podsumowującym uczestniczyli m.in.: Piotr Głowski - Prezydent Piły, Maria Kubica - Przewodnicząca Rady Miasta Piły, Małgorzata Karwacka - Radna Rady Powiatu Pilskiego, Rafał Zdzierela - Radny Rady Powiatu Pilskiego, przedstawiciele beneficjentów projektu: Sławomira Koźma - kierownik Pilskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, Mariola Chełminiak - Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miasta Piły, Marzena Amza - Dyrektor MOPS w Pile, Izabela Toboła - Prezes Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Dorota Piechowiak – psycholog, członkinie i członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego na czele z Prezes Anetą Wróblewską, sekretarz Marleną Bakułą-Zdzierelą, Krzysztofem Opalińskim i Krzysztofem Wróblewskim. 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obywatelskiego powstało w 2002 r., a jego głównym celem statutowym jest udzielanie bezpłatnych porad prawnych oraz wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, osób niepełnosprawnych oraz matek lub ojców samotnie wychowujących dzieci. 

Od powstania Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Obywatelskiego udzieliło kilku tysięcy bezpłatnych porad prawnych. Nieprzerwanie od 2016 r., Stowarzyszenie realizuje umowę z Gminą Piła pn. „Wspieranie inicjatyw lokalnych na rzecz integracji lokalnej społeczności poprzez udzielanie porad (prawnych, obywatelskich) dla mieszkańców miasta Piły znajdujących się w trudnej sytuacji”. Stowarzyszenie utrzymuje się dzięki składkom członkowskim i darowiznom. Porady prawne udzielane są w każdy poniedziałek w godzinach od 16:00 do 18:00 oraz w soboty od 14:30 do 17:30 w siedzibie Stowarzyszenia (budynek Dworca PKP Piła Główna, I piętro).

Projekt jest realizowany w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG). 

(mbz)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama