Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Mural gotowy! The Anias ponownie zachwyciły!

Kolejny mural autorstwa dwóch artystek - Anny Kluzy i Anny Waluś – ozdobił Tuczno! Uroczyste odsłonięcie już 8 lipca podczas 4 edycji Etno Tuczno Festiwal, który będzie odbywał się na Zamku w Tucznie.
Mural gotowy! The Anias ponownie zachwyciły!

Autor: GOK Tuczno

Źródło: FB/GOK w Tucznie

Przy okazji 4. edycji festiwalu, organizatorzy postanowili po raz kolejny udekorować miasto muralem autorstwa związanej z Piłą Anny Kluzy, malarki, rzeźbiarki, animatorki oraz Anny Waluś, współzałożycielki grupy Wow Wall Studio, która od 2017 roku zajmuje się malowaniem murali w przestrzeni publicznej. Mural powstał na ścianie budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Tucznie. 

- Mural dofinansowany jest ze środków funduszu sołeckiego Sołectwa Tuczna – informuje GOK. 

***

Anna Waluś to artystka pochodząca z Koszalina. W 2010 roku obroniła licencjat na Akademii Sztuk Pięknych w Palermo w pracowni profesora Carlo Lauricella. W 2013 r. ukończyła Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Odbyła także roczne studia na Akademii Sztuk Pięknych w Murcji w Hiszpanii i trzymiesięczny staż w Granadzie w Hiszpanii. Podobnie jak pochodząca z regionu pilskiego Anna Kluza, w 2016 roku była jednym z malarzy animatorów przy produkcji nominowanego do Oskara filmu „Twój Vincent”. Artystki współpracowały następnie w ramach tzw. „Grupy Vincenta” tworząc murale m.in. w stylu Van Gogha w wielu polskich – i nie tylko - miastach. 

Anna Kluza, natomiast, to artystka związana z pilskim regionem, także z pilską Galerią BWA PP, pochodząca z Nowego Buczka w gminie Lipka. Urodziła się w 1985 roku w Czarnkowie. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; studiowała na ASP w Gdańsku. Malarka, rzeźbiarka i animatorka. Uczestniczyła w tworzeniu nominowanego do Nagrody Akademii Filmowej – do Oscara – filmu „Twój Vincent” („Loving Vincent”) pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej. Anna miała ogromny wpływ na realizację tego filmu jako supervisor, projektant klatek kluczowych i malarz animator. Jest także autorką obrazu z odwracającym się Vincentem van Goghiem, który stał się ikoną produkcji – znalazł się na plakatach, bilbordach promujących film, widzieliśmy go także w zwiastunie. Współpracowała także z paryską wytwórnią filmową Easy Tiger, dla której – z reżyserką Florą Molinie Deruy – stworzyła film krótkometrażowy „Vilains”. Pracowała także nad kolejną animacją malarską wytwórni BreakThru Films pt. „Chłopi”. Premiera tej produkcji jeszcze przed nami. 

***

To nie pierwszy mural wykonany przez te artystki w Tucznie. 

Pierwszy mural pojawił się na rogu ulic 1 Maja i Konopnickiej. Został zrealizowany przez Annę Kluzę i jej Ekipę Vincenta - malarzy, twórców nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent” i namalowany stylem Vincenta van Gogha. Artyści wówczas przygotowali także pejzaże w charakterystycznym dla mistrza impresjonizmu stylu, ukazujące najpiękniejsze zakątki miasta.

- Malowaliśmy niezwykle urokliwe zakątki najwspanialszego Tuczna. Efekty można było zobaczyć na wystawie „Tuczno okiem Van Gogha” – wspomina Ania Kluza.

Rok później – na I festiwal - powstało dzieło z logo festiwalu na jednej ze ścian w okolicach Zamku. Także II Etno Tuczno Festiwal uhonorowany został muralem. Ten powstał na budynku przy ul. Piaskowej i był to tzw. ETNO MOTYL - mocno w klimatach „etno”.  A malowała ponownie Anna Kluza. 

Rok temu powstał natomiast fluorescencyjny Wieloryb - w otoczeniu złotych rybek - który zachwycił mieszkańców i gości III edycji Festiwalu. 

- Sezon letni byłby niezaliczony gdyby The Anias nie zmalowały czegoś w Tucznie! – śmieją się organizatorzy IV Etno Tuczno Festiwal. 

- Pięknie dziękujemy za zaproszenie do stworzenia muralu na budynku GOK w Tucznie. Jak zawsze było nam bardzo miło i sympatycznie u Was gościć.  Dziękujemy za cudowną opiekę i mnóstwo serdeczności – dziękują autorki projektu i realizacji, Ania Kluza i Ania Waluś, czyli… The Anias! 

- To malowidło jest takie piękne…  I miło nam poinformować, że odsłonięcie muralu odbędzie się w ramach Etno Tuczno Festiwal 2023. 

Mural dofinansowano ze środków budżetu sołeckiego Sołectwo Tuczno z inicjatywy KGW Ma-Lwa.

***

- Etno Tuczno Festiwal to folkowo-etniczne święto organizowane przez KGW Ma-Lwa w niezwykłych okolicznościach przyrody. Zapraszamy na 4 edycję już 8 lipca na dziedzińcu Zamku Tuczno. To wyjątkowo sielskie wydarzenie, pełne muzyki, wianków, kolorowych ludzi, ziół, swojskich smakołyków, rękodzieła i inspirujących warsztatów – zachęcają. 

A jaki jest program tegorocznej imprezy? 

JARMARK BIAŁEJ DAMY: rękodzieło, malarstwo Janusza Gajowieckiego, swojskie smaki od KGW Haneczki, KGW Ma-Lwa i KGW Drzonowianki Wałeckie, lokalne przysmaki i regionalne produkty, popitki od Wrzosowego Zakątka

KONCERTY: Dagadana, ŻywiJoł, Emil Witt, Faso Tomala

WARSZTATY: rytmiczno-bębniarskie z prezentacją instrumentów etnicznych - Bogdan Kulik; Cuda wianki - KGW Ma-Lwa; Gliniane obrazki z natury - GOK Tuczno; Tuczyński las w słoiku - GOK Tuczno; warsztaty rzeźbiarskie z pokazem rzeźbienia w drewnie - Nadleśnictwo Tuczno; malowanie bawełnianych toreb - Nadleśnictwo Tuczno; zabawy i gry edukacyjne - Nadleśnictwo Tuczno; warsztaty tkackie "Zróbmy razem kolorową tkaninę" - Renata Ramola; gra plenerowa Mòlky - Szkolny Klub Gier Planszowych "Gierka".

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tuczno cieszy się 29.06.2023 14:38
Pani Anna Aleksandra 1951 mieszka gdzieś przy drodze DK11 a w Tucznie osoba znana z książek "Osaczenie. Polski Wołyń w ogniu nienawiści", "Pierścionek śmierci". Też 8 lipca 1948.

Cygan Cuganowi Cygankiem 29.06.2023 14:31
Odsłonięcie będzie z okazji 72 rocznicy urodzin Anny Aleksandry de domo Góźdź. Gratulacje!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama