Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Guliwer przy Okrzei

PIŁA Spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru Klinika Lalek przyciągnął na Stadion Powiatowy tłumy dzieci i dorosłych
Guliwer przy Okrzei

Autor: PiMBP w Pile

Na „Kosmiczną podróż Guliwera” w wykonaniu Teatru Klinika Lalek przybyły prawdziwe tłumy. Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile zapełnił się po brzegi. Mieliśmy okazję obejrzeć niezwykłe widowisko – wbrew pozorom, nie tylko dla dzieci. 

Teatr Klinika Lalek z Wolimierza to legendarny już, wędrowny teatr lakowy, z dużymi, dynamicznymi lalkami, z jeżdżącymi machinami, stworami, żywiołami. I z niezwykłą muzyką. Pokaz w Pile zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. P. Szumana wraz z Powiatem Pilskim, w ramach programu „Edukacji kulturalnej” i realizowanego przez Bibliotekę projektu „Małe i duże podróże po kulturze”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

„Kosmiczna podróż Guliwera” to spektakl oparty na motywach powieści Jonathana Swifta. Wrażenie na oglądających zrobiła przede wszystkim ogromna lalka głównego bohatera animowana aż przez piątkę aktorów. 

Teatr Klinika Lalek powstał w 1988 roku we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Trzy lata później przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski wędrowny teatr lalkowy. W przedstawieniach teatru udział biorą lalki, aktorzy, ale także machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. 

Klinika Lalek organizuje m.in. liczne parady uliczne, koncerty i przedstawienia plenerowe. 

-Takiego wydarzenia na tym obiekcie jeszcze nie było.  Artyści podczas spektaklu wykorzystali ogromne marionetki, gigantyczne machiny jeżdżące, grające instalacje czy stwory, a muzyka towarzysząca występowi, grana była na żywo przez orkiestrę i aktorów. Wszystko to, stworzyło magiczne widowisko, które przeniosło nas w bajkowy świat, jednocześnie przypominając, jak ważna jest miłość i szacunek wobec wszystkiego i wszystkich - komentuje Starostwo Powiatowe w Pile. 

- Po raz kolejny okazało się, że decyzja o modernizacji Stadionu Powiatowego przy Okrzei była strzałem w dziesiątkę. Ponadto, niedzielne wydarzenie, pokazało nową funkcjonalność tego obiektu, i bardzo się cieszę, że tak wielu mieszkańców w nim uczestniczyło – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

„Kosmiczna podróż Guliwera” to spektakl, który nawiązuje do przełomowego momentu w historii naszej planety. Nocą 21 grudnia 2020 roku świat wszedł w Erę Wodnika. Widziane z Ziemi wzajemne ustawienie Jowisza i Saturna w jednej linii sprawiło, że wyglądały na nieboskłonie jak jedna planeta. Według astrologów oznacza to ogromne zmiany w ludzkiej mentalności. Nadejście Ery Wodnika obwieszcza światu koniec starego i początek nowego życia: kres wojen i kłótni, za to nastanie pokoju i szacunku wobec natury i wszystkich istot”.

Spektakl adresowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych, zabrał zebranych w podróż do gwiazd i sprowadził z powrotem na ziemię, „uświadamiając nam, że nie wystarczy żyć – liczy się przede wszystkim to, jak żyjemy…” – napisano o przedstawieniu. 

- Dziękujemy, że byliście z nami – takimi słowami organizatorzy podziękowali przybyłym na stadion. 

zdjęcia: PiMBP, Powiat Pilski 

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama