Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Plener z Łempicką

TRZCIANKA/ PIŁA Najpierw był malarski plener pt. „Tamara Łempicka - ikona swoich czasów”, a potem wystawa prac, które podczas wyjazdu powstały
Plener z Łempicką

Autor: JELO

Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych JELO realizuje projekt „Tamara Łempicka - ikona swoich czasów”. Artyści niedawno wrócili z pleneru malarskiego, który był jednym z kolejnych etapów zadania. 

Uczestniczyliśmy w niezwykle twórczym plenerze malarskim w „AGRO na Wapniarni” koło Trzcianki. Jego sponsorem był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który przyjął do realizacji projekt Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO „Tamara Łempicka - ikona swoich czasów”. Malownicze otoczenie, wspaniała gościna właścicieli ośrodka oraz doskonałe warunki lokalowe pozwoliły stworzyć przeszło 35 obrazów i kilka fotografii inspirowanych twórczością sławnej polskiej malarki Tamary Łempickiej – informują artyści z JELO. 

Autorami tych prac są B. Różańska, E. Jabłońska, R. Kopić-Sądel, L. Wszołek, L. Filipiak, B. Bumbul, I. Ignaszak, A. Abramczyk, G. Koźmiński oraz J. Haracewiat-Łosoś i H. Cudnowska-Tomczyk.

Powstałe prace znalazły się na wystawie poplenerowej, uświetnionej wernisażem w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance (współorganizatorem były Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance).

- Cele naszego wyjazdowego pleneru to doskonalenie zdolności plastycznych, fotograficznych, reżyserskich, a także wymiana doświadczeń artystycznych jego uczestników, jak i popularyzacja twórczości artystów okresu międzywojnia w Polsce. Na wernisaż przygotowaliśmy atrakcyjną niespodziankę dla odwiedzających, a było nią widowisko literackie pt. „Tamara Łempicka - ikona swoich czasów” według scenariusza i reżyserii B. Mikołajczak. Główne role zagrali B. Bumbul i G. Koźmiński – relacjonują autorzy prac. 

Na zorganizowanej wystawie nie zabrakło zwiedzających – wśród nich były zarówno goście zaproszeni na wernisaż, jak i turyści, którzy pomimo wakacyjnej aury i otwarcia w tym samym czasie konkurencyjnej wystawy w trzcianeckim muzeum, odwiedzili Centrum. 

- Byli zadowoleni i z wystawy, i z widowiska parateatralnego, co potwierdzali w dyskusjach i powernisażowych rozmowach. 

Organizacja pleneru i udział w nim są jednym z etapów projektu, którego realizację Stowarzyszenie rozpoczęło w marcu 2023 roku. 

- Wcześniej nasze działania polegały na wyjazdach do muzeów w Krakowie i w Poznaniu, a także na przeprowadzeniu m.in. warsztatów i zajęć na temat sztuki okresu międzywojennego w Polsce. Dowiedzieliśmy się m.in. jak skalować obrazy, jak uzyskać przestrzeń w obrazie i jakie wybrać techniki malarskie.

Przed JELO kolejne działania. Planowane jest m.in. październikowe spotkanie w „Galerii na Poddaszu” w Akademii Nauk Stosowanych w Pile.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama