Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Przesilenie…

CHODZIEŻ. Aż 27 artystów zaprezentowało swoje prace na wystawie podsumowującej Interdyscyplinarne Międzynarodowe Spotkania Artystyczne JAZZ/ART/Photo 2022 w Chodzieży.
Przesilenie…

Pod taką nazwą w ramach Salonu Artystycznego działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży w środę 2 sierpnia miał miejsce wernisaż - pokłosie peregrynacji grupy artystów od lat związanych z miastem i odbywającą się w tym czasie jazzową. imprezą. Uczestnicy polubili się z Chodzieżą po raz szósty.

Początkowo impreza mocno nawiązująca do odbywających się równolegle Warsztatów Jazzowych, ba dokumentująca te wydarzenia z biegiem lat przekształciła się w luźne spotkania twórców, których prace daleko odbiegają od pierwotnych założeń. Tegoroczna wystawa w MDK jest tego kolejnym dowodem. Rozbrat wydaje się ostateczny. W wystawionych pracach poza sferą metaforyczną trudno na pierwszy rzut oka doszukać się  muzycznych inspiracji. Według kuratorów wystawa prezentuje oblicze człowieka w chwili przełomu, kryzysu. Artyści poprzez bliskie sobie media przekazują refleksje na temat kondycji ciała, intelektu i szerzej - otaczającej nas rzeczywistości, zagrożeń oraz świata w którym przyszło nam żyć. Granicą jest własna wrażliwość i niezwykle intymne spojrzenie każdego z twórców.

      Przybyłych na wernisaż powitała Zofia Braciszewska dyr. MDK, która następnie głos oddała samym twórcom. Piotr Spek jeden z kuratorów dziękując za gościnę w Chodzieży przyznał  że konwencja spotkań z biegiem lat ewoluowała i znacznie zmieniła się. - Z roku na rok było nam mało, zaczęliśmy rozglądać się po Chodzieży, zadawać pytania - o miłość, kwestie społeczne, stany funkcjonowania, czym jest dzisiaj przesilenie… Ta wystawa to odpowiedź artystów. Wszystkie prace powstały specjalnie z myślą o tej ekspozycji. 

      Z kolei drugi z kuratorów prof. Andrzej Zygmuntowicz zastanawiał się co wywołuje w nas efekt przesilenia. - Każdy kiedyś musi podjąć decyzję, przejść z jednej strony na drugą. To dotyczy życia prywatnego, społecznego, politycznego i globalnego…

      Oficjalną część wernisażu dowcipnie spuentowała Izabela Kostrzewa stały kurator Salonu Artystycznego. – Ja doświadczyłam właśnie przesilenia, bo jak się tu odezwać po tak niesamowitej profesorskiej wypowiedzi… Dalej stwierdziła, iż jest to wystawa wymagająca, która potrzebuje od widza otwartości. Zwróciła też uwagę na różnorodność  technik. Rzeczywiście, dużym walorem chodzieskiej wystawy jest wielość technik i pomysłów artystycznych. Prace są wykonane w najróżniejszy sposób. Obok „instalatorów”, swoje miejsce znaleźli fotograficy, graficy i ci którzy ciągle używają pędzla. Tłem jak zaznaczył  prof. Zygmuntowicz jest jednak ciągle muzyka. Na koniec Piotr Spek przedstawił wszystkich 27 uczestników biorących udział w wernisażu. 

      Tym razem zabrakło części muzycznej, bowiem godzinę później zaplanowany był kolejny „warsztatowy” i ważny koncert – występ Marka Napiórkowskiego w programie Hipokamp. Wystawa „Przesilenie” potrwa do końca września br. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama