Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Jesteś piękne! - mówię życiu. Soyka czarował w Pile!

Najpierw przepiękny, chilloutowy koncert, a potem widowisko na ekranie wodnym: Kora oraz wycinaki noblistki Wisławy Szymborskiej i jej koty.
Jesteś piękne! - mówię życiu. Soyka czarował w Pile!

Autor: eKi

Jak pięknie jest rano / Jeszcze nie wszystko się stało / I wszystko może się stać / Tylko brać – śpiewał w Pile Stanisław Soyka. Wokalista, muzyk i kompozytor opowiadał także anegdoty, inicjował wspólne śpiewanie i zachwycał się miejscem – Galerią Nad Gwdą, czyli strefą rekreacji powstałą za budynkiem Starostwa Powiatowego – z widokiem na rzekę. Był to pierwszy koncert w tej lokalizacji – a że udany i fenomenalnie przyjęty przez publiczność – już wiadomo, że przed nami kolejne muzyczne atrakcje. We wrześniu.   

-Opowiem jak napisałem muzykę do wiersza pani Wisławy Szymborskiej. A ściślej – do połowy wiersza pani Wisławy. „Jesteś piękne! – mówię życiu” – tak zaczyna się ten wiersz. I tu zaczyna się historia… bo uważałem, że piosenka jest gotowa, a pół wiersza pani Wisławy się nie zmieściło… Głupio brzmi, ale tak było. I pomyślałem sobie, no mogę mieć kłopot, bo to jednak duży skrót…  Trzeba by zapytać autorkę, co o tym sądzi i czy mi pozwala – bo tak nakazuje dobry obyczaj. A jednocześnie miałem, jak wszyscy, świadomość, że pani Szymborska należy do autorek, które za dużo nie piszą – była słynna ze swojej zwięzłości. No ale odważyłem się, skontaktowałem się, umówiłem. I pojechałem. Przedstawiłem szkic piosenki… Po lekturze, pani Wisława mówi: Wie pan, to ciekawe… to taki wiersz, o którym kiedyś sama myślałam, że można by go skrócić! – m.in. tę anegdotę opowiedział pilanom i gościom koncertu Stanisław Soyka, który gościł w piątkowy wieczór w Galerii Nad Gwdą. Recital nosił tytuł „Tak się u nas życie dopełnia/ tak się u nas dopełnia świat”. 

Projekt jaki przygotowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile wraz z Powiatem Pilskim zachwycił publiczność, która tłumnie przybyła na spotkanie. Przed sceną, a także po drugiej stronie rzeki - skąd słuchający mieli wspaniały widok zarówno na scenę, jak i na oświetlony budynek Starostwa Powiatowego w Pile - ustawiono mnóstwo leżaków dla gości. Ani jeden nie pozostał pusty – w mig zajmowano także dostawione  krzesła. Ludzie siedzieli wszędzie – także na trawie. Obok w plenerowej ekspozycji prezentowano wycinanki Wisławy Szymborskiej, której projekt był poświęcony (wystawa będzie prezentowana przez miesiąc). A na scenie królował wspomniany Stanisław Soyka, wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer. Nastrojowy, rozmarzony, liryczny, poetyczny, ale i promienny, pogodny, energetyzujący… Z rozjaśnioną uśmiechem twarzą. 

– Ależ mam tu piękny widok: rzeka, w tle miasto i… tylu gości! – mówił, chyba zaskoczony tak imponującą frekwencją. 

W repertuarze znalazł się wiersz Wisławy Szymborskiej „Allegro ma non troppo” czyli „Szybko, ale nie za bardzo” – o którym powstała zacytowana wyżej anegdota - oraz wiersze innych poetów, m.in. Czesława Miłosza, Agnieszki Osieckiej, a także Williama Shakespeare’a „Sonet 66” z albumu „Sonety Shakespeare” - Soyka skomponował muzykę do wybranych utworów angielskiego poety i zaśpiewał je w języku polskim. Muzyk opowiadał o poetach, z którymi się przyjaźnił. Wspomniał pochodzącego z Krzyża Wlkp. Andrzeja Sulimę – Suryna. Recital zachwycił. Soyka oczarował zebraną publiczność. Nie mogło oczywiście zabraknąć przebojów. Pięknie wybrzmiała „Tolerancja” („Na miły Bóg)”, „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” – odśpiewane wraz z artystą przez publiczność, ostatni utwór nawet z podziałem na damskie i męskie głosy. Owacje, kwiaty z rąk dyrektor biblioteki Joanny Wyrwa - Krzyżańskiej, raz jeszcze owacje. Bis! Podwójny „żeby dwa razy nie chodzić!” – zażartował artysta. Bo tego wieczoru było dużo miejsca na wzruszenia, na wspólne śpiewanie, na relaks i także na humor. 

Projekt nosił tytuł „Wisława Szymborska „Co nie do pomyślenia jest do pomyślenia” – spotkania z Noblistką w powiecie pilskim”. Była więc okazja zapoznać się także z twórczością Wisławy Szymborskiej – i to nie tylko poetyckiej…  I tak przy okazji koncertu zaprezentowano na plenerowej wystawie wypożyczone z Fundacji Wisławy Szymborskiej wyklejanki. A uzupełnieniem wystawy, po koncercie, był spektakl wizualno-muzyczny „Jarmark cudów”, składający się z wyklejanek, które wyszły spod ręki noblistki. Motywem przewodnim były ulubione przez poetkę koty, a tłem wydarzenia utwór pt. „Nic dwa razy” zespołu Maanam i muzyka Tomasza Stańko z projektu muzycznego „Wisława”.  Widowisko prezentowane było na ekranie wodnym. 

Był to pierwszy koncert w strefie rekreacji przy Starostwie Powiatowym w Pile. Miejsce sprawdziło się fenomenalnie, a starosta pilski Eligiusz Komarowski już zapowiedział kolejny muzyczny wieczór w Galerii nad Gwdą: 22 września wystąpi Mietek Szcześniak.   

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 58 700 w ramach   programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023. 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama