Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Dzisiejsze plony jutro będą chlebem...

W sobotę mieszkańcy gminy Ujście obchodzili w Kruszewie gminne święto plonów. - Dziś rolnicy zbierają plony, które jutro będą naszym chlebem - powiedział podczas uroczystości burmistrz Ujścia, Roman Wrotecki, dziękując ludziom wsi za ich trud i oddając pokłon ich pracy.
Dzisiejsze plony jutro będą chlebem...

Chyba jeszcze nigdy nie było tak upalnych dożynek w gminie Ujście, a przynajmniej nikt takich nie pamięta. W sobotę w Kruszewie było bardzo gorąco i nawet parasole i namioty nie pomagały. Ale tradycji musiało stać się zadość.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. dziękczynną w kościele p.w. sw. Wojciecha w Kruszewie z udziałem zaproszonych gości oraz delegacji ze wspaniałymi dożynkowymi wieńcami. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez konnych jeźdźców w rytmie, nadawanym przez orkiestrę przemaszerował na boisko przy szkole, odświętnie udekorowane i przekształcone w plac dożynkowy. Tam odbyła się dalsza cześć wydarzenia: część obrzędowa z udziałem działającego przy Ujskim Domu Kultury zespołu KASZTELANKI, staropolska biesiada dożynkowa z zespołem DUET KARO, koncert „Ze starej płyty” Marty Leśniewskiej z zespołem oraz zabawa taneczna z zespołem DJ SAN MARCO. Nad całością wydarzeń czuwała dyrektor Wiejskiego Domu Kultury w Kruszewie, Katarzyna Hardyk.

Funkcję starostów tegorocznych dożynek sprawowali Wiesława Grzegorek oraz Rafał Kadeja. Pani Wiesława prowadzi wspólnie z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 45 hektarów. Specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym i produkcji roślinnej. W ciągu roku sprzedaje ok. 500 sztuk żywca. Gospodarstwo jest wciąż udoskonalane poprzez wprowadzanie nowych technologii zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej.

Rafał Kadeja prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 hektarów. Specjalizuje się w produkcji roślinnej i hodowli trzody chlewnej. Uprawia zboża na pasze i sprzedaż. Rocznie sprzedaje ok. 1200 sztuk żywca. Gospodarstwo jest wciąż wzbogacane o nowe technologie. Pan Rafał jest aktywnym członkiem miejscowego kółka rolniczego.

W części obrzędowej starostowie przekazali chleb dożynkowy burmistrzowi Romanowi Wroteckiemu i proboszczowi kruszewskiej parafii, księdzu Pawłowi Froelichowi. Burmistrz obiecał podzielić ten chleb sprawiedliwie tak, by nikomu go nie zabrakło.

(acz)

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama