Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Ławeczka Słodowego stanie w Czarnkowie

CZARNKÓW 100 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego przeznaczone będzie na ławeczkę urodzonego w Czarnkowie Adama Słodowego
Ławeczka Słodowego stanie w Czarnkowie

Źródło: UM Czarnków

100 tysięcy złotych na Ławeczkę Adama Słodowego – to już prawie pewne. Projekt zwyciężył w tegorocznym budżecie obywatelskim. 3 grudnia 2023 roku minie setna rocznica urodzin niezwykłego konstruktora – moment na postawienie ławeczki jest więc idealny. 

Właściwie projekt pn: Ławeczka Adama Słodowego w Czarnkowie nie miał konkurencji, gdyż inne projekty ( „Przestrzeń rekreacyjna - budowa wiaty wraz z infrastrukturą na czarnkowskich łazienkach” oraz „Grillowanie nad Notecią”) zostały odrzucone na etapie formalnym przez komisję weryfikacyjną. Teraz jeszcze tylko głosowanie i projekt zostanie skierowany do realizacji. 

Ławeczki stoją już niemal w każdym mieście promując znane, czasem historyczne, wręcz legendarne postaci związane z danym miejscem. Adam Słodowy urodził się w Czarnkowie – a co nie bez znaczenia – w grudniu przypadnie setna rocznica tych urodzin. Moment na uczczenie niezwykłego konstruktora ławeczką jest więc idealny. „Ławeczka” nie stanie oczywiście sama – jej elementem będzie odlana postać propagatora majsterkowania. Będzie można przysiąść się do Adama Słodowego, wspomnieć jego projekty, poznać związki konstruktora z Czarnkowem. A tych jest niemało. 

Adam Słodowy to konstruktor, „specjalista od majsterkowania”, autor i prowadzący popularnego i niezwykle lubianego programu telewizyjnego „Zrób to sam” emitowanego w latach 1959–1983, autor książek i scenariuszy

Urodził się w Czarnkowie i tu uczęszczał do szkoły w latach 1930–1937. W 1944 r. zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę ukończył w Szczecinie jako oficer artylerii. Wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie. Odchodził ze służby w stopnia majora. Po opuszczeniu wojska zajął się popularyzacją majsterkowania. W 1958 na wystawie motoryzacyjnej zorganizowanej przez Wydawnictwa Komunikacyjne na Placu Konstytucji w Warszawie zaprezentował własnoręcznie wykonany w Czarnkowie samochód. Od 1959 r. pracował w TVP, gdzie początkowo konstruował urządzenia sceno-techniczne. Dla Teatru Telewizji przygotował obrotową scenę. Dla stacji wymyślił ponad 60 urządzeń usprawniających pracę. Popularność zyskał jako prezenter wspomnianego programu „Zrób to sam”. Program był częścią Teleranka.  Adam Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy (np. zużytych opakowań) można zrobić zabawki i przedmioty użytkowe. Program był nadawany przez 24 lata (!) - wyemitowano 505 jego odcinków. 

Słodowy napisał ponad 10 książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, pisał także książki o samochodach, dotyczące głównie obsługi i napraw pojazdów marki Škoda. Szacuje się, że łączny nakład publikacji książkowych Słodowego o majsterkowaniu wynosi 2,5 mln egzemplarzy.

Adam Słodowy był także autorem projektu witraży dla starostwa powiatowego w Czarnkowie. Wraz z Romanem Huszczo był autorem scenariusza do serii dwudziestu filmów animowanych dla dzieci pt. „Pomysłowy Dobromir”. Zagrał (przebrany za kobietę) w filmie Seksmisja epizodyczną rolę, w ramach której prowadził program telewizyjny ucząc o robieniu na drutach.

Na wniosek dzieci 21 marca 1974 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

W czarnkowskiej Szkole Podstawowej nr 1 w 2021 roku otwarto pracownię techniczną im. Adama Słodowego. Zgromadzono w niej mnóstwo pamiątek po konstruktorze: jest tam m.in. wspomniany Order Uśmiechu z nr 107, są narzędzia, których używał. W otwarciu tej sali uczestniczyli Bożenna Kwiatkowska-Słodowy, żona Adama Słodowego oraz Maciej Rozbicki, cioteczny wnuk konstruktora, który opowiadał m.in. o tym, jak to dziadek kupował coś tylko po to, żeby to totalnie zmienić i unowocześnić...  

Poświęcona Słodowemu ławeczka ma stanąć przy zbiegu ulic Kościuszki i Kościelnej. Koszt inwestycji to blisko 100 tys. zł. 

fot. UM Czarnków


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama