Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Odznaczenie na ćwierćwiecze

Aula Nova, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Tu tutaj podczas uroczystej gali senator Adam Szejnfeld wręczył dr Marianowi Królowi, prezydentowi Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, Wielki Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Odznaczenie zostało przyznane z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego oraz 210. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego.
Odznaczenie na ćwierćwiecze

   - W dzisiejszych czasach niszczenia autorytetów, podważania szczytnych idei i braku szacunku dla codziennej pracy trzeba doceniać ludzi oraz organizacje, które nadal niosą te wartości na swoich sztandarach. Szczególnie ważne jest to u nas, w Wielkopolsce, gdzie kult dla pracy organicznej, dla pracy u podstaw oraz szacunek dla pozytywizmu niestety także z wolna się zaciera. Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego jest jednym z tych najbardziej wybitnych, które ciągle dba o krzewienie wiedzy oraz promocję, także wśród młodych, tych wspaniałych, wielkopolskich wartości. Głową, sercem i duszą tego Towarzystwa jest dr Marian Król, i to jemu szczególnie dziękuję za minione dekady pracy i aktywności. Na jego ręce składając Medal Senatu RP dziękuję też wszystkim, którzy tworzyli w przeszłości i działają aktualnie w Towarzystwie kultywując nie tylko pamięć o Hipolicie Cegielskim, ale również i o pracy organicznej – mówił w swoim przemówieniu senator Adam Szejnfeld. 

      Warto przypomnieć, że Adam Szejnfeld od wielu już lat ściśle współpracuje z Towarzystwem im. Hipolita Cegielskiego w wielu jego inicjatywach. Jednym z najbardziej spektakularnych była budowa pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, kiedy to senator Adam Szejnfeld był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika. Przypomniał o tym w swoim przemówieniu prezydent Marian Król. Za swoją działalność na rzecz pracy organicznej oraz całego ruchu pozytywistów Adam Szejnfeld w minionych latach uhonorowany był Medalem Hipolita Cegielskiego za działania na rzecz krzewienia pracy organicznej, otrzymał także statuetkę Złotego Hipolita za aktywne działania na rzecz polskiej gospodarki i upowszechniania wielkopolskich wartości.

      Podczas Wielkiej Gali 25-lecia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego odbył się wspaniały koncert orkiestry i chóru, a gwoździem programu było prapremierowe wykonanie specjalnie na tę okoliczność stworzonej kantaty pt.: „Kalejdoskop źródła”, której autorem muzyki jest pani Alina Kubik, a twórcą słów - Dominik Górny.  Kantata uzyskała patronat honorowy Światowego Projektu „Poezja Dla Kultury Godności” oraz „Krystian Zawada Artist”.  Forma tego wspaniałego utworu jako rodzaj sztuki wokalno-instrumentalnej i rozbudowanej, podkreślał podczas wydarzenia uniwersalność i różnorodność patrzenia na ideę pracy organicznej oraz jej wydźwięk dla życia społecznego.

      - Rok 2023, w kontekście etosu pracy organicznej, jest dla Wielkopolski szczególnie ważny - podsumował dr Marian Król, dziękując senatorowi Adamowi Szejnfeldowi za długoletnią, bardzo dobrą współpracę. - Praca organiczna to istota przeżywania tradycji w naszym regionie – mówił dr Marian Król. 

Kamila Łańska

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama