Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

11 listopada upłynął pod hasłem Kobiety Niepodległości

Kobiety Niepodległości zmieniały Polskę. Były m.in. działaczkami społecznymi, żołnierkami, badaczkami. Każda z nich mierzyła się z trudnościami ówczesnej rzeczywistości i każda z nich swoją ciężką pracą przyczyniła się do odbudowy niepodległej Polski. Wspominano je 11 listopada, podczas gminnych obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w Starej Łubiance (gm. Szydłowo).
  • Źródło: www.szydlowo.pl
11 listopada upłynął pod hasłem Kobiety Niepodległości

W wydarzeniu udział wzięli licznie zgromadzeni uczestnicy – mieszkańcy, uczniowie, delegacje, poczty sztandarowe. 

***

Uroczystości rozpoczęły się mszą święta za Ojczyznę w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża św. Podczas kazania proboszcz ks. Roman Piwoński zaakcentował rolę kobiet niepodległości. Po nabożeństwie, uczestnicy przemaszerowali pod pomnik ku czci poległych Żołnierzy I AWP i Serca Pana Jezusa, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Tobiasz Wiesiołek. Następnie dokonano uroczystego złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem, a uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance, w duchu patriotyzmu, przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „By znał wolność lud”. 

Dalsza część uroczystości miała miejsce wieczorem w Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie. „Droga do odbudowy niepodległej Polski nosi imiona żeńskie i ma duszę kobiety” – usłyszeliśmy podczas wykładu Małgorzaty Starosty. Po wykładzie przeszedł czas na długo wyczekiwany, niezwykle wzruszający i pełen emocji koncert Zespołu wokalno – aktorskiego „Sonanto”. Pieśni patriotyczne dawne i współczesne poruszyły najgłębsze struny w naszych sercach, tak, że wciąż gra w nich muzyka! 

więcej zdjęć: 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama