Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Burmistrz Ujścia odkrył tajemnicę

Tajemnica ujskiego pomnika powstańca wielkopolskiego właśnie została odkryta. Wiemy już, co było napisane na tablicy z tyłu cokołu.
Burmistrz Ujścia odkrył tajemnicę

Stojący przy placu Wiosny Ludów w Ujściu pomnik zna chyba każdy mieszkaniec gminy i każdy pasjonat historii. Pomnik przedstawia postać powstańca wielkopolskiego w mundurze Wojsk Wielkopolskich. Stoi prosto, z lewą nogą wspartą - jak opisują źródła historyczne- na pruskiej lufie armatniej. W rękach ma karabin typu Mauser. 

Postać umieszczono na cokole z marmuru, usadowionym na schodkowej podstawie. Na przedniej stronie cokołu widnieje tablica z wizerunkiem orła z rozpostartymi skrzydłami, nazwiskami pięciu powstańców poległych w obronie Ojczyzny w latach 1919-21 oraz informacją o losach pomnika. 

Ten pomnik to replika dzieła z 1934 roku, zniszczonego przez hitlerowców w czasie wojny. I choć źródła podają, że to wierna kopia- nie jest ona kompletna. Współczesnemu pomnikowi brakuje bowiem trzech tablic, które widniały na pozostałych ścianach przedwojennego cokołu. Wiemy z archiwalnych zdjęć, co przedstawiały tablice z prawej i lewej strony patrząc od frontu- na jednej był relief orła przypominający odznakę 61. Pułku Piechoty, a na drugiej - relief orderu Virtuti Militari. Nikt jednak nie wiedział, co przedstawiała ta z tyłu.

Dziś już to wiemy. Co ciekawe - za sprawą burmistrza Romana Wroteckiego, który od dawna nosił się z zamiarem uzupełnienia pomnika powstańca. Szkopuł w tym, że informacje, co było treścią tylnej tablicy nie figurowały w żadnych powszechnie dostępnych publikacjach. Wiele osób żywo zainteresowanych sprawą kończyło swoje wertowanie archiwów bezowocnie. Systematycznie informacji szukał też sam burmistrz - historyk z zawodu - i wreszcie znalazł... Nastąpiło to bardzo niedawno, bo dokładnie 7.11.2023r. o 23.35 - co z radością odnotował w mediach społecznościowych. - Po wielu latach poszukiwań, prób odczytania tekstu ze zdjęcia, przeglądaniu dziesiątków źródeł wreszcie się udało - napisał w komentarzu. Tekst na tylnej tablicy ujskiego pomnika powstańca wielkopolskiego to fragment wiersza Józefa Mączki „Krwawy spadek” z 1916 r. 

A wiersz brzmi tak: 

A to jest krwawy spadek Wasz

i krwią pisane ku Wam słowa:

Trzymajcie ziemi onej straż,

gdy przejdzie zamieć piorunowa...

Nie dajcie szarpać ziemi łona,

gdy krwią dziś świeżą poświęcona!...

Zaś którzy wyszli spośród Was

i krew oddali swą serdeczną,

niech będą wartą Wam słoneczną

po wszystek czas – po wszystek czas –

I niechaj granic polskiej ziemi

duchami strzegą płomiennemi!...

 

Józef Mączka był Kawalerem Orderu Virtuti Millitari, żołnierzem Legionów Polskich i poetą. Zmarł w wieku zaledwie 30 lat na dwa miesiące przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Na tylnej ścianie ujskiego pomnika umieszczono tekst pierwszej, trzeciej, czwartej i piątej linijki jego wiersza. Ostatecznie zatem na tablicy wyryto następującą treść: 

A to jest krwawy spadek Wasz

Trzymajcie ziemi onej straż

Gdy przejdzie zamieć piorunowa

Nie dajcie szarpać ziemi łona.

 

Treść ta odnaleziona została w cyfrowym archiwum biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w artykule prasowym pt. "A to jest krwawy spadek wasz" - relacji z odsłonięcia pomnika powstańca w Ujściu. Artykuł zamieszczono w Gazecie Nadnoteckiej, w numerze z 9.10. 1934 roku. 

Anna Furtacz


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Waldemar T. Piątek 04.01.2024 01:13
A gdzie się podział ujski pomnik Edwarda Gierka?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama