Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Piły

Ulicami Piły – już po raz ósmy - przeszedł Orszak Trzech Króli. Do organizacji wydarzenia włączyły się pilskie szkoły i parafie.
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Piły

Święto upamiętnia objawienie się Boga całemu światu oraz Trzech Mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Wspominane wydarzenie opisane zostało w Ewangelii wg św. Mateusza: czytamy w niej o Mędrcach ze Wschodu nazywanych również Królami lub Magami, którzy wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu. Królowie przynieśli Dzieciątku złoto, kadzidło i mirrę. A prowadziła ich betlejemska gwiazda. Według tego scenariusza przygotowano i pilski orszak, a nawet trzy barwne orszaki, w których spotkały się trzy kontynenty: Europa, Afryka i Azja. 

Ulicami miasta przeszły setki  osób. Wszyscy otrzymali papierowe, świąteczne korony – tym samym każdy z uczestników orszaku był tego dnia królem i każdy zmierzał ze swoimi własnymi darami do Nowonarodzonego. Anioły, pasterze, bębniarze i oczywiście Trzej Królowie w barwnych szatach – oni dodali orszakowi i koloru i klimatu. 

Barwny pochód wyszedł z Placu Staszica, zatoczył koło (wierni przemaszerowali ulicą Konopnickiej, 11 Listopada i 14 Lutego) i powrócił na Plac Staszica. Poprowadzili go muzycy z Djembe Planet. 

Na Placu Konstytucji 3 Maja orszak mijał Anielską Bramę.  

Na placu Staszica ustawiona była scena z żłobkiem, gdzie na Orszak czekała Święta Rodzina z Dzieciątkiem. Tam też odbyły się jasełka. Licznie zgromadzeni pilanie wspólne śpiewali kolędy, które inicjowali górale z kapeli Hrycanie z Beskidu. Był także poczęstunek i gorąca herbata. 

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana Świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone je już w IV wieku. 

bek

zdjęcia: Alina Gunia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama