Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Muszkieterowie pilskiego ringu

Wydawnictwo pt. ,,Od Wajgelta do Michaelusa” to nie tylko historia boksu. To historia pilskiego sportu, ludzi, którzy przynosili chwałę Pile i Polsce.
Muszkieterowie pilskiego ringu

Tak, też to trochę przeżyłem! Ten swoisty smrodek potu wznoszący się od razu przy wejściu do hali przy Mireckiego, tą niebywałą atmosferę towarzyszącą bokserskim pojedynkom muszkieterom pilskiego ringu. Także to, gdy wisząc na kratach okien specyficznej hali – z uwagi na to by zobaczyć co na ringu – miałem okazję towarzyszyć pełnym emocji widowiskom sportu bokserskiego w Pile. 

I jeszcze jedno. Zapamiętało to wielu! Ten początkowy każdego meczu okrzyk ,,krasnala” Stasia: Lutuj go – wzbudzało już radość i podniecenie sceny aktorów szermierki na pięści. 

No tak i muszę i to jeszcze powiedzieć! Wydawało mi się, iż trochę wiem o pilskim boksie. Byłem na wielu miejscowych i wyjazdowych meczach. Miałem m.in. bardzo dobrych kolegów Gerarda Selke czy niestety już nieżyjącego Wiesia Rosołka czy mam do dziś Sławka Nowickiego. W porównaniu do wiedzy Janka Białkowskiego to jest ,,mały pikuś” i mogę za nim jedynie czapkę nosić…

Dziś jak podkreśla Starosta Pilski – Eligiusz Komarowski, dziś Międzynarodowy Arbiter Boksu, w przeszłości zawodnik pięściarz Sokoła, rzesze kibiców na swoich walkach gromadzili m.in. ci, którzy uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu dawnych i obecnych zawodników WKS SOKÓŁ Piła, jego trenerów, działaczy oraz wielu kibiców boksu. 

Takie spotkanie miało miejsce ostatnio w Centrum Powiatowym ISKRA.

To było wyjątkowe spotkanie. Bez krzty przesady.

Wydawnictwo pz. ,,Od Wajgelta do Michaelusa” to hit ostatniej dekady, autorstwa fanatyka boksu Janusza Białkowskiego. 

Ów podczas prezentacji wydawnictwa był podminowany, spięty, ale widać było, że przeszczęśliwy. 

- Po długim czasie niepewności, ta realizacja to spełnienie. Nie przypisuje splendoru wyłącznie sobie. Słowa uznania i podziękowania Staroście Pilskiemu. Duży wkład mieli pracownicy jego Biura czy Edmund Wolski. Dziękuję moim. dzieciom Klaudii, Sławkowi, Kacprowi. Ukłony wobec współredaktorów Iwonie Suchy. Rysia Foreckiego czy Wojtka Malinowskiego. 

Uważam, iż zrealizowałem się. Amatorsko acz pod względem wiedzy profesjonalnie.

Wydawnictwo pz. ,,Od Wajgelta do Michaelusa” to nie tylko historia boksu. To historia pilskiego sportu, ludzi, którzy przynosili chwałę Pile i Polsce.

Pozycja autorstwa Pana Janusza, pilanina, wiernego kibica boksu, który nie tylko bywał na meczach pięściarzy WKS Sokół Piła, ale również na treningach i obserwował życie klubu od środka, to opis historii klubu z potrzeby serca, subiektywnie, tak jak ją widział i zapamiętał. 

Brawo Panie Januszu!

Tytułowe nazwiska wydawnictwa nie są przypadkowe. Tadeusz Wajgelt, to znakomity były zawodnik Sokoła Piła, który zdobywał medale w wadze półciężkiej Mistrzostw Polski (srebrne w 1973 i 1975 r., brązowe w 1968, 1971 i 1974 r.). W tym czasie toczył zacięte boje m.in z Januszem Gortatem. Został on uznany za najlepszego sportowca Piły trzydziestolecia 1945-1975. 

Niestety nie mógł być na spotkaniu. Zmarł w grudniu ubiegłego roku. Na spotkanie przybyła jednak jego żona Danuta.

Kolejne tytułowe nazwisko Dawid Michelus, to młody zawodnik, rocznik 1993, kolejny wychowanek WKS Sokół, mistrz kraju w wadze koguciej. Był brązowym medalistą igrzysk olimpijskich młodzieży i brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw świata. 

W 2011 roku odniósł swój pierwszy seniorski sukces, zostając mistrzem Polski w wadze koguciej (do 56 kg). Został nim w wieku 17 lat i niecałych 6 miesięcy stając się najmłodszym mistrzem Polski seniorów. 

Obecnie już zakończył karierę. Również nie mógł przybyć na ten specjalny event.

Jak mówi Starosta Pilski, spotkanie trwało blisko 2 godziny. Była to doskonała okazja do wymiany wspomnień z lat świetności pilskiego Sokoła i poznania jego najnowszej historii i dokonań. 

- Dla mnie bardzo wyjątkowe spotkanie. Czułem się jak w dużej i zgranej bokserskiej rodzinie. Książka dostępna również u nas w Starostwie Powiatowym w Pile – dodawał.


 



 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama