Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Historia miasta w prywatnych zbiorach

W gościnnych progach pilskiego RCK odbyła się wystawa „Historia Piły w zbiorach kolekcjonerów” zorganizowana przez Pilskie Muzeum Wojskowe.
Historia miasta w prywatnych zbiorach

       Swoje zbiory zaprezentowało jedenastu pasjonatów historii miasta. Można było podziwiać porcelanę, pocztówki, dokumenty, gazety, butelki, porcelanki, modele samolotów z pilskiego lotniska, artefakty z obozu jenieckiego, piecyki gazowe i wiele innych interesujących pamiątek. 

      - Zapowiadaną przez nas ciekawostką, której nigdy wcześniej miłośnicy dawnej Piły nie widzieli w całości i o takich wymiarach, była duża tablica „Schneidemuhl” z jednego z peronów dworca kolejowego. Tablicę kilka miesięcy temu odnalazł mieszkaniec Piły na terenie Niemiec, blisko granicy z Polską. Pan, od którego kupował samochód wykorzystał tablicę jako blaszane pokrycie dachu szopy – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. 

      Tablica będzie eksponowana jako depozyt w Pilskim Muzeum Wojskowym. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, pierwsi zwiedzający byli już 15 minut przed otwarciem. Wystawcy byli również pod wrażeniem zainteresowania i ilości pytań dotyczących ich zbiorów. - Bilans jest taki, że wszyscy są zadowolenia, już teraz możemy powiedzieć, że spotykamy się za rok o tej samej porze – zapowiada Przymysław Olszyński. 

 

(red)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

anatom 20.02.2024 10:01
serwer dzienniknowy.pl jest do dupy!

jlKobra 20.02.2024 10:00
Niemcy zawsze maszerują! Było sobie miasto Piła. Nazwa krótka, ale miła, Lecz w urzędzie jakiś szczyl Zrobił z Piły Schneidemühl. Trzeba dzisiaj go oświecić. Wiedzą o tym nawet dzieci, Że na Hamrach, krańcu grodu, Wolna od miejskiego smrodu Gdzie pokrzywy, krzaki, drzewa, Kosmatka, perz i kostrzewa, Wyleniały lis przemyka, Gdzie ostoja węża, dzika, Grzęźnie w błocie i szuwarach Zapomniana chata stara. Kiedyś browar tutaj był. Piwo z niego Hitler pił. Czas historię tę utrwalić: Gaz przyciągnąć, znicz zapalić I tablicę pamiątkową; Bazaltową, granitową, Wmurować na kopca szczycie. Dać napis w gotyckim rycie, A wgłębione tak litery Pomalować złotem szczerym. Niech wieść światu niosą o tem, Że führer popijał młotem. Wie to menel, wie uczony, Hammer, znaczy młot, i basta! Jeśli tego nie uczcimy, Pójdzie w szmaty honor miasta. Tym bardziej, że jakiś szczyl Zmienił Piłę w Schneidemühl. Jeszcze mu tylko zostały Dwa nagie miecze teutońskie, Co wziął Jagiełło wspaniały, By zbawić Litwę i Polskę. One jak cierń drażnią, bolą. Ni spać nie dają, ni jeść. W Cuxhaven normy gryzmolą, Jak słodka płynie z nich treść! Ihr musst das ganz zlikwidować, Bo mają w sobie szyderstwo. Wy tu arbeiten! Pracować! A nasze będzie zwycięstwo! Wyjmij je z ziemi po cichu, Gdy zdarzy się noc i mgła. Weź z sobą kumpli, oprychów, Speców od zbrodni i zła. A jeśli kto się sprzeciwi Na mordę nałóż mu knebel, Tak, jak uczyli cię cisi, Fachmani od Nacht und Nebel. Dawno temu dla zwycięstwa W interesie społeczeństwa Cyrankiewicz, kukła stara Odrąbywał dłoń siekierą. Dziś kolaborantów chmara Z nowym wiekiem, z nową erą, By przysłużyć się Niemcowi Wyrwie serce rodakowi. Zaś w Berlinie, pod lipami Siądą z Herbert und Erika I ustalą: Wer ist z nami, A kto in den Schornstein znika.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama