Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wystawa malarstwa „Trzech Prezesów”

W Galerii Na Poddaszu Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile odbył się wernisaż wystawy „Trzech Prezesów” Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej: Wacława Kubskiego – artysty plastyka, Prezesa Zarządu Krajowego ZPARP, Piotra Kubickiego – absolwenta naszej Alma Mater oraz Wojciecha Ościka. Patronat Honorowy nad wydarzeniem pełnił Jego Magnificencja Rektor Akademii Nauk Stosowanych dr hab. Donat Mierzejewski, Profesor ANS.
Wystawa malarstwa „Trzech Prezesów”

Wacław Kubski jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie na Wydziale Pilotażu. Uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka otrzymał od Ministra Kultury w 1989 r. Malarstwo sztalugowe uprawia od 1966 r. Jest pomysłodawcą, wieloletnim organizatorem znaczących wydarzeń artystycznych m. in. jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Salon Wielkopolski”. Wielokrotny Laureat Nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Pilskiego oraz Prezydenta Miasta Piły. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a także Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zorganizował i prowadził około 70 plenerów plastycznych. Pan Wacław fascynację sztukami pięknymi wyrażał poprzez kolekcjonowanie obrazów oraz własną twórczość. Swoje dzieła tworzył w konwencji realistycznej z elementami symbolizmu, surrealizmu, abstrakcji, kubizmu, op-artu, pop-artu oraz collage’u. Na wernisażu zachwycił nas cyklem dzieł „Dziury ozonowe”, „Anioł Maśluszczaka” – ukazujący wieś Kanion, w której odbywał się jeden z plenerów malarskich, a także „Droga”. Twórczość Pana Wacława Kubskiego stanowi szerokie spektrum tematów i kierunków. Polskie pejzaże, rozległe krajobrazy, architektura wsi świetnie korelują z zastosowaną przez artystę szeroką paletą barw.

Odbiorcy niezwykle zainteresowali się również twórczością Wojciecha Ościka, który przedstawił w małych formach wykonanych techniką olejną pejzaże futurystyczne, elementy marynistyki oraz portrety. Zwiedzających urzekł akryl „Przed domem”, którego inspiracją był letni pobyt w Chorwacji. Pan Wojciech pędzlem tworzy zaskakujące dla widza obrazy i wizje, w których podświadomie wpływa na odbiór i interpretację. Uprawia malarstwo sztalugowe, najczęściej na płótnie w konwencji realistycznej. Ulubione tematy to architektura śródziemnomorska. Amatorsko uprawia malarstwo od 1980 r. Również jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie na Wydziale Pilotażu. 

W 2013 r. uzyskał tytuł artysty plastyka. Udział w chodzieskim plenerze zaowocował obrazem ,,Marzenie o tramwaju” nagrodzonym na Ogólnopolskim Biennale Plastyki w Grodzisku Wielkopolskim w 2014 r. Pan Wojciech czynnie uczestniczy w działalności pracowni malarskiej znajdującej się w placówce Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - oddział w Pile, gdzie współpracuje z gronem artystów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile. Jest aktywnym członkiem Grupy Plastycznej „Eskadra”, której celem jest popularyzacja tematyki lotniczej w malarstwie. Społecznie pracuje w Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego.

Zwiedzających urzekł warsztat artystyczny Piotra Kubickiego – artysty malarza z pasji.  Pan Piotr jest absolwentem Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. W okresie edukacji poświęcał swój czas na działalność aktywistyczną i charytatywnąJego abstrakcyjne prace skupiają się na wyrażaniu niewypowiadanych odczuć za pomocą barwnych płaszczyzn. W swojej twórczości ukazuje motywy dualizmu człowieka, jego wewnętrznego rozłamu pomiędzy dobrem a złem, czy filozoficzne rozważania nad eschatologią i solipsyzmem. Obrazom Piotra Kubickiego bliżej jest do wizualizacji utworów muzycznych niż do malarstwa akademickiego. „Istotą jest doznanie sensualne. Piękno struktury formalnej ma większe znaczenie niż iluzoryczność obrazu” – stwierdza artysta.

 Wszyscy Panowie należą do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej, którego pomysłodawcą i założycielem był Pan Wacław Kubski. Związek zrzesza twórców – artystów plastyków i posiada oddziały w całej Polsce: Koszaliński, Pilski, Warszawski, Łódzki, Śląski, Wrocławski, Wieluński, Chodziesko-Czarnkowski. Najwyższym wyróżnieniem Związku jest Członkostwo Honorowe, a najwyższą nagrodą ,,Złota Sztaluga”.

Zarząd Krajowy występuje o odznaki honorowe dla artystów: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, „Gloria Atris”, jak również o nagrody Starosty Pilskiego i Prezydenta Miasta Piły.

Od 1990 r. nieprzerwanie funkcję Prezesa ZPARP pełni Wacław Kubski. Prace dla Związku wykonywane są społecznie.

Świetnie prezentowały się gościnnie wystawione dzieła Zdzisława Waltera z Łodzi, Sławomira Wiśniewskiego z Los Angeles oraz Danuty Grabowskiej z Laskowa.

Dziękujemy za przybycie członkom Uniwersytetu III Wieku w Pile, Nadnoteckiego Uniwersytetu III Wieku oraz artystom plastykom, przyjaciołom Galerii Na Poddaszu, młodzieży akademickiej oraz członkom Studenckiego Koła Naukowego Argentorat wraz z Opiekunem Naukowym Panią mgr Bożeną Andrzejewską.

 Piątkowy wernisaż uświetniły występy wokalne młodych artystek pod kierunkiem Pani Iwony Brandenburger z Pilskiego Studio Talentów: Oliwii Wieczorek, Larisy Grams oraz Agaty Brandenburger. W wykonaniu solistek usłyszeliśmy: „Przytul mnie mocno”, „Życia mała garść”, „Wschodami gwiazd” oraz utwór z repertuaru francuskich gwiazd. Oliwia i Agata są laureatkami Nagrody Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury, natomiast Larisa jest stypendystką Starosty Pilskiego. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy za wrażliwość muzyczną, magiczną chwilę oraz dostarczenie niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy do zwiedzania wystawy do 2 kwietnia br. w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

Ewa Fijałkowska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama