Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pilscy rzemieślnicy podsumowali rok

W miniony wtorek odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze członków Cechu Rzemiosł Różnych w Pile. Na wstępie Zastępca Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Karol Pufal przedstawił pilskim rzemieślnikom propozycje legislacyjne w zakresie kształcenia zawodowego uczniów, w tym nowe zasady ustalania wynagrodzeń. Następnie, już w statutowym trybie, Starszy Cechu Stanisław Smoguła przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Cechu za ubiegły rok.
Pilscy rzemieślnicy podsumowali rok

CRR w Pile zrzesza 135 rzemieślników, w tym: 41 właścicieli zakładów fryzjerskich, 33 firmy z branży motoryzacyjnej (lakiernicy, mechanicy i elektromechanicy), 10 z branży spożywczej, 9 zakładów branży elektrycznej, 8 zakładów budowlanych, 8 stolarni i inne. 

Pilscy rzemieślnicy pełnią też inne funkcje społeczne. Adam Luboński jest posłem na Sejm RP, Andrzej Zaranek i Daniel Balukiewicz są członkami Cechu Fotografów w Poznaniu, Bogdan Ciszewski i Bartosz Ciszewski to członkowie Cechu Kominiarzy RP, Janusz Dudek i Piotr Złociński to członkowie Instytutu Piekarstwa Polskiego, Emilia Piechocka jest radną Rady Miasta w Pile, a kierownik Biura Cechu Iwona Żelaźniak jest członkinią Powiatowej Rady Rynku Pracy w Pile. Rzemieślnicy - mistrzowie cechowi przewodniczą i są członkami Komisji Egzaminacyjnych czeladniczych i mistrzowskich powołanych przez Wielkopolską Izbę Rzemieślnicza w Poznaniu. Cech współpracuje z samorządem miejskim i powiatowym oraz szkołami średnimi o profilach zawodowych. 

Biuro Cechu na bieżąco obsługuje rzemieślników, udziela porad. Spisuje umowy w celu przygotowywania zawodowego i pomaga w sporządzaniu wniosków o refundację. Zajmuje się ewidencją przychodzących dokumentów, przestrzeganiem terminu ich realizacji. Ma bieżący kontakt z firmami i zakładami wynajmującymi pomieszczenia w budynku Cechu, współpracuje z firmami i organizacjami zewnętrznymi. Cech prowadzi działalność gospodarczą poprzez wynajem Sali Tradycji na szkolenia oraz wynajem innych pomieszczeń na działalność usługową, biurową, rozrywkową.

Na podstawie zawartych umów sporządzanych przez CRR między uczniami i zakładami rzemieślniczymi zatrudnionych jest 411 pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego – najwięcej w zawodach: fryzjer (115 uczniów), mechanik pojazdów samochodowych (100) oraz elektryk (32), monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (28), kucharz (26) oraz cukiernik (28). 

Zakłady szkolące najwięcej uczniów to: Mariusz Kleczka WI-BUD w Kijaszkowie, Jerzy Witkowski Zakład Ogólnobudowlany w Pile, Bożena Makulska PHU MAKULSKI w Pile, Tadeusz Sobos PHU w Pile, Anna Palus Studio Fryzjerskie Damsko-Męskie w Pile, Tomasz Muszyński Zakład Instalacji Sanitarnych TOM-PIL w Pile, Janusz Dudek Piekarnia „ROGALIK” z Trzcianki oraz Rafał Maławy PPHU FANDRÓB Osiek nad Notecią.

Jak wynika ze sprawozdania zarządu Cechu, do egzaminu czeladniczego w CRR w Pile w 2023 roku przystąpiło 105 uczniów, z których za pierwszym podejściem egzamin zdało 62, a za drugim – 22 uczniów. Uczestnicy zebrania jednogłośnie udzielili zarządowi absolutorium.

 

 

Kolejnym punktem Walnego Zgromadzenia było wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Na wniosek pilskiego Cechu, uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego Stanisław Pirch – właściciel Pralni „SONIA” w Pile został wyróżniony Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego wraz z odznaką. 

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, na wniosek CRR w Pile, przyznała złote i srebrne odznaki za „zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”. Złotą Odznakę otrzymali: Barbara Giers – Salon Fryzjerski „Atelier Piękna” w Wyrzysku oraz Jacek Szpot - PHU ELEKTRA w Pile. Srebrną Odznakę otrzymała Agnieszka Ryś Salon Fryzjerski „Mistrzowie Grzebienia” w Pile.

 

 

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznał dyplomy jubileuszowe z medalem za długoletnie prowadzenie działalności gospodarczej. W tym roku 40-lecie działalności zakładu obchodzą Danuta i Krzysztof Nowak - Hurt-Deatal Art. Przemysłowe, Ogumienie i Wyroby Gumowe w Pile, natomiast 30-lecie działalności - Barbara Nalewajska prowadząca Salon Fryzjerski „GRZEBYK” w Wyrzysku. Starszy Cechu Stanisław Smoguła życzył wszystkim wyróżnionym rzemieślnikom i ich współpracownikom niesłabnącego zapału i kolejnych udanych lat pracy, dalszego dynamicznego rozwoju. Podziękował Rzemieślnikom za rzetelną i uczciwą pracę. Życzył dalszych sukcesów, realizacji wszelkich planów, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

(red)

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama