Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

„Aktywny Maluch”, „Aktywna Kultura” - programy wsparcia dla samorządów i nie tylko

W piątkowe popołudnie na zorganizowanej przez Posła RP Henryka Szopińskiego w Złotowie konferencji omówiono: Program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Aktywny Maluch 2022–2029, oraz program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.
„Aktywny Maluch”, „Aktywna Kultura” - programy wsparcia dla samorządów i nie tylko

- Programy, które wspólnie przedyskutowaliśmy dotyczyły wspólnego dobra mieszkańców - podkreślał poseł Henryk Szopiński. Aktywny Maluch jest częścią nowej rządowej koncepcji wsparcia rodziców z małymi dziećmi. Kolejnym tematem, który również został poruszony dotyczył wzmocnienia sektora kultury i sektora kreatywnego poprzez wspieranie realizacji projektów służących rozpowszechnianiu osiągnięć kulturalnych oraz zwiększanie znaczenia kultury w życiu społecznym, w tym za pomocą narzędzi i zasobów internetowych.

- Dzięki zwiększonej puli pieniędzy, a mamy ich do rozdysponowania 6,5 mld zł, mogą powstać nowe miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Niestety aż 40 % gmin w Polsce nie ma żadnego miejsca opieki nad dziećmi, ale pojawiła się szansa by to zmienić – rozpoczął poseł Henryk Szopiński. W Złotowie nie ma publicznej opieki nad dziećmi w wieku od roku do lat 3, są jedynie prywatne mini żłobki lub można skorzystać z opiekunów dziennych – poinformował burmistrz Złotowa, Jakub Pieniążkowski. 

W gminie Złotów, jak zaznacza wójt Gminy Złotów, Piotr Lach- nie ma żłobków publicznych dla dzieci w tym przedziale wiekowym. Wójt gminy Zakrzewo, Marek Buława podkreślił, że program Aktywny Maluch, ma szansę zaistnieć w gminie Zakrzewo: - Gmina Zakrzewo popiera tę inicjatywę. Powstaje już żłobek, który będzie połączony z budynkiem istniejącego przedszkola publicznego w Zakrzewie. Mieścić się będą dwie sale żłobkowe wraz z salą na 150 osób.

- Niezmiernie cieszy fakt, że wskutek licznych konsultacji i wsłuchania się w sygnały samorządowców program nabrał nowego kształtu - informowali z kolei Burmistrz Gminy Łobżenica, Robert Biskupiak oraz Anna Ziarnek, Zastępca Burmistrza OkonkaJak powiedziała Alicja Wenda, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Łobżenicy - w przypadku jednostek samorządu terytorialnego środki mogą być przeznaczone na budowę lub renowację żłobków i klubów dziecięcych, to ważny zapis w programie.

- Chcemy, aby rodzice mogli łączyć wychowanie dziecka z aktywnością zawodową i zależy nam aby dzieci mogły skorzystać z opieki w placówkach publicznych - podkreślali wspólnie zebrani przedstawiciele samorządu z powiatu złotowskiego. Na ten moment są publiczne żłobki w Gminie Lipka, Jastrowiu, Krajence, Tarnówce, Łobżenicy. - Warto dodać, że żłobek w Krajence był pierwszym publicznym żłobkiem utworzonym na terenie Złotowszczyzny, obchodził nawet już swój jubileusz 5-leciaŚrodki finansowe z KPO mogą być przeznaczone na tworzenie miejsc opieki wyłącznie w żłobkach i klubach dziecięcych, w tym miejsc dla dzieci z niepełnosprawnością lub wymagających szczególnej opieki - dopełnił poseł Szopiński.

Dofinansowanie tworzenia miejsc dotyczy zadań realizowanych maksymalnie przez 2 lata, a w przypadku gmin – 3 lata, należy pamiętać, że wnioski można składać do końca czerwca, a ich rozwiązanie poznamy pod koniec lipca. Kolejna tura naboru to miesiąc lipiec i potrwa do końca września. Nie jest wymagany wkład własny

Tematem, który również wzbudził spore zainteresowanie jest program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, którego celem jest zapobieganie długoterminowym negatywnym skutkom pandemii COVID-19 oraz zachęcanie do transformacji zielonej i cyfrowej w sektorze kultury i sektorze kreatywnym. W ramach programu, w bieżącej alokacji, przeznaczono 130 mln zł do wykorzystania na przedsięwzięcia sektora kultury i przemysłów kreatywnych. Projekty będą realizowane w sześciu segmentach: sztuki wizualne, muzyka, teatr, taniec, muzealnictwo i kultura ludowa. - Instytucje kultury, organizacje pozarządowe, mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o wsparcie projektów w ramach Programu grantowego. Natomiast program stypendialny przeznaczony jest dla osób fizycznych – przekazał wieloletni animator kultury Henryk Szopiński. Jak dodała Zastępca Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury w Tarnówce, Ewa Brożek - dotacje dają szansę na realizację projektów m.in. związanych z cyfryzacją i ekologią wśród lokalnych społeczności. Informacja o rozpoczęciu wdrażania finansowania była od dłuższego czasu wyczekiwana w środowiskach kultury – zaznaczyli: Arkadiusz Porbes, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipce, jak również Ilona Sawczuk-Kruk, Dyrektor CUW w Jastrowiu.

Uczestnicy konferencji wspólnie podkreślali, że rozpowszechnione zostaną w instytucjach samorządowych a także wśród potencjalnych zainteresowanych informacje o możliwości wzięcia udziału w programie wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, a także w programie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Aktywny Maluch”.

W konferencji oprócz posła RP Henryka Szopińskiego, udział wzięli: Jakub Pieniążkowski - burmistrz Złotowa, Piotr Lach - Wójt Gminy Złotów, Robert Biskupiak - Burmistrz Łobżenicy, Alicja Wenda - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Łobżenicy, Marek Buława - Wójt Gminy Zakrzewo, Anna Ziarnek - Zastępca Burmistrza Okonka, Ewa Brożek - Zastępca Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury w Tarnówce, Ilona Sawczuk-Kruk - Dyrektor CUW w Jastrowiu, Arkadiusz Porbes - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lipce, Arkadiusz Michalski - burmistrz Krajenki, Tomasz Michalski - Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Złotowie.

Kamila Łańska

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mariusz Sz 28.06.2024 14:53
Aktywny maluch jest dobry w prokreacji.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: luzbluzTreść komentarza: Facet, który przedstawił się jako Mariusz Szalbierz ostatnio pauzuje w robocie redakcyjno- wydawniczej portaliku i papierowej ulotki o tematyce przebrzmiałej. Co to może być? Albo łopata grabarza albo choroba somatyczna wskutek luzackiej obyczajności redakcji zapoczątkowana relacją z obrad Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego 8 marca 2006.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 18:27Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: chwudeTreść komentarza: Czy chodzi o inicjatywę Mariusza Szalbierza powołania wydawnictwa instruktażowego o nazwie "Tłok czekoladowy"?Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ~~..~~Treść komentarza: Stare baby potrzebują jakiegoś wyciora do przepastnych czeluści dawno wygasłych co do ich pierwotnej funkcji demograficznej. Chyba że zapragną tłoka czekoladowego. Wtedy jo! Naczelny gotów, proponuje wydawnictwo instrukcyjne, jak zrobić sobie dobrze w trybie odtylcowym.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 20:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: []\/{}Treść komentarza: Są w naszym kraju regiony typu Krajna, gdzie działają koncerny medialne prasowe i internetowe. Tam się dzieje! Jak się nawalą, od razu mają chuć. Zbierają gamety do terrarium. Dla dorżnięcia się wódczanego piją koniak redakcyjny. Kiedy naczelny gdzieś wyjedzie, wydawczyni zapragnie zlecić konstrukcję wiatraka odbytniczego z wałem osadczym do uciech. Sodoma i Gomora. Trzeźwość w sensie zera na alkomacie jest niewyobrażalnym deliktem egoizmu ekonomicznego, który prowadzi do deficytu budżetowego. Sytuację pogarszają felietoniści z przeszłością korupcyjną na szczytach władzy.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: oszczerzenieTreść komentarza: Dopóki żulia internetowa pilskiego grajdoła medialnego będzie się pastwić nad Januszem Lemanowiczem, choćby w trybie niejawnym, domyślnym, Janusz Lemanowicz będzie komentował wszystkie znane mu objawy chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli tych udziałowców chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 22:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: skobelTreść komentarza: Wbijamy tam w sierpniuData dodania komentarza: 10.07.2025, 12:23Źródło komentarza: Z nudów powstał hit
Reklama
Reklama