Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Świętowali z rolnikami

ZAKRZEWO Tradycyjne obrzędy dożynkowe zostały uświetnione występem Zespołu Pieśni i Tańca Rodlanie oraz Mali Rodlanie.
  • Źródło: Gmina Zakrzewo
Świętowali z rolnikami

- Za nami dożynki – święto plonów, które w symboliczny sposób kończy czas żniw i podkreśla rolę rolników w lokalnej społeczności – mówi Marek Buława, wójt Gminy Zakrzewo. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się tradycyjnym korowodem dożynkowym, który wyruszył spod Kaplicy Matki Boskiej Radosnej w Zakrzewie. Na jego czele szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, prowadzona przez Mariana Kukowskiego.

Pierwszym ważnym punktem programu było poświęcenie wieńców, którego dokonał ks. Andrzej Choroba. Po tym obrzędzie, barwny pochód przemaszerował nad jezioro Proboszczowskie, gdzie odbyła się dziękczynna msza święta, odprawiona przez ks. Andrzeja Chorobę oraz ks. Dariusza Kozłowskiego z parafii pw. św. Marcina Biskupa w Starej Wiśniewce.

Po mszy starostowie dożynek, Barbara i Leszek Gniot, przekazali chleby wypieczone z tegorocznego zboża wójtowi gminy Markowi Buławie. Ten symboliczny gest jedności i obfitości został dopełniony przez podzielenie się chlebem ze zgromadzonymi mieszkańcami, co uczynili wspólnie wójt, starostowie oraz przewodniczący Rady Gminy, Krzysztof Doroszuk.

W części oficjalnej głos zabrał wójt Marek Buława, który wyraził wdzięczność rolnikom za ich trud i oddanie. Słowa uznania do uczestników skierowali także poseł na Sejm RP Henryk Szopiński, Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski oraz Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Doroszuk.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólną zabawę. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści, w tym dzieci z Przedszkola Publicznego im. Królewny Śnieżki oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. dra B. Domańskiego w Zakrzewie. Dodatkową atrakcją były występy zespołu „Błękit Krajny” z Łobżenicy oraz Folk Kapeli Góralska Hora ze Szczyrku. Wieczorną zabawę taneczną poprowadził zespół M2, zapewniając uczestnikom radosną rozrywkę do późnych godzin.

Jak co roku, nieodłącznym elementem dożynek był konkurs wieńców. W tym roku zwyciężyło sołectwo Głomsk i wieniec upleciony przez tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich.

- Tegoroczne dożynki były pełne radości, wspólnoty oraz szacunku dla pracy rolników, podkreślając znaczenie tej tradycji dla naszej społeczności – podsumowuje wójt Marek Buława. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama