Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Farma wiatrowa Wysoka otwarta

Farma zasili 90 tysięcy gospodarstw domowych
Farma wiatrowa Wysoka otwarta

Oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Wysoka, usytuowanej w rejonie wsi Młotkowo, Jeziorki Kosztowskie, Kijaszkowo i Tłukomy. 

Firma OX2 Polska - pionier w dziedzinie energetyki odnawialnej i lider w zakresie realizacji lądowych projektów wiatrowych w Europie - wybudowała na terenie gminy Wysoka 11 turbin wiatrowych o wysokości sięgającej niemal 200 metrów, na co składają się 125-metrowe wieże oraz łopaty o długości 72,4 metrów. 

      Na farmie zainstalowane zostały największe lądowe turbiny wiatrowe w Polsce o mocy 5,5 - 5,7 MW każda. Moc elektrowni pozwoli zasilić rocznie około 90 tysięcy gospodarstw domowych. 

      OX2 Polska zrealizowała budowę w formule „pod klucz” dla inwestora INGKA Investment.

Oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Wysoka odbyło się 10 września. W wydarzeniu uczestniczyli: Miłosz Motyka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Andreas von Beckerath, ambasador Szwecji w Polsce, przedstawiciele lokalnych władz: Rafał Zdzierela – starosta Powiatu Pilskiego oraz Artur Kłysz – burmistrz Gminy Wysoka, przedstawiciele OX2, w tym prezes OX2 – Paul Stormoen, prezes OX2 w Polsce – Katarzyna Suchcicka, kierownik projektu w OX2 – Roman Dębski oraz przedstawiciele IngkaInvestments: Willem Malda, globalny dyrektor operacyjny IngkaInvestments, Ewa Teodorczyk – dyrektorka zarządzająca IngkaInvestments w Polsce, Mariusz Podgórski – dyrektor operacyjny Ingka Investments w Polsce oraz przedstawicielka IKEA Retail w Polsce: Marina Dubakina – prezeska i dyrektorka generalna ds. zrównoważonego rozwoju.

 

***

Właścicielem Farmy Wiatrowej Wysoka jest firma Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA.

Farma wiatrowa będzie produkować rocznie około 180 GWh, co pozwoli uniknąć emisji około 63 tys. ton CO2 każdego roku.

– Celem OX2 jest dynamiczny rozwój projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarki i stale ograniczać poziom emisji CO2. Każda kolejna operująca farma wiatrowa, fotowoltaiczna czy magazyn energii, zbliża nas do realizacji tego zadania – powiedział Paul Stormoen, CEO OX2.

– Cieszymy się z coraz większej obecności firmy także na polskim rynku.  FW Wysoka to kolejny, istotny krok w stronę dalszej redukcji śladu węglowego całej Grupy Ingka. Ingka Investments zarządza w Polsce 242,5 MW aktywów OZE o wartości 1,5 miliarda zł. Pozwalają one na produkcję 625 GWh energii rocznie, co odpowiada zasilaniu ponad 250 tys. polskich gospodarstw domowych – mówił Mariusz Podgórski, dyrektor operacyjny Ingka Investments w Polsce.

– Rozwijając każdy z projektów podchodzimy do niego indywidualnie, tak aby najlepiej wpisywał się w warunki lokalne oraz zapewniał najwyższą efektywność inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy się na wykorzystanie turbin o największej jak do tej pory mocy w Polsce – podkreśla Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska. 

Farma wiatrowa Wysoka jest piątą elektrownią wiatrową zrealizowaną przez OX2 w Polsce. W budowie są dwie kolejne inwestycje w Kraśniku i Bejscach o łącznej mocy ponad 43 MW. 

OX2 prowadzi działalność na jedenastu rynkach w Europie: w Szwecji, Finlandii, Estonii, Polsce, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Grecji, na Litwie, Wyspach Alandzkich, we Włoszech. Od 2023 jest obecna także w Australii. Sprzedaż w 2023 roku wyniosła około 7,8 mln SEK. Firma zatrudnia około 500 pracowników i ma siedzibę w Sztokholmie w Szwecji.

msz, bek

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama