Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

12 Brygada pomaga powodzianom

POZNAŃ/ KROSNO / ŻAGAŃ / SZPROTAWA 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera lokalne społeczności w walce ze skutkami powodzi
12 Brygada pomaga powodzianom

Od początku kryzysu powodziowego, żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (12.WBOT) nieprzerwanie wspierają służby cywilne i lokalne społeczności w regionach najbardziej zagrożonych przez żywioł. - Akcja trwa i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie istniała potrzeba wsparcia lokalnych społeczności – informuje dowództwo 12 Brygady.

Działania brygady obecnie skupiają się głównie w województwie lubuskim, obejmując takie miejscowości jak Szprotawa, Małomice, Żagań oraz Krosno Odrzańskie.      

Żołnierze 12.WBOT pracują również na terenie województwa dolnośląskiego, wspierając działania 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W Szprotawie i Małomicach głównym zadaniem był transport 150 000 worków na piasek, a także umacnianie wałów przeciwpowodziowych, aby zabezpieczyć miejscowości przed napływającą wodą. 

W Żaganiu żołnierze wspierali ewakuację archiwum Prokuratury Rejonowej, które znajdowało się w zagrożonym rejonie. 

W Krośnie Odrzańskim Brygada realizowała prace zabezpieczające, w tym układanie worków z piaskiem oraz montaż nowoczesnego Mobilnego Systemu Ochrony Przeciwpowodziowej MSOP, mającego na celu zminimalizowanie skutków powodzi.

W ciągu doby, w działaniach bierze udział około 170 żołnierzy Brygady. Jak podkreślają przedstawiciele 12 WBOT, kluczowym elementem skuteczności była ścisła współpraca z innymi służbami, takimi jak Policja, Państwowa Straż Pożarna (PSP), Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), samorządami lokalnymi oraz z mieszkańcami zagrożonych rejonów.

- Akcja trwa od samego początku kryzysu i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie istniała potrzeba wsparcia lokalnych społeczności – informuje dowództwo 12 Brygady. 

Pomimo trudności, efektem dotychczasowych działań było zabezpieczenie terenów położonych w pobliżu rzek i cieków wodnych, co pozwoliło ograniczyć ryzyko powodzi oraz ochronić dobytek mieszkańców.

Z uwagi na bardzo dynamiczną sytuację związaną z powodzią, przewidywane jest dalsze dysponowanie sił i środków w zagrożonych rejonach. 

(bek)

12.WBOT

fot. 152.blp.

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama