Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Burzliwie w Chodzieży. Poszło o szpital powiatowy

Gdzie rodzić? Szpitale pod ścianą...
Burzliwie w Chodzieży. Poszło o szpital powiatowy

Trwają przymiarki do reorganizacji Szpitala Powiatowego w Chodzieży. Spór o przyszłość oddziału położniczego spolaryzował społeczność miasta. Ku zdziwieniu organizatorów na otwarte w tej sprawie spotkanie, które odbyło się w ostatni czwartek 17 listopada, przyszło niewielu zainteresowanych (czyt. protestujących). Czas ucieka, decyzja Rady Powiatu Chodzieskiego przewidziana jest jeszcze w grudniu br.

Dyskusje nad reorganizacją szpitala w tym likwidacją ,,porodówki" oraz budową nowych oddziałów ,,geriatrii" i „opiekuńczo-leczniczego” rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Najpierw rozmowy prowadzone były w gronie samorządowców oraz dyrekcji szpitala. Jednak ostateczną decyzję podejmie organ założycielski i dlatego Starostwo Powiatowe postanowiło zorganizować konsultacje społeczne. Niestety w przeciwieństwie do Internetu frekwencja zawiodła. Jak obliczył szybko wicestarosta Mariusz Witczuk poza samorządowcami czwartkowe konsultacje zainteresowały maksymalnie 15 osób. Dlaczego? nie mógł się nadziwić starosta Adrian Urbański - skoro w mediach społecznościowych dawno tak intensywnienie o tym deliberowano.

      Powody które zmuszają szpital do działań przedstawił zastępca dyrektora szpitala Michał Czosnowski. Chodzi głównie o demografię W latach 70, wówczas w oddziale w Szamocinie, rodziło się od 1000 do 1200 dzieci, w 2023 w chodzieskiej ,,porodówce" na świat przyszło „zaledwie” 338 dzieci. Plany budowy nowych oddziałów przedstawiła dyrektor Aleksandra Ćwikła.

      Dlaczego spotkanie rezonowało tak niewielkim zainteresowaniem, próbował zdiagnozować Kamil Sobkowiak. Według niego brakuje komunikacji między starostwem a mieszkańcami, a poza tym - jak mówił - konsultacje słabo były rozreklamowane. Najzagorzalszy adwersarz aktualnych władz miasta i starostwa podtrzymał krytykę pomysłu likwidacji oddziału.

      Ale to nie jedyny problem tego szpitala. Kolejnymi coraz bardziej ważkimi do udźwignięcia przez chodzieską lecznicę są braki kadrowe i ograniczone środki finansowe. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ma być elementem zapowiadanej przez resort reformy szpitalnictwa. Placówki mają specjalizować się w danej dziedzinie i ma to dotyczyć m.in. szpitali i oddziałów położniczych. Chodzi o gwarancję, że matką i dzieckiem zajmuje się odpowiednio wykwalifikowany, mający doświadczenie personel.  

      W związku z planowaną reformą szpitalnictwa, zanalizowano liczbę porodów w Szpitalu Powiatowym w Chodzieży. Z danych w niej zawartych od 2016 r. jednoznacznie wynika, iż całkowita ilość porodów z roku na rok spada oraz rośnie ilość porodów pań spoza powiatu chodzieskiego (np. rok 2023 - ilość porodów 338, z czego pań z powiatu chodzieskiego 161, natomiast pań spoza powiatu to 177). Zmiany są więc nieuniknione, wraz z malejącą liczbą kobiet w wieku rozrodczym żaden realny scenariusz demograficzny nie przewiduje zatrzymania spadku liczebności populacji, a tym samym wzrostu ilości porodów. 

      W celu zapewnienia bezpieczeństwa kobietom w ciąży, Szpital zapewni dodatkowy transport do najbliższego oddziału położniczo-noworodkowego, z którym Szpital zawrze umowę na określony zakres świadczeń. Powiat jest już po rozmowach z samorządowcami północnej wielkopolski - zamierza podpisać umowę ze szpitalami w Obornikach, Trzcince i Pile. Większa ilość porodów podnosi doświadczenie i fachowość personelu, co jest kluczowe dla mam. W sytuacji nagłej, podczas której transport opierać się będzie o karetkę, ciężarna będzie pod opieką położnej i ratownika medycznego. Szpital zapewni całodobowy dyżur położnej w Centralnej Izbie Przyjęć oraz przygotuje w pełni wyposażony gabinet.

      Szpital w Chodzieży od wielu lat boryka się z brakiem lekarzy specjalistów. Obecnie zatrudnia na oddziale położniczym z neonatologią pięciu lekarzy specjalistów z zakresu położnictwa i ginekologii, w tym czterech z nich jest już na emeryturze. Ponadto, szpital nie ma możliwości zapewnienia porodów w znieczuleniu okołoporodowym z powodu braku wystarczającej ilości wymaganego do realizacji tej procedury personelu medycznego. Funkcjonowanie oddziału położniczego planuje się zakończyć w II kwartale 2025 roku. Planowane jest utworzenie oddziału opiekuńczo-leczniczego i geriatrycznego. Dodajmy, że od kilku lat ginekologia włączona jest w oddział wieloprofilowy i tak dalej zostanie. Nadal będzie funkcjonował oddział wieloprofilowy, gdzie będą zaplanowane operacje i zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, ginekologii oraz procedury „jednego dnia”.

      Jak zauważył przewodniczący Rady Powiatu Marcin Kita, dla radnych głosowanie w tej sprawie będzie najprawdopodobniej najtrudniejszym w kadencji. Oddział ma być czynny do końca czerwca.

 

 

 

 

  

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama