Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Sto 5, czyli 105 lat UAM-u

Wystawa powstała w ramach obchodów 105-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teraz można obejrzeć ją w Pile: - Wśród perełek - rekonstrukcja berła pierwszego rektora uniwersytetu, prof. Heliodora Święcickiego! Wystawa umożliwia także zwiedzającym zajrzenie do wnętrza akademika z lat 70., rozszyfrowanie tajemniczych znaków na studenckich czapkach i zapoznanie się ze sprzętem badawczym z dawnych lat
Sto 5, czyli 105 lat UAM-u

Autor: Tadeusz Bogusławski

Od piątku w Muzeum Stanisława Staszica w Pile można oglądać wystawę „Sto 5”  przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza  z okazji obchodów 105-lecia UAM. Ekspozycja była już prezentowana w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu – jej pilska odsłona została wzbogacona o wątki związane z Nadnoteckim Instytutem UAM w Pile. 

Wernisaż miał miejsce w miniony piątek w Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Jej autorami są prof. Andrzej Gulczyński – wieloletni dyrektor Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Agnieszka Wajroch - kustosz dyplomowany Muzeum UAM, autorka aranżacji i opracowania graficznego przygotowanej ekspozycji, a także Marta Włodarczyk-Rybacka - adiunkt muzeum.  Wszyscy zaszczycili swoją obecnością pilski wernisaż. Gościem spotkania był także prof. dr hab. Tadeusz Wallas, prorektor i pełnomocnik rektora UAM ds. rozwoju uczelni. Władze Piły reprezentowała Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta. Obecny był także dr Paweł M. Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, radny sejmiku wielkopolskiego. 

„Wystawa w pięciu blokach tematycznych ukazuje najbardziej reprezentatywne i reprezentacyjne eksponaty ze zbiorów Muzeum UAM, w tym tegoroczną perełkę – rekonstrukcję berła pierwszego rektora uniwersytetu, prof. Heliodora Święcickiego (autorem rekonstrukcji jest Grzegorz Godawa). Umożliwia zwiedzającym zajrzenie do wnętrza akademika z lat 70., rozszyfrowanie tajemniczych znaków na studenckich czapkach i zapoznanie się ze sprzętem badawczym z dawnych lat” – napisano o wystawie. Perełek jest więcej – fotografii, dokumentów, informacji np. o odkryciach i badaniach naukowych prowadzonych przez studentów UAM, jest lista najbardziej znanych i uznanych absolwentów Uniwersytetu (wśród nich m.in. Stanisław Barańczak, poeta, eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury; filozof Leszek Nowak, poeta greckiego pochodzenia, autor tekstów piosenek, tłumacz literatury Nikos Chadzinikolau). Berło… tak, berło prof. Heliodora Święcickiego roi wrażenie! Podobnie jak dawne, studenckie czapki czy profesorskie togi.

W Pile m.in. o historii uniwersyteckich symboli w wykładzie pt. „Z berłem w tle, o symbolach i ceremoniale Uniwersyteckim” niezwykle ciekawie opowiedział zebranym prof. Andrzej Gulczyński. 

Prof. dr hab. Tadeusz Wallas, prorektor i pełnomocnik rektora UAM ds. rozwoju uczelni, był natomiast „zagadywany” o rozpoczynającą się w nowym zupełnie wymiarze współpracę uniwersytetu z Piłą, o podpisaną tego dnia w Poznaniu umowę, która przybliża nasze miasto do uruchomienia kierunku lekarskiego w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile (czyt. str. 3). 

- Mamy już zespół liczący ponad 150 nauczycieli akademickich, których już zatrudniamy lub zatrudnimy do prowadzenia zajęć na tym kierunku, do kształcenia lekarzy w Pile – zdradził. Ta liczba – 150 – na wielu zrobiła wrażenie…

Emocji tego wieczoru było więc w Muzeum Staszica mnóstwo – także z jeszcze jednego powodu - wernisaż ten uświetnił rozpoczęcie #RokStaszica w Wielkopolsce. W 2025 roku świętujemy bowiem 270. rocznicę urodzin Stanisława Staszica, a w przyszłym 200. rocznicę jego śmierci. W związku z tym zaplanowano mnóstwo przeróżnych działań – w końcu Staszic to najwybitniejszy Pilanin… (o obchodach i planowanych wydarzeniach w związku z Rokiem Staszica pisaliśmy w poprzednim wydaniu gazety – zachęcamy do zapoznania się z tekstem na dzienniknowy.pl).   

   Wystawa w Muzeum Staszica będzie dostępna do 13 lutego. Naprawdę warta jest obejrzenia.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama