Czosnki ozdobne – na straży zdrowia roślin ogrodowych
Zawierają allicynę, związek z grupy siarkoorganicznych fitoncydów. To substancja o działaniu bakteriobójczym, bakteriostatycznym, fungistatycznym, grzybobójczym i antywirusowym. Zmienia skład mikroflory w glebie i zapobiega chorobom roślin. Jednocześnie same czosnki wykazują dużą odporność i potrzeba mocno niekorzystnych warunków, żeby poddały się szkodnikom i patogenom.
Przyciągają owady zapylające, w tym pszczoły i motyle. Tym samym dbają o bioróżnorodność w ogrodzie i przywracają je równowagę.
Czosnek ozdobny w warzywniku – gdzie go posadzić?
Wiele warzyw będzie Ci wdzięcznych, jeśli umieścisz je w towarzystwie czosnku. Roślina ta działa wszechstronnie na wiele szkodników, a jednocześnie odkaża glebę.
Czosnek obok:
marchewki – odstrasza muchówki i mszyce,
pomidorów, bakłażanów i papryki – redukuje zagrożenie chorobami grzybowymi (np. fytoftorozą), mszycami i przędziorkami,
sałaty – odstrasza ślimaki, mszyce i inne owady,
szpinaku – odpędza mszyce,
ziemniaków – zapobiega stonce ziemniaczanej,
chrzanu – wzmacnia roślinę i zwiększa jej wartości odżywcze,
buraka – odstrasza mszyce, pchełki, krety, nornice i chroni przed chorobami grzybowymi.
Korzyści z sąsiedztwa są wzajemne. Bliskość marchewki i sałaty poprawia wzrost czosnku ozdobnego, różne jego odmiany znajdziesz tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-czosnkow-ozdobnych/, a także pozytywnie wpływa na jego kondycję.
Sad – czosnek ozdobny chroni drzewa i krzewy owocowe
Allicyna sprawia, że śpisz spokojnie, nie martwiąc się o bezpieczeństwo upraw owocowych.
Związki zawarte w cebulkach chronią przed:
nicieniami – m.in. węgorkiem truskawkowcem i chryzantemowcem,
ślimakami,
roztoczem truskawkowym,
wielkopąkowcem porzeczkowym,
kędzierzawością liści u brzoskwiń,
szarą pleśnią u truskawek,
parchem jabłoni.
Tu również działa zasada wzajemności, bo np. towarzystwo truskawek sprawia, że czosnek zawiązuje większe ząbki.
Estetyka – jak czosnek ozdobny upiększa ogród?
Nie da się odmówić piękna czosnkom o dużych kulistych kwiatostanach, przypominających dmuchawce. Składają się z drobnych promienistych 6-płatkowych kwiatków w kolorze różowym, białym i fioletowym. W zależności od odmiany baldachy mogą być zwarte lub luźniejsze. Liście są równowąskie, sinozielone.
Czosnki dorastają od 50 do 150 cm wysokości. Zdobią rabaty i skalniaki. Tworzą kolorowe kompozycje z kocimiętką, świecznicą, kosaćcami, tulipanami i trawami ozdobnymi.
Również w ogrodzie ozdobnym pełnią rolę ochronną. Z ich obecności najbardziej korzystają róże, które zyskują ochronę przed mrówkami, ślimakami, mszycami i czarną plamistością róży.
Z kolei nasturcje obok czosnku zapobiegają atakom nicieni i pchełek. Nagietki odstraszają śmietkę cebulankę, a krwawniki wspomagają jego wzrost.
Czosnek ozdobny – piękna i pożyteczna roślina
O jego dezynfekujących właściwościach wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Z właściwości tej rośliny korzystają ogrodnicy na całym świecie, zwłaszcza jeśli nie stosują chemicznych środków ochrony roślin. Nie musisz sadzić wszędzie czosnku pospolitego, czyli popularnego warzywa. Wykorzystaj gatunki ozdobne! Zaproś je do swojego warzywnika, sadu i na rabaty.