Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Czosnki ozdobne – jakie korzyści przynoszą ogrodowi?

Wyglądają jak ogromne dmuchawce i nadają się do ogrodu w każdym stylu – od wiejskiego po nowoczesny. Na tym jednak nie koniec zalet czosnków ozdobnych. Ukryte pod ziemią cebule stanowią pożyteczną broń przeciwko szkodnikom. Dlaczego warto je uprawiać, gdzie sadzić i w jaki sposób inne rośliny korzystają z ich towarzystwa? Poznaj cichych bohaterów, którzy zadbają o równowagę biologiczną w Twoim ogrodzie ozdobnym, warzywniku, a nawet sadzie!
  • 14.08.2024 13:37
  • Autor: Grupa tipmedia
Czosnki ozdobne – jakie korzyści przynoszą ogrodowi?

Czosnki ozdobne – na straży zdrowia roślin ogrodowych

Zawierają allicynę, związek z grupy siarkoorganicznych fitoncydów. To substancja o działaniu bakteriobójczym, bakteriostatycznym, fungistatycznym, grzybobójczym i antywirusowym. Zmienia skład mikroflory w glebie i zapobiega chorobom roślin. Jednocześnie same czosnki wykazują dużą odporność i potrzeba mocno niekorzystnych warunków, żeby poddały się szkodnikom i patogenom.

Przyciągają owady zapylające, w tym pszczoły i motyle. Tym samym dbają o bioróżnorodność w ogrodzie i przywracają je równowagę.

Czosnek ozdobny w warzywniku – gdzie go posadzić?

Wiele warzyw będzie Ci wdzięcznych, jeśli umieścisz je w towarzystwie czosnku. Roślina ta działa wszechstronnie na wiele szkodników, a jednocześnie odkaża glebę.

Czosnek obok:

  • marchewki – odstrasza muchówki i mszyce,

  • pomidorów, bakłażanów i papryki – redukuje zagrożenie chorobami grzybowymi (np. fytoftorozą), mszycami i przędziorkami,

  • sałaty – odstrasza ślimaki, mszyce i inne owady,

  • szpinaku – odpędza mszyce,

  • ziemniaków – zapobiega stonce ziemniaczanej,

  • chrzanu – wzmacnia roślinę i zwiększa jej wartości odżywcze,

  • buraka – odstrasza mszyce, pchełki, krety, nornice i chroni przed chorobami grzybowymi.

Korzyści z sąsiedztwa są wzajemne. Bliskość marchewki i sałaty poprawia wzrost czosnku ozdobnego, różne jego odmiany znajdziesz tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-czosnkow-ozdobnych/, a także pozytywnie wpływa na jego kondycję.

Sad – czosnek ozdobny chroni drzewa i krzewy owocowe

Allicyna sprawia, że śpisz spokojnie, nie martwiąc się o bezpieczeństwo upraw owocowych.

Związki zawarte w cebulkach chronią przed:

  • nicieniami – m.in. węgorkiem truskawkowcem i chryzantemowcem,

  • ślimakami,

  • roztoczem truskawkowym,

  • wielkopąkowcem porzeczkowym,

  • kędzierzawością liści u brzoskwiń,

  • szarą pleśnią u truskawek,

  • parchem jabłoni.

Tu również działa zasada wzajemności, bo np. towarzystwo truskawek sprawia, że czosnek zawiązuje większe ząbki.

Estetyka – jak czosnek ozdobny upiększa ogród?

Nie da się odmówić piękna czosnkom o dużych kulistych kwiatostanach, przypominających dmuchawce. Składają się z drobnych promienistych 6-płatkowych kwiatków w kolorze różowym, białym i fioletowym. W zależności od odmiany baldachy mogą być zwarte lub luźniejsze. Liście są równowąskie, sinozielone.

Czosnki dorastają od 50 do 150 cm wysokości. Zdobią rabaty i skalniaki. Tworzą kolorowe kompozycje z kocimiętką, świecznicą, kosaćcami, tulipanami i trawami ozdobnymi.

Również w ogrodzie ozdobnym pełnią rolę ochronną. Z ich obecności najbardziej korzystają róże, które zyskują ochronę przed mrówkami, ślimakami, mszycami i czarną plamistością róży.

Z kolei nasturcje obok czosnku zapobiegają atakom nicieni i pchełek. Nagietki odstraszają śmietkę cebulankę, a krwawniki wspomagają jego wzrost.

Czosnek ozdobny – piękna i pożyteczna roślina

O jego dezynfekujących właściwościach wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Z właściwości tej rośliny korzystają ogrodnicy na całym świecie, zwłaszcza jeśli nie stosują chemicznych środków ochrony roślin. Nie musisz sadzić wszędzie czosnku pospolitego, czyli popularnego warzywa. Wykorzystaj gatunki ozdobne! Zaproś je do swojego warzywnika, sadu i na rabaty.

Materiał partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama