Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Czosnki ozdobne – jakie korzyści przynoszą ogrodowi?

Wyglądają jak ogromne dmuchawce i nadają się do ogrodu w każdym stylu – od wiejskiego po nowoczesny. Na tym jednak nie koniec zalet czosnków ozdobnych. Ukryte pod ziemią cebule stanowią pożyteczną broń przeciwko szkodnikom. Dlaczego warto je uprawiać, gdzie sadzić i w jaki sposób inne rośliny korzystają z ich towarzystwa? Poznaj cichych bohaterów, którzy zadbają o równowagę biologiczną w Twoim ogrodzie ozdobnym, warzywniku, a nawet sadzie!
  • 14.08.2024 13:37
  • Autor: Grupa tipmedia
Czosnki ozdobne – jakie korzyści przynoszą ogrodowi?

Czosnki ozdobne – na straży zdrowia roślin ogrodowych

Zawierają allicynę, związek z grupy siarkoorganicznych fitoncydów. To substancja o działaniu bakteriobójczym, bakteriostatycznym, fungistatycznym, grzybobójczym i antywirusowym. Zmienia skład mikroflory w glebie i zapobiega chorobom roślin. Jednocześnie same czosnki wykazują dużą odporność i potrzeba mocno niekorzystnych warunków, żeby poddały się szkodnikom i patogenom.

Przyciągają owady zapylające, w tym pszczoły i motyle. Tym samym dbają o bioróżnorodność w ogrodzie i przywracają je równowagę.

Czosnek ozdobny w warzywniku – gdzie go posadzić?

Wiele warzyw będzie Ci wdzięcznych, jeśli umieścisz je w towarzystwie czosnku. Roślina ta działa wszechstronnie na wiele szkodników, a jednocześnie odkaża glebę.

Czosnek obok:

  • marchewki – odstrasza muchówki i mszyce,

  • pomidorów, bakłażanów i papryki – redukuje zagrożenie chorobami grzybowymi (np. fytoftorozą), mszycami i przędziorkami,

  • sałaty – odstrasza ślimaki, mszyce i inne owady,

  • szpinaku – odpędza mszyce,

  • ziemniaków – zapobiega stonce ziemniaczanej,

  • chrzanu – wzmacnia roślinę i zwiększa jej wartości odżywcze,

  • buraka – odstrasza mszyce, pchełki, krety, nornice i chroni przed chorobami grzybowymi.

Korzyści z sąsiedztwa są wzajemne. Bliskość marchewki i sałaty poprawia wzrost czosnku ozdobnego, różne jego odmiany znajdziesz tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-czosnkow-ozdobnych/, a także pozytywnie wpływa na jego kondycję.

Sad – czosnek ozdobny chroni drzewa i krzewy owocowe

Allicyna sprawia, że śpisz spokojnie, nie martwiąc się o bezpieczeństwo upraw owocowych.

Związki zawarte w cebulkach chronią przed:

  • nicieniami – m.in. węgorkiem truskawkowcem i chryzantemowcem,

  • ślimakami,

  • roztoczem truskawkowym,

  • wielkopąkowcem porzeczkowym,

  • kędzierzawością liści u brzoskwiń,

  • szarą pleśnią u truskawek,

  • parchem jabłoni.

Tu również działa zasada wzajemności, bo np. towarzystwo truskawek sprawia, że czosnek zawiązuje większe ząbki.

Estetyka – jak czosnek ozdobny upiększa ogród?

Nie da się odmówić piękna czosnkom o dużych kulistych kwiatostanach, przypominających dmuchawce. Składają się z drobnych promienistych 6-płatkowych kwiatków w kolorze różowym, białym i fioletowym. W zależności od odmiany baldachy mogą być zwarte lub luźniejsze. Liście są równowąskie, sinozielone.

Czosnki dorastają od 50 do 150 cm wysokości. Zdobią rabaty i skalniaki. Tworzą kolorowe kompozycje z kocimiętką, świecznicą, kosaćcami, tulipanami i trawami ozdobnymi.

Również w ogrodzie ozdobnym pełnią rolę ochronną. Z ich obecności najbardziej korzystają róże, które zyskują ochronę przed mrówkami, ślimakami, mszycami i czarną plamistością róży.

Z kolei nasturcje obok czosnku zapobiegają atakom nicieni i pchełek. Nagietki odstraszają śmietkę cebulankę, a krwawniki wspomagają jego wzrost.

Czosnek ozdobny – piękna i pożyteczna roślina

O jego dezynfekujących właściwościach wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Z właściwości tej rośliny korzystają ogrodnicy na całym świecie, zwłaszcza jeśli nie stosują chemicznych środków ochrony roślin. Nie musisz sadzić wszędzie czosnku pospolitego, czyli popularnego warzywa. Wykorzystaj gatunki ozdobne! Zaproś je do swojego warzywnika, sadu i na rabaty.

Materiał partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: luzbluzTreść komentarza: Facet, który przedstawił się jako Mariusz Szalbierz ostatnio pauzuje w robocie redakcyjno- wydawniczej portaliku i papierowej ulotki o tematyce przebrzmiałej. Co to może być? Albo łopata grabarza albo choroba somatyczna wskutek luzackiej obyczajności redakcji zapoczątkowana relacją z obrad Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego 8 marca 2006.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 18:27Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: chwudeTreść komentarza: Czy chodzi o inicjatywę Mariusza Szalbierza powołania wydawnictwa instruktażowego o nazwie "Tłok czekoladowy"?Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ~~..~~Treść komentarza: Stare baby potrzebują jakiegoś wyciora do przepastnych czeluści dawno wygasłych co do ich pierwotnej funkcji demograficznej. Chyba że zapragną tłoka czekoladowego. Wtedy jo! Naczelny gotów, proponuje wydawnictwo instrukcyjne, jak zrobić sobie dobrze w trybie odtylcowym.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 20:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: []\/{}Treść komentarza: Są w naszym kraju regiony typu Krajna, gdzie działają koncerny medialne prasowe i internetowe. Tam się dzieje! Jak się nawalą, od razu mają chuć. Zbierają gamety do terrarium. Dla dorżnięcia się wódczanego piją koniak redakcyjny. Kiedy naczelny gdzieś wyjedzie, wydawczyni zapragnie zlecić konstrukcję wiatraka odbytniczego z wałem osadczym do uciech. Sodoma i Gomora. Trzeźwość w sensie zera na alkomacie jest niewyobrażalnym deliktem egoizmu ekonomicznego, który prowadzi do deficytu budżetowego. Sytuację pogarszają felietoniści z przeszłością korupcyjną na szczytach władzy.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: oszczerzenieTreść komentarza: Dopóki żulia internetowa pilskiego grajdoła medialnego będzie się pastwić nad Januszem Lemanowiczem, choćby w trybie niejawnym, domyślnym, Janusz Lemanowicz będzie komentował wszystkie znane mu objawy chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli tych udziałowców chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 22:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: skobelTreść komentarza: Wbijamy tam w sierpniuData dodania komentarza: 10.07.2025, 12:23Źródło komentarza: Z nudów powstał hit
Reklama
Reklama