Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Cylinder miarowy – co to jest i do czego służy?

Wyobrażając sobie prace laboratoryjne, stają nam przed oczami różnego rodzaju urządzenia i narzędzia, ale przede wszystkim zestawy szklanych kolb, pojemników i rurek. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, gdyż są one podstawą dobrze wyposażonego laboratorium. Wśród tych wielu różnego rodzaju akcesoriów zazwyczaj można wskazać na cylinder miarowy. Choć nazwa może brzmieć skomplikowanie, jest to wyjątkowo prosty przedmiot z kategorii szkła laboratoryjnego.
  • 23.08.2023 13:37
Cylinder miarowy – co to jest i do czego służy?

Czym jest cylinder miarowy?

Podłużny, wysoki pojemnik, który służy do odmierzania różnego rodzaju substancji w odpowiednich ilościach. Dlaczego podłużny i wysoki? Odpowiedź jest banalnie prosta. W tego typu naczyniu jest o wiele łatwiej zachować dużą precyzyjność odmierzania cieczy.

W przeciwieństwie do różnego rodzaju pipet tu mamy miarkę o dużych wartościach i szerokim spektrum od kilku mililitrów do nawet litra. Stosuje się je w przypadku potrzeby przeniesienia substancji, gdzie nie jest aż tak mocno ważna ilość z dokładnością co do mikrolitra. Bardzo często potocznie cylinder miarowy nazywany jest po prostu menzurką.

Z czego jest wykonany cylinder miarowy?

Skoro już wcześniej wskazaliśmy na to, że cylinder miarowy jest elementem wchodzącym w skład szkieł laboratoryjnych, to jasne jest, że jest on z tegoż właśnie szkła wykonany. Jednak z najwyższej jakości cylindry to materiał, który musi być odporny na wysokie temperatury, nagłe ich zmiany oraz silne reakcje chemiczne. No i oczywiście przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Dlatego wykonuje się je często ze szkła borokrzemowego, które pozwala na tworzenie wysokiej klasy pojemników, miar i kolb. Zastosowanie tego typu materiału pozwala także na możliwości dokładnej sterylizacji parą w temperaturze 121 stopni Celsjusza w celu zapewnienia mu jałowości, potrzebnej w laboratoriach, bez obaw o uszkodzenia.

Czym charakteryzuje się najwyższej jakości cylinder miarowy?

Poza odpowiednim materiałem wykonania, który został już opisany we wcześniejszym rozdziale, dobry cylinder miarowy musi posiadać jeszcze wiele innych cech, które determinują to, czy jest to rzeczywiście profesjonalny sprzęt laboratoryjny.

Przede wszystkim cylinder miarowy musi być stabilny. Dlatego też świetnie sprawdzają się tu podstawki – nóżki, które są odpowiednio szerokie, o sześciokątnym kształcie. W ten sposób nawet szybkie odłożenie cylindra na pulpit daje większą pewność, że nie wyleje się zawarty w nim materiał.

Zakup menzurek od dobrego producenta to także pewność tego, że miara na nim jest nadrukowana w sposób taki, że nie ulegnie uszkodzeniom, zmyciem i przetarciom. Ponadto cylinder laboratoryjny najwyższej jakości daje gwarancję tego, że jest to idealnie oznaczona pojemność, co niestety nie zawsze ma miejsce w przypadku zakupu poza profesjonalnym punktem sprzedaży.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama