Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

W Pile zagrali sami najlepsi!

W sobotę wieczorem zakończyła się trwająca ponad tydzień prawdziwa uczta dla miłośników pięknej muzyki! Znamy laureatów IX Music Festival & Master Class.
W Pile zagrali sami najlepsi!

 

Przez ostatnie dni Piła żyła koncertami muzyki klasycznej, jazzowej i folkowej. Część występów miała miejsce w sali miejskiej, inne przeniosły się w plener i do kościołów. Każdy był udany i dawał niesamowitą okazję obcowania z fenomenalnymi muzykami.

Wydarzenie jest wyjątkowe i z roku na rok rozwija się bardzo dynamicznie. Dzieje się to za sprawa organizatorów wydarzenia, Kamili i Andrzeja Czaja, pod skrzydłami dyrektora artystycznego, Bartłomieja Nizoła, wybitnego polskiego skrzypka, profesora Hochschule der Künste w Bernie i koncertmistrza Orkiestry Opery w Zürichu. Jak mogliśmy się przekonać, w tym roku do udziału w Master Class wybrano rekordową do tej pory ilość 46 studentów skrzypiec i wiolonczeli z Rosji, Ukrainy, Łotwy, Belgii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rumunii, Meksyku, Wenezueli i oczywiście z Polski. Mistrzowskich konsultacji udzielali profesorowie: na skrzypcach Bartłomiej Nizioł oraz Andrej Bielow (profesor na Uniwersytecie Sztuki w Graz oraz w Robert Schumann Hochschule Düsseldorf), wiolonczeli Denis Severin (profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w Genewie i Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii) i  Alexander Neustroev (koncertmistrz Tonhale w Zürichu). Wszystkim studentom podczas konsultacji Master Class i koncertów towarzyszyli - tradycyjnie już - jedni z najlepszych polskich pianistów kameralistów – Grzegorz Skrobiński i Piotr Kopczyński (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Michał Francuz (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu).

- Od tego roku formuła została wzbogacona o Jazz Master Class, czyli konsultacje improwizacji jazzowej dla studentów jazzu, które poprowadził polski skrzypek jazzowy Adam Bałdych – komentuje Andrzej Czaja, dyrektor Music Festival & Master Class Piła.

***

Festiwal muzyczny zainaugurował koncert w wykonaniu profesorów Master Class. Wystąpili:  Bartłomiej Nizioł, Denis Severin, Alexander Neustroev i Grzegorz Skrobiński. Wyjątkowym wydarzeniem okazał się koncert młodziutkiej, bo 16-letniej chińskiej pianistki Daisy Sun z towarzyszeniem Capelli Bydgostiensis pod batutą Jakuba Chrenowicza we współpracy z Accademia Pianistica Internazionale "Incontri col Maestro"  miasto Imola / Włochy.

W ramach Festiwalu w pilskim kościele usłyszeliśmy muzykę m. in. Villi Lobosa, Davidova i Barbera w wykonaniu Cellissimo zespołu wiolonczelowego przygotowanego i poprowadzonego przez profesorów Alexandra Neustroeva i Denisa Severina, a w kościele w Motylewie Smyczki Solo - soliści, studenci Master ClassW sali miejskiej melomani słuchali muzyki studentów Master Class. Natomiast w Parku na Wyspie u Wyspiarza zaproponowano klimatyczny koncert folk, muzyka świata, ciepłe, czasem nastrojowe, ale głównie bardzo energetyczne dźwięki w interpretacji zespołu PEJZAŻ.

Tegoroczny MASRER CLASS zwieńczył koncert Adam Bałdych Imaginary Quartet na jednej scenie ze studentami. Music Festival & Master Class  zamknęła uroczysta Gala Wręczenia Grand Prix i Osobowości Muzycznych Master Class.

***

 

Nagrody pozaregulaminowe:

-   Nagroda Specjalna dla wiolonczelistki KRYSTYNY WIŚNIEWSKIEJ

-   Nagroda Specjalna „Młody Talent” dla  wiolonczelisty GUSTAWA BAFELTOWSKIEGO

- Nagrody sponsorów dla skrzypaczki SŁAWOMIRY WILGI oraz wiolonczelisty GUSTAWA BAFELTOWSKIEGO.

Nagrody regulaminowe:

5 OSOBOWOŚCI MUZYCZNYCH Master Class:

- wiolonczelista GUSTAW BAFELTOWSKI

- wiolonczelistka MAGALI MUTERDE

- skrzypaczka MARTA GRYGIER

- skrzypaczka SULAMITA ŚLUBOWSKA

- wiolonczelistka KRYSTYNA WIŚNIEWSKA

Specjalna nagroda finansowa na dowolny kurs muzyczny:

- wiolonczelistka KRYSTYNA WIŚNIEWSKA

JAZZOWA OSOBOWOŚĆ MUZYCZNA:

- skrzypaczka ALEKSANDRA KRYŃSKA

GRAND PRIX i SREBRNĄ STATUETKĘ Music Festival & Master Class oraz koncert na Summer Festival & Accademia Pianistica Internazionale Incontri col Maestro w mieście partnerskim Piły – Imola we Włoszech - otrzymała skrzypaczka SŁAWOMIRA WILGA.

 

 

(es)

Fot. Zbigniew Komorowski

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama