Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Narodowe czytanie po pilsku

W sobotę w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie dramatu "Wesele", pióra Stanisława Wyspiańskiego. Nie inaczej było w naszym regionie. W Pile książkę czytano na patio Młodzieżowego Domu Kultury, w parku miejskim oraz przed Biblioteką Pedagogiczną przy ul. Bydgoskiej.
Narodowe czytanie po pilsku

Autor: had

Trzeci akt „Wesela” na dziedzińcu MDK zaprezentowało ponad dwudziestu lektorów. Wydarzenie zorganizowało starostwo.

- Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania: zarówno aktorom, jak i widowni oraz moim współpracownikom, którzy je przygotowali. Po raz pierwszy „Narodowe Czytanie” odbyło się w 2012 roku, kiedy Polacy sięgnęli po „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Później czytane były również dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Sienkiewicza, które wspólnie przypomnieliśmy przed rokiem w pilskim kościele pw. Świętej Rodziny – przypomniał Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Dodajmy, że przewodniczący zarządu powiatu w Pile czytał w sobotę kwestie Gospodarza.

Wszyscy występujący spisali się znakomicie. Każdy był niezwykle zaangażowany w odczytywanie kwestii, nierzadko napisanych trudnym językiem. Efekt warto było usłyszeć i obejrzeć własnymi zmysłami. Wieczór urozmaicił pokaz tańców narodowych, które wykonał Zespół Folklorystyczny „Marynia” z Wronek.

Niemal równo z odczytaniem ostatnich kwestii, przypisanych Bartłomiejowi Nowakowi, odtwórcy roli Chochoła, nad zgromadzonymi zebrały się ciemne, deszczowe chmury. Na szczęście, sprawna ewakuacja zapobiegła przemoczeniu, a podsumowanie spotkania odbyło się już wewnątrz MDK. Po wręczeniu podziękowań, starosta zaprosił na poczęstunek oraz kolejne imprezy przygotowywane przez Powiat Pilski, z Festiwalem Kuchni Wielkopolskiej włącznie

W Narodowym Czytaniu „Wesela” wzięli udział: Gospodarz: Eligiusz Komarowski,
Gospodyni: Iwona Schulz, Pan Młody: Daniel Niżyński, Panna Młoda: Patrycja Kujawa, Poeta: Jacek Sikorski, Czepiec: Piotr Halama, Czepcowa: Joanna Wyrwa – Krzyżańska, Nos: Jan Lus, Muzykant: Krzysztof Trawiński, Rachel: Bogumiła Cybulska, Haneczka: Anna Szuberla, Maryna: Ewa Pierzgalska, Kuba: Piotr Chabowski, Dziad: Mateusz Szpener, Radczyni: Bożena Knapik, Dziennikarz: Marcin Porzucek, Marysia: Paulina Barycza, Ojciec: Hubert Spirydow, Kasper: Fabian Kałużny, Zosia: Ariana Latzke, Staszek: Michał Piechocki, Jasiek: Dariusz Krajewski, Chochoł: Bartłomiej Nowak.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama