Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:

Optymalizacja COP pomp ciepła w celu zwiększenia ich wydajności energetycznej

Alternatywne źródła ogrzewania cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Do urządzeń grzewczych, po które Polacy sięgają najczęściej zalicza się pompy ciepła. W popularności tych urządzeń nie ma nic dziwnego. Są wydajne, bezpieczne i ekologiczne. Ponadto mogą zostać wykorzystanie nie tylko do grzania pomieszczeń, ale także do ich chłodzenia i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dostępne na rynku pompy ciepła różnią przede wszystkim dolnym źródłem ciepła. Przy wyborze tego urządzenia musisz zwrócić uwagę także na współczynnik COP.
  • 08.05.2023 13:33
Optymalizacja COP pomp ciepła w celu zwiększenia ich wydajności energetycznej

Do czego służy współczynnik COP?

COP to skrót utworzony od angielskojęzycznego wyrażenia Coefficient of Performance. W języku polskim określa się go jako współczynnik wydajności. Wyraża on stosunek między energią, która jest oddawana do wnętrza budynku a pobieraną z sieci energią elektryczną zużywaną przez pracującą pompę ciepła. Parametr ten jest jednym z bardziej istotnych. Musisz bowiem wiedzieć, że im wyższy jest COP wybranej przez Ciebie pompy ciepła, tym niższe będą Twoje rachunki za prąd. Pompa ciepła z wyższym COP wytworzy taką samą ilość ciepła, co ta z niskim COP, ale do jej zasilania potrzeba będzie mniej prądu. Tym samym wykorzysta bardziej efektywnie energię czerpaną ze naturalnego środowiska.

Co wpływa na wartość współczynnika COP?

Współczynnik COP nie jest stały - ma charakter zmienny. Jego wartość ulega zmianie podczas pracy pompy. Wpływają na to w dużym stopniu warunki, w których dana pompa pracuje. Dla powietrznych pomp ciepła najważniejsza jest oczywiście temperatura powietrza atmosferycznego (źródło dolne) oraz temperatura źródła dolnego. Najbardziej korzystna jest sytuacja, gdy różnica między dolnym a górnym źródłem ciepła jest niewielka. W przypadku pomp ciepła powietrze-woda COP spada w czasie mrozów, a rośnie, gdy robi się cieplej.

Optymalizacja COP pomp ciepła - jak zwiększyć wydajność energetyczną i obniżyć koszty ogrzewania?

Optymalizacja COP pomp ciepła może przyczynić się do dalszego zwiększenia ich wydajności energetycznej. W tym celu istnieje wiele sposobów, takich jak optymalizacja pracy układu sterowania czy dobór odpowiedniego nośnika ciepła. Istotne jest także regularne serwisowanie i konserwacja urządzenia oraz dbanie o właściwe warunki pracy. Wszystko to może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku. Warto zwrócić uwagę na wszelkie dostępne metody optymalizacji COP, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tego rozwiązania.

--- Artykuł sponsorowany ---