Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Ponad pięć milionów złotych na świetlice wiejskie lub domy kultury

Od 15 do 30 marca będzie trwał nabór wniosków o przyznanie dotacji na projekty w ramach zadania z PROW 2014-2020 pn. „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”. Na jeden projekt przyznane może być nawet pół miliona złotych wsparcia. Pula całego zadania to ponad 1,3 mln EUR. Środki mogą zostać przeznaczone na budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów pełniących funkcje kulturalne, w tym świetlic i domów kultury.
Ponad pięć milionów złotych na świetlice wiejskie lub domy kultury

Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”. Podmiotami uprawnionymi do otrzymania wsparcia są gminy oraz instytucje kultury, dla których organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego, a środki w maksymalnej wysokości 500 000 zł na miejscowość mogą zostać przeznaczone na budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów pełniących funkcje kulturalne, w tym świetlic i domów kultury. Wsparcie ma formę refundacji poniesionych kosztów kwalifikowalnych, a wymagany wkład własny wnioskodawcy wynosi 36,37% tych kosztów.

6 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyło się szkolenie dla samorządowców z terenu Wielkopolski czyli wszystkich potencjalnych beneficjentów środków z PROW.

Aktualnie na operacje „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”, czyli między innymi na możliwość budowy czy przebudowy świetlic przeznaczamy kwotę nieco ponad 1,3 mln EUR, jednak już planujemy zwiększenie tej kwoty, bo zainteresowanie tym działaniem jest naprawdę bardzo duże. W szkoleniu, podczas którego przedstawione zostały kryteria naboru udział wzięło ponad 250 samorządowców, co przerosło nasze oczekiwania- mówi Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o przesunięcie środków na to działanie, ponieważ Departament PROW posiada „oszczędności”, które pozostały po rozstrzygnięciu innych naborów. A kwota, o którą wnioskuje Urząd Marszałkowski jest niebagatelna, bo chodzi o około kilkanaście milionów złotych. Jeśli z Ministerstwo zgodzi się na to przesunięcie to ogromnie zwiększy się pula środków możliwych do wykorzystania m.in. na budowę świetlic.

Ocena złożonych wniosków dofinansowanie odbędzie się w terminie 6 miesięcy od zakończenia naboru, zatem jeszcze w 2018 roku beneficjenci, z którymi zostaną podpisane umowy o przyznaniu pomocy, będą mogli rozpocząć realizację zaplanowanych inwestycji.

To już kolejne środki z PROW 2014-2020, które kierujemy na obszary wiejskie. W następnych miesiącach będziemy ogłaszali kolejne konkursy m.in na kształtowanie przestrzeni publicznej oraz na ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego- dodaje wicemarszałek Grabowski.

W kwietniu i maju 2018 r. ogłoszone zostaną także nabory wniosków na operacje typu „Kształtowanie przestrzeni publicznej” - kwota na to zadanie wyniesie ok. 1,3 mln EUR oraz „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego”- w tym przypadku pula zadania wyniesie aż 2,6 mln EUR. Wszystkie informacje dotyczące naborów wniosków oraz związana z nimi dokumentacja opublikowane są na stronie Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego www.dprow.umww.pl.

(sw)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: luzbluzTreść komentarza: Facet, który przedstawił się jako Mariusz Szalbierz ostatnio pauzuje w robocie redakcyjno- wydawniczej portaliku i papierowej ulotki o tematyce przebrzmiałej. Co to może być? Albo łopata grabarza albo choroba somatyczna wskutek luzackiej obyczajności redakcji zapoczątkowana relacją z obrad Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego 8 marca 2006.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 18:27Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: chwudeTreść komentarza: Czy chodzi o inicjatywę Mariusza Szalbierza powołania wydawnictwa instruktażowego o nazwie "Tłok czekoladowy"?Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ~~..~~Treść komentarza: Stare baby potrzebują jakiegoś wyciora do przepastnych czeluści dawno wygasłych co do ich pierwotnej funkcji demograficznej. Chyba że zapragną tłoka czekoladowego. Wtedy jo! Naczelny gotów, proponuje wydawnictwo instrukcyjne, jak zrobić sobie dobrze w trybie odtylcowym.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 20:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: []\/{}Treść komentarza: Są w naszym kraju regiony typu Krajna, gdzie działają koncerny medialne prasowe i internetowe. Tam się dzieje! Jak się nawalą, od razu mają chuć. Zbierają gamety do terrarium. Dla dorżnięcia się wódczanego piją koniak redakcyjny. Kiedy naczelny gdzieś wyjedzie, wydawczyni zapragnie zlecić konstrukcję wiatraka odbytniczego z wałem osadczym do uciech. Sodoma i Gomora. Trzeźwość w sensie zera na alkomacie jest niewyobrażalnym deliktem egoizmu ekonomicznego, który prowadzi do deficytu budżetowego. Sytuację pogarszają felietoniści z przeszłością korupcyjną na szczytach władzy.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: oszczerzenieTreść komentarza: Dopóki żulia internetowa pilskiego grajdoła medialnego będzie się pastwić nad Januszem Lemanowiczem, choćby w trybie niejawnym, domyślnym, Janusz Lemanowicz będzie komentował wszystkie znane mu objawy chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli tych udziałowców chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 22:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: skobelTreść komentarza: Wbijamy tam w sierpniuData dodania komentarza: 10.07.2025, 12:23Źródło komentarza: Z nudów powstał hit
Reklama
Reklama