Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Są pieniądze na likwidację azbestu

Zarząd Powiatu w Pile informuje o rozpoczęciu realizacji zadania związanego z bezpłatnym usunięciem wyrobów azbestowych z terenu powiatu pilskiego. Program jest adresowany do osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
Są pieniądze na likwidację azbestu

Środki na realizację przedsięwzięcia pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu powiatu. Łącznie na ten cel przeznaczono kwotę 225 000 zł. Dofinansowanie do demontażu i transportu wyrobów zawierających azbest oraz ich unieszkodliwienie przyznane będzie w wysokości 100 procent poniesionych kosztów.
Rozliczenie projektu odbywać się będzie w formie bezgotówkowej: poprzez finansowanie prac polegających na demontażu, zbieraniu, transporcie i unieszkodliwieniu wyrobów zawierających azbest z terenu nieruchomości znajdujących się na terenie powiatu pilskiego.
Wykonawcą zadania obejmującego powyższe prace na terenie powiatu będzie firma która zostanie wyłoniona przez Starostwo Powiatowe w Pile w drodze procedury zamówienia publicznego.

- Dzięki otrzymanej dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powiat wspiera realizację prac związanych z demontażem, transportem i unieszkodliwieniem azbestu. Właściciel posesji może otrzymać na ten cel dotację w wysokości stu procent jego kosztów kwalifikowanych. Starostwo Powiatowe w Pile pozyskało z WFOŚiGW na ten cel 225 tysięcy złotych. Tegoroczna kwota dotacji jest wyższa o 66 tysięcy złotych w stosunku do roku ubiegłego. Warto skorzystać z tego wsparcia tym bardziej że nie wiadomo czy w kolejnych latach projekt ten będzie realizowany. A trzeba pamiętać, że do końca 2032 roku Polska ma zostać całkowicie oczyszczona z azbestu, a koszty jego usunięcia z prywatnych posesji ponosi właściciel budynku. Zachęcam więc mieszkańców naszego powiatu do składania wniosków – powiedział Stefan Piechocki wicestarosta pilski.
W ubiegłym roku w wyniku realizacji projektu usuwania azbestu, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na terenie naszego powiatu utylizacji uległo ponad 526 ton płyt azbestowych. Koszt realizacji zadania w 2017 roku wyniósł 170 600,00 zł.

Aby wziąć udział w programie należy:

1. Dokonać zgłoszenia na odpowiednim formularzu we właściwym Urzędzie Gminy
w Białośliwiu, Kaczorach, Łobżenicy, Miasteczku Krajeńskim, Pile, Szydłowie, Ujściu, Wyrzysku, Wysokiej.
2. W zgłoszeniu podać m.in. nr działki, obręb, szacunkową ilość odpadów zawierających azbest przewidzianych do demontażu lub usunięcia.
3. Do zgłoszenia dołączyć tytuł prawny do nieruchomości (np. akt notarialny, wypis z rejestru gruntów), kopię uchwały wspólnoty powołującej zarząd, odpis z Księgi Wieczystej dla nieruchomości gruntowej – w przypadku wspólnot mieszkaniowych, itp.
4. W przypadku zgłoszenia na demontaż, transport i unieszkodliwienie dołączyć kopię zgłoszenia robót niewymagających pozwolenia na budowę (wymiana pokrycia dachu lub rozbiórka) bądź kopię pozwolenia na budowę lub rozbiórkę wydanych przez Starostę Pilskiego w Wydziale Architektury i Budownictwa.
5. Dołączyć do wniosku wszystkie oświadczenia o pomocy de minimis.
6. W przypadku rezygnacji z realizacji zadania, dostarczyć pismo do właściwego Urzędu Gminy lub Starostwa.
Nabór wniosków do programu pn. „Realizacja programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie powiatu pilskiego w 2018 roku” będzie realizowany do 15 czerwca 2018 r. i odbywać się będzie za pośrednictwem gmin powiatu pilskiego.
Zasady i tryb realizacji programu, formularze zgłoszeniowe, oraz inne dokumenty dostępne są na stronie bip.powiat.pila (zakładka „Ochrona środowiska”) a także na stronach internetowych urzędów gmin powiatu pilskiego.

(pp)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rykhienTreść komentarza: Szanowny Panie Dziennikarzu Rybacy łowią siecią przeważnie z kutra albo łodzi. Wędką łowią wędkarze, a więc to były wędkarskie emocje. PozdrawiamData dodania komentarza: 5.07.2025, 12:26Źródło komentarza: Wędka, uśmiech i serceAutor komentarza: Mydełko FaTreść komentarza: Noooo! Portki ma brudne galancie. Mógłby startować w mistrzostwach gminnych w segmencie: brudactwo ponadstandardowe.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 19:17Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: rykhienTreść komentarza: Szanowny Panie Dziennikarzu w sprawozdaniu sportowym należy podać wyniki jakie osiągnęli zawodnicy, a szczególnie P Burmistrz, jeżeli też uczestniczył w zawodach.Data dodania komentarza: 30.06.2025, 18:02Źródło komentarza: Z wędką po przygodęAutor komentarza: jaTreść komentarza: Zbychu odszedł był w podskokach, bo nikt już nie chciał czytać jego orwellowskiej dłubaniny w rzeczywistości. Zdanie o przeroście etycznej wrażliwości jest bez sensu. Można je zapisać w annałach dziennikarstwa jako przykład głupoty patologicznej, nienaprawialnej. Prześcignął Krzysztofa Figla w jego wydumce o melodii i stałej zwrotce.Data dodania komentarza: 29.06.2025, 20:35Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: PP 27208Treść komentarza: Podobno jednym ze źródeł traumy, która doprowadziła do przedwczesnej śmierci była nieudana próba zamontowania w aucie Lemanowiczów podsłuchu, kiedy Ceranowski już się wyniósł ze swoim zestawem aparatury podsłuchowej. Frustracji i fiksacji dał wyraz w skardze żurnalisty na swoją klęskę montera gminnego Pegasusa: "Nie mamy nagrań z rozmowy Lemanowiczów w samochodzie w drodze powrotnej z Tuczna. Możemy się jedynie domyślać, że wracali zadowoleni. Przekonani, że uratowali sytuację. Spełnili polecenie prokuratora Kiełka. Proces będzie się mógł toczyć. A jeśli - jak zapowiada Kiełek - Stokłosa przegra i znajdzie się za kratkami - to wypełni się marzenie ich życia. Ciesząc się nie dostrzegli, bo przerasta to ich etyczną wrażliwość, jak obrzydliwe było i jest ich postępowanie, jak bardzo ulegli obsesyjnej nienawiści do człowieka, który nigdy w życiu nie zrobił im nic złego". Wielki Smrodator nie musiał robić nic złego. Wystarczyło wietrzyć instalacje śmiłowskiej smrodosytni.Data dodania komentarza: 28.06.2025, 23:05Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: ciekwaska podfruwajkaTreść komentarza: Jednocześnie trzeba przypomnieć, kto to jest ten słynny Bakutilek? Bo nie wiemData dodania komentarza: 28.06.2025, 14:49Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama