Autobus elektryczny na ulicach Piły

  • 13.06.2018, 12:20
  • Anna Czapla-Furtacz
Autobus elektryczny na ulicach Piły
Od 13 do 22 czerwca br. na ulicach Piły testowany będzie autobus elektryczny marki Solaris. Przejazd autobusem jest bezpłatny.

Autobus nie posiada systemu biletu elektronicznego, ani automatu do sprzedaży biletów. Jest pojazdem bezemisyjnym, niezwykle cichym, płynnie podjeżdżającym do przystanku. Solaris tego typu pojazd, w pełni elektryczny, pierwszy raz zaprezentował w 2011 roku. Przez pięć lat rozbudował swoją ofertę o pojazdy o długości od 8,9 po 18,75 metra. Mogą one być wyposażone w różnego rodzaju baterie i systemy ich uzupełniania. Blisko 80 autobusów Urbino electric jeździ już w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce oraz Szwecji.

Autobus bateryjny Solaris o napędzie elektrycznym nE 12 Medcom prezentowany i testowany w Pile ma zastosowany napęd Medcom i wyposażony jest w następujące komponenty:

Silnik – dwa silniki trakcyjne asynchroniczne umieszczone w piastach ZF tylnych kół o mocy 2 x 60 kW ( w momencie startu pojazdu osiągają moc do 220 kW ); Baterie zastosowane firmy amerykańskiej A 123 Li-Jon – żelazowe mają pojemność 240 kWh; Napięcie w bateriach 600 V – waga baterii 1800 kg.

Pojazd jest ładowany za pomocą systemu PLUG-IN poprzez ładowarkę zamontowaną na dachu autobusu o mocy 38 kWh; Czas ładowania w tej konkretnej konfiguracji to 6 h; Do uruchamiania systemów wspomagających układ kierowniczy oraz pneumatyczny zastosowane są silniki elektryczne Tibbes – 3- fazowe; Pojazd można przystosować także do ładowania poprzez pantograf jak i poprzez płytę indukcyjną; Waga pojazdu 13 000 kg, pojemność pasażerska 70 osób; Autobus jest wyposażony w klimatyzację z napędem elektrycznym - Konvekta U 500; Pulpit - Solaris dotykowy; Pojazd posiada system rekuperacji-odzysku energii z hamowania, gdzie doładowywane są baterie trakcyjne; Drzwi otwierane elektrycznie - Ventura

Jak zapowiedziały władze miasta, jeszcze w tym roku ma zostać złożony wniosek na zakup pierwszego autobusu elektrycznego dla taboru MZK w Pile.

Źródło:UM

 

 

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dolo
Dolo 15.06.2018, 12:09
pojemność ogniw podaje się Ah (amperogodziny), a nie w kWh. Autor nie ma pojęcia o stosowanych jednostkach. . . to tak jakby kupować ziemniaki w litrach a prąd w kilogramach. . .ręce opadają.
VII c
VII c 15.06.2018, 10:12
Kilowatogodziny, to energia, nie moc.
BUSOMAT PL
BUSOMAT PL 13.06.2018, 19:52
Fajny autobus

Pozostałe