Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Patriotycznie w BWA

BWAiUP w Pile zaprosiło na wernisaż wystawy fotografii „Oni walczyli o Polskę 1918-1945 - patrioci regionu Północnej Wielkopolski”. Ekspozycję przygotowano w ramach projektu „Niepodległa” realizowanego wraz z Powiatem Pilskim, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Patriotycznie w BWA

Dyrektor BWA Edmund Wolski witając gości wernisażu, pierwszeństwo oddał bohaterom wieczoru. A byli nimi wielkopolscy powstańcy, żołnierze wojen z 1920 i 1939 roku, a także okupacji w latach 1939-1945 i powojennego okresu komunistycznej represji z terenu obecnych powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko- trzcianckiego, złotowskiego. To ich wizerunki na planszach z fotografiami prezentuje przygotowana wystawa. Dopełnieniem ekspozycji były eksponaty wypożyczone Galerii przez Muzeum Okręgowe w Pile – można było m.in. obejrzeć mundur identyczny z tym, w jakim służył i zginął na posterunku w Jeziorkach w dniu 1 września 1939 roku kapral Piotr Konieczka – pierwsza polska ofiara II wojny światowej.

Na wernisaż przybyli m.in. krewni zaprezentowanych bohaterów (m.in. Kazimierza Rybickiego, pułkownika, powstańca wielkopolskiego, kawalera Krzyża Złotego i Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari i Bronisława Kluczyka, także powstańca wielkopolskiego, wachmistrza 15. Pułku Ułanów, kawalera Krzyża Virtuti Militari) przedstawiciele Powiatu Pilskiego ze starostą Eligiuszem Komarowskim na czele oraz Przemysławem Pochylskim, etatowym członkiem zarządu Powiatu Pilskiego, historycy z Wojciechem Kicmanem z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Pile i Romanem Chwaliszewskim – regionalistą, kierownikiem pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Maria Bochan z Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, ks. kanonik Władysław Deryng – kapelan pilskiego Ars Medicalu i wielu innych.

Z minirecitalem wystąpiła uznana pilska pianistka Jolanta Reszelska, która wykonała mazurki Fryderyka Chopina. Był to przepiękny, niezwykle wzruszający i jednocześnie podniosły koncert, genialnie ułożony - w sposób oddający uczucia i stany emocjonalne towarzyszące Polakom w chwilach kolejnych ważnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych. Artystkę nagrodzono gromkimi brawami.

Podniosłym momentem było złożenie wiązanki kwiatów w podziękowaniu wszystkim bohaterom, którzy walczyli o nasz kraj, przez starostę Eligiusza Komarowskiego oraz wnuczkę powstańca wielkopolskiego Kazimierza Rybickiego.

Wystawa prezentuje 60 plansz z fotografiami ze zbiorów muzealnych i prywatnych wraz z opisem, powiększonych i wydrukowanych w formatach 100 x 70 cm i 70 x 50 cm, które obrazują Polaków niezłomnych i niepokornych, żyjących w tamtych czasach i walczących o niepodległą ojczyznę oraz wiele reprodukcji dokumentów dających świadectwo prawdy o ich losach. Dopełnieniem fotografii jest katalog z biogramami pokazanych bohaterów.

Wystawę można oglądać do 13 października. Galeria zaprasza zarówno młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, studentów, a także wszystkich, którzy interesują się historią Polski.

Wystawę i katalog pod względem merytorycznym przygotował kurator - historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile, Marek Fijałkowski. Projekty graficzne 60 kolaży z fotografii do wystawy wykonała Edyta Kin. Aranżacją wystawy zajęła się Anna Kluza – artysta plastyk.

eKi

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ~~..~~Treść komentarza: Stare baby potrzebują jakiegoś wyciora do przepastnych czeluści dawno wygasłych co do ich pierwotnej funkcji demograficznej. Chyba że zapragną tłoka czekoladowego. Wtedy jo! Naczelny gotów, proponuje wydawnictwo instrukcyjne, jak zrobić sobie dobrze w trybie odtylcowym.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 20:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: []\/{}Treść komentarza: Są w naszym kraju regiony typu Krajna, gdzie działają koncerny medialne prasowe i internetowe. Tam się dzieje! Jak się nawalą, od razu mają chuć. Zbierają gamety do terrarium. Dla dorżnięcia się wódczanego piją koniak redakcyjny. Kiedy naczelny gdzieś wyjedzie, wydawczyni zapragnie zlecić konstrukcję wiatraka odbytniczego z wałem osadczym do uciech. Sodoma i Gomora. Trzeźwość w sensie zera na alkomacie jest niewyobrażalnym deliktem egoizmu ekonomicznego, który prowadzi do deficytu budżetowego. Sytuację pogarszają felietoniści z przeszłością korupcyjną na szczytach władzy.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: oszczerzenieTreść komentarza: Dopóki żulia internetowa pilskiego grajdoła medialnego będzie się pastwić nad Januszem Lemanowiczem, choćby w trybie niejawnym, domyślnym, Janusz Lemanowicz będzie komentował wszystkie znane mu objawy chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli tych udziałowców chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 22:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: skobelTreść komentarza: Wbijamy tam w sierpniuData dodania komentarza: 10.07.2025, 12:23Źródło komentarza: Z nudów powstał hitAutor komentarza: Masters i JihnsonTreść komentarza: w 43:00 minucie Szalbierz patrzy na Barabasza, jak by chciał zakisić w nim ogóra dla tej okazji w funkcji tłoka czekoladowego.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 11:06Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: kwakwakwaTreść komentarza: W Kaczorach też bywa, że śmierdzi Śmiłowem. Ale siedzą cicho że strachu kiedy Gadzina znowu coś napisze o smrodach, odorach, fetorach, puszczą jakąś taśmę z nagraniem.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:43Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.
Reklama
Reklama