Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Jak tablice rejestracyjne są zabezpieczane przed fałszerstwem?

Na pierwszy rzut oka każda rejestracja wygląda na oryginalną – również ta, która jest zwykłą „wyklejanką”. Przygotowanie prostej fałszywki nie stanowi dużego problemu dla handlarza szukającego oszczędności. Nieuczciwi sprzedawcy drukują rejestracje na kawałkach plastiku, aby uniknąć zakupu tablic wyjazdowych lub pakowania aut na lawetę – obie opcje są znacznie droższe niż przygotowanie fałszywej tablicy.
  • 04.10.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak tablice rejestracyjne są zabezpieczane przed fałszerstwem?

Na szczęście wykrycie podróbki nie jest trudne. Umożliwiają to zabezpieczenia implementowane na tablicach wytwarzanych przez renomowanych producentów. Jakie elementy rejestracji samochodowej gwarantują, że nie została ona sfałszowana?

Tablice rejestracyjne jak banknoty

Zabezpieczenia stosowane podczas wytwarzania tablic rejestracyjnych przypominają metody wykorzystywane w produkcji banknotów. Za przykład mogą posłużyć technologie stosowane przez Utal – polskiego potentata rynku tablic rejestracyjnych. Utal działa już ponad ćwierć wieku i stale aktualizuje metody zabezpieczeń, aby dostosować je do zmieniających się realiów technologicznych. Jakie formy ochrony przed fałszerstwem można znaleźć na wyrobach tego producenta?

Jedną z podstawowych metod zabezpieczeń są hologramy zewnętrzne z trójstopniowym systemem zabezpieczeń. Stosuje się je zarówno do legalizacji gotowych rejestracji, jak i w procesie produkcji surowych tablic. W tym ostatnim przypadku hologram nanoszony jest metodą hot stampingu. Podobną formą ochrony jest folia HP. Termotransferowe folie mogą zawierać też odpowiednie inskrypcje tworzone indywidualnie dla odbiorcy. Na tablicach produkowanych przez Utal zazwyczaj znajduje się też kolorowa grafika naniesiona na folię odblaskową w technologii UV Full Color.

Niewielu kierowców wie, że tablice rejestracyjne są zabezpieczane także znakami wodnymi, które zawierają symbol kraju. Są one widoczne tylko pod pewnym kątem. Podobną funkcję pełni dwuznak (lub trójznak) laserowy, zmieniający postać zależnie od kąta patrzenia. Możliwe jest także zabezpieczenie tablicy nadrukiem UV – widocznym tylko w świetle ultrafioletowym.

Tablice wychodzące z linii produkcyjnej Utal mogą zawierać też numery seryjne, kody paskowe oraz tzw. suchy stempel, czyli wygrawerowany, indywidualny znak.

Trzecie tablice oraz znaczniki RFID

Zabezpieczenia tablic rejestracyjnych mogą wykraczać poza elementy montowane na samej rejestracji. Jednym ze sposobów na potwierdzenie, że tablica jest przypisana do konkretnego pojazdu jest zastosowanie tzw. trzeciej tablicy. Terminem tym określa się naklejkę holograficzną umieszczaną na przedniej szybie pojazdu od wewnętrznej strony. Na naklejce widoczny jest ten sam numer, co na tablicach rejestracyjnych. To rozwiązanie stanowi również pewne zabezpieczenie przed kradzieżą – naklejka zostaje uszkodzona przy próbie zdjęcia.

Trzecia tablica może być dodatkowo wyposażona w znaczniki RFID. Pozwalają one na odczytanie i zdalne sprawdzenie oryginalności tablicy w zintegrowanej bazie danych. W przypadku fałszerstwa, technologia RFID umożliwia szybkie wyeliminowanie podrobionych tablic z obiegu.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ~~..~~Treść komentarza: Stare baby potrzebują jakiegoś wyciora do przepastnych czeluści dawno wygasłych co do ich pierwotnej funkcji demograficznej. Chyba że zapragną tłoka czekoladowego. Wtedy jo! Naczelny gotów, proponuje wydawnictwo instrukcyjne, jak zrobić sobie dobrze w trybie odtylcowym.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 20:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: []\/{}Treść komentarza: Są w naszym kraju regiony typu Krajna, gdzie działają koncerny medialne prasowe i internetowe. Tam się dzieje! Jak się nawalą, od razu mają chuć. Zbierają gamety do terrarium. Dla dorżnięcia się wódczanego piją koniak redakcyjny. Kiedy naczelny gdzieś wyjedzie, wydawczyni zapragnie zlecić konstrukcję wiatraka odbytniczego z wałem osadczym do uciech. Sodoma i Gomora. Trzeźwość w sensie zera na alkomacie jest niewyobrażalnym deliktem egoizmu ekonomicznego, który prowadzi do deficytu budżetowego. Sytuację pogarszają felietoniści z przeszłością korupcyjną na szczytach władzy.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: oszczerzenieTreść komentarza: Dopóki żulia internetowa pilskiego grajdoła medialnego będzie się pastwić nad Januszem Lemanowiczem, choćby w trybie niejawnym, domyślnym, Janusz Lemanowicz będzie komentował wszystkie znane mu objawy chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli tych udziałowców chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 22:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: skobelTreść komentarza: Wbijamy tam w sierpniuData dodania komentarza: 10.07.2025, 12:23Źródło komentarza: Z nudów powstał hitAutor komentarza: Masters i JihnsonTreść komentarza: w 43:00 minucie Szalbierz patrzy na Barabasza, jak by chciał zakisić w nim ogóra dla tej okazji w funkcji tłoka czekoladowego.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 11:06Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: kwakwakwaTreść komentarza: W Kaczorach też bywa, że śmierdzi Śmiłowem. Ale siedzą cicho że strachu kiedy Gadzina znowu coś napisze o smrodach, odorach, fetorach, puszczą jakąś taśmę z nagraniem.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:43Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.
Reklama
Reklama