Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Mała gmina dużych pomysłów

Nowy herb, flaga, pieczęć, informator, mapy, klip promocyjny a wkrótce także nowy sztandar, logo, hasło promocyjne gminy, witacze na jej granicach i film dokumentalny na temat walorów i historii ziemi lipkowskiej – promowanie małej Lipki jest coraz bardziej dynamiczne, gdyż unowocześnianie to nie tylko inwestycje w infrastrukturę
Mała gmina dużych pomysłów

Dla ścisłości zaznaczyć na wstępie należy, że inwestycji w gminie Lipka nie brakuje, a wręcz przeciwnie, jednak rozmiar i zakres wprowadzanych od roku ruchów w zakresie promocji zaskakuje, szczególnie biorąc pod uwagę jej dynamikę. Widać wyraźnie, iż urzędnicy wraz z wójtem do serca wzięli sobie często będący – niestety – jedynie martwym hasłem w strategiach i koncepcjach zapis o promowaniu i upowszechnianiu informacji o gminie w regionie i poza nim.

Początek większych zmian w tym zakresie odbył się niejako z konieczności - używany od 1991 herb trzeba było zalegalizować, gdyż posiadał on błędy i nie mógł zostać zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - projekt graficzny nie został przyjęty, ponieważ miał nieodpowiedni kształt godła, dobór barw oraz niektóre spośród elementów godła (czyli owoce na liściu lipy) nakładały się na siebie, co jest niezgodne z zasadami heraldyki.

-W 2015 roku ogłosiłem konkurs na wyłonienie nowego projektu herbu z uwzględnieniem zaleceń Komisji Heraldycznej. Powołano komisję w celu rozstrzygnięcia i wyłonienia dwóch najodpowiedniejszych propozycji, które następnie poddano głosowaniu mieszkańców poprzez stronę internetową urzędu. W wyniku głosowania autorem zwycięskiego projektu został Pan Roman Dolla, po czym projekt ten poddano obróbce komputerowej i wysłano do zaopiniowania komisji heraldycznej – wyjaśnia wójt Kurdzieko. Do wniosku dołączono także inne – te zmieniające projekty flagi oraz pieczęci - w listopadzie 2016 roku gmina Lipka otrzymała pozytywną opinię Komisji Heraldycznej dla projektów co dało podstawę do przyjęcia stosownej uchwały.

27 stycznia 2017 roku odbyła się jedna z najważniejszych w historii gminy sesja, podczas której przyjęto nowy herb, flagę i pieczęć gminy. Proboszcz poświęcił nowe insygnia zaś wójt wręczył dyrektorom i kierownikom instytucji publicznych herby oraz flagi. Podczas spotkania został wyświetlony film w reżyserii Mateusza Konopackiego, pt. "Lipkowska ziemia", który niespodziewanie osiągnął duży sukces i dał impuls do kolejnego oryginalnego pomysłu z dziedziny promocji gminy.

- Od początku planowaliśmy przyjąć nowe insygnia w sposób uroczysty. Dlatego zaprosiliśmy m. in. sołtysów i radnych wszystkich kadencji począwszy od powstania samorządów, ponieważ wszystkie te osoby miały wpływ na rozwój naszej gminy i budowę jej tożsamości. Z tej też okazji zaplanowaliśmy nakręcić film promujący nasze okolice pn. „Lipkowska ziemia”, który w ciągu kilku dni obejrzało kilka tysięcy osób – komentuje Przemysław Kurdzieko.

W międzyczasie wydany został niewielkim nakładem kosztów nowy informator na temat okolic Lipki i jej walorów. Aktualnie, aż do 1 kwietnia, trwa kolejny konkurs tym razem związany z systemem identyfikacji wizualnej, na opracowanie projektu graficznego logo gminy Lipka, który powinien zawierać nazwę „Gmina Lipka” lub hasło promujące gminę. Projekt powinien kojarzyć się z gminą i jej zasobami historycznymi, przyrodniczo- krajobrazowymi i kulturowymi oraz zawierać opis użytej symboliki i kolorystyki. Główną ideą jest zaangażowanie społeczności w proces tworzenia znaku graficznego wspólnoty z uwzględnieniem walorów krajobrazowych, urbanistycznych i charakterystycznych elementów związanych z gminą i dalsze budowanie tożsamości mieszkańców a także zwiększenie promocji i identyfikacji gminy wśród turystów.

- Nasze dalsze planowane działania to stworzenie sztandaru dla gminy, nakręcenie filmu dokumentalnego o gminie a także postawienie witaczy mówiących przyjezdnym o tym, że znajdują się na ziemi krajeńskiej – kończy wójt.

Czytaj również w najbliższym wydaniu TN

 

KM

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama