Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pociągiem z Chodzieży do Poznania w godzinę?

Choć decyzja o remoncie linii zapadła kilka lat temu datę rozpoczęcia prezesówno z miesiąca na miesiąc. Wreszcie jednak są konkrety. Prace na trasie linii kolejowej mają ruszyć pod koniec przyszłego roku. W przeciwieństwie do sytuacji z trasą S-11, w tych dniach powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą.
Pociągiem z Chodzieży do Poznania w godzinę?

Głównym tematem spotkania wicemarszałka województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka w chodzieskim starostwie były informacje dotyczące właśnie linii kolejowej przebiegającej przez Chodzież.

- To jest modernizacja zachowawcza. Nie przewiduje się, jak sugerowali niektórzy remontu dwóch nitek torów, bo byłby to olbrzymi koszt i przekroczyłby 1 mld 200 mln złotych. Wydatek 660 mln złotych brutto to i tak ogromny wysiłek - tłumaczył wicemarszałek.

Po modernizacji linią będzie przejeżdżać 22 - 23 par pociągów na dobę. Będą też nowe składy. - Pojawiające się tu i ówdzie informacje że ktoś załatwił pieniądze na dwa tory nie są prawdziwe. Linia mimo naszych zabiegów nie znalazła się w wykazie ogólnopolskim najważniejszych inwestycji kolejowych, a bez tego nie można było uzyskać dotacji z Brukseli. Musiało wystarczyć dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wojciech Jankowiak wyraził nadzieję, że trasa do Piły będzie cieszyła się podobnym zainteresowaniem co przejazd koleją do Wągrowca. Jeśli zakończą się wszystkie prace projektowe i podpisane zostaną stosowne umowy pracownicy rozpoczną remont wiosną 2018 roku a całość przewiduje się zakończyć jesienią 2019 roku.

- Liczymy, że jak zacznie obowiązywać nowy zimowy rozkład linia będzie funkcjonowała już normalnie i pojedzie nią znacznie więcej pociągów niż obecnie. To ostatnia linia spośród dziewięciu wychodzących gwiaździście z Poznania, która jest w tak złym stanie. Ale przykładem dla nas jest powodzenie wymierającej wcześniej trasy do Wągrowca. Z kilkuset osób przewozy wzrosły tam do 6 - 7 tys. na dobę. To dla nas szok. Chciałbym, żeby tu było podobnie - podsumował Wojciech Jankowiak.

Pik



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama