Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

NARODOWE CZYTANIE Z PIECZĘCIĄ PREZYDENTA RP

Tegoroczne Narodowe Czytanie w Ujściu wyglądało inaczej niż zwykle. Dlaczego? Ponieważ tym razem wydarzenie odbyło się we wnętrzu Galerii na Starym Rynku, z udziałem aktorów działającego przy UDK Teatru Polodowcowego, a każdy z uczestników imprezy, kto dysponował lekturą, mógł otrzymać pamiątkową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP.
NARODOWE CZYTANIE Z PIECZĘCIĄ PREZYDENTA RP

Narodowe Czytanie Anno Domini' 2019 w Ujściu miało miejsce w sobotę, 7 września. Tym razem w proponowanym zestawie lektur znalazło się osiem nowel: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka; Katarynka – Bolesław Prus; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz; Orka – Władysław Stanisław Reymont; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski; Sachem – Henryk Sienkiewicz; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski. Organizatorzy wydarzenia jako lekturę na sobotnie popołudnie wybrali nowelę Sachem.

Na początku koordynatorka i organizatorka działań, Teresa Gajc-Zaleska z ujskiej Biblioteki Publicznej przybliżyła postać Henryka Sienkiewicza i zarys jego twórczości. Następnie aktorzy działającego przy UDK Teatru Polodowcowego pod kierunkiem Mateusza Ziemichoda w oparciu o lekturę wykonali inscenizację. Było wspólne czytanie, była odpowiednia charakteryzacja, stylizowane stroje, a później okolicznościowe cytaty, naklejki, zakładki i pamiątkowa pieczęć prezydencka.

Do zobaczenia za rok. Z pewnością przy okazji innej lektury, ale kto wie, może znowu ujska biblioteka zdobędzie pamiątkową pieczęć?

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama