Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

PSL ma swoją „piątkę dla zwierząt”

Ta ustawa doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych – mówi poseł Krzysztof Paszyk, odnosząc się do sprawy tzw. „Piątki dla zwierząt”, czyli pakietu przyjętego niedawno w Sejmie. PSL i środowiska rolnicze apelują o zatrzymanie propozycji, jako godzącej w rolnictwo.
PSL ma swoją „piątkę dla zwierząt”

Autor: Krzysztof Kuźmicz

Zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz uboju rytualnego, zakaz trzymania zwierząt na uwięzi na stałe, odbieranie zwierząt na koszt właściciela oraz dodatki dla opiekunów zwierząt – to główne założenia tzw. „piątki dla zwierząt”, czyli ustawy, która trafiła niedawno pod obrady Sejmu RP, gdzie została przyjęta zdecydowaną większością głosów. Inicjatywa wywołała wiele kontrowersji i podzieliła niemal wszystkie ugrupowania. Polskie Stronnictwo Ludowe wraz ze środowiskami rolniczymi ostro protestuje przeciwko przyjętym rozwiązaniom.

- To bardzo szkodliwa ustawa, niemająca nic wspólnego ze swoim tytułem, czyli ustawą o ochronie zwierząt. Niektórzy mówią o niej „Piątka Kaczyńskiego”, inni „Piątka dla zwierząt”, a ja nazywam to „Piątką likwidującą polskie rolnictwo” – powiedział poseł Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W czasie sejmowego głosowania doszło do wielu rzadkich zdarzeń, jak łamanie dyscypliny partyjnej czy wspólne głosowanie za ustawą Prawa i Sprawiedliwości oraz ugrupowań, które na co dzień są w ostrym konflikcie z partią rządzącą. Poseł Krzysztof Paszyk wskazuje zatem odpowiedzialnych za przyjęcie, jego zdaniem, szkodliwej ustawy.

- Wszystko zaczęło się od nieformalnej, egzotycznej koalicji Prawa i Sprawiedliwości i całej Zjednoczonej Prawicy wespół z Platformą Obywatelską i Lewicą. To te środowiska poparły tzw. ustawę o ochronie zwierząt. I było to pierwsze zaskoczenie związane z zachowaniem koleżanek i kolegów z opozycji, bo kiedy łamano konstytucję, to jasno wskazywano, że nie można tego robić w jedną noc. Gdy przechodziły ustawy zmieniające ustawodawstwo w zakresie wymiaru sprawiedliwości, wówczas uznawano to za niekonstytucyjne. W przypadku tej ustawy nie słyszałem głosów wskazujących na pośpiech i niekonstytucyjność – podkreśla.

Zdaniem Polskiego Stronnictwa Ludowego, ustawa może mieć fatalny wpływ na polskie rolnictwo, a wiele gospodarstw może nie przetrwać zmian. Co więcej, zdaniem posła Paszyka, pod przykrywką pomocy zwierzętom, przemyconych zostało wiele inicjatyw, które bezpośrednio uderzą w rolnictwo. Jak zauważa, Polskie Stronnictwo Ludowe wcześniej zgłaszało wiele własnych inicjatyw, które nie spotkały się z wielkim odzewem, a które mogłyby realnie wpłynąć na poprawę losu zwierząt.

- Ustawa ma niewiele wspólnego z ochroną zwierząt. Kiedy proponowaliśmy poprawki dotyczące chipowania, sterylizacji i kastracji, czyli spraw, które doprowadzą do tego, że schroniska nie będą potrzebne, bo nie będzie niechcianych zwierząt, wówczas trafialiśmy na opór. Nie było chęci, by zająć się faktyczną ochroną zwierząt. Na siłę forsowało się tezę, że niegodne traktowanie zwierząt odbywa się w gospodarstwach rolnych, co jest wierutną bzdurą, bo kto jak kto, ale polscy rolnicy i producenci wiedzą jak dbać o dobrostan zwierząt. To jest wpisane w charakter tej działalności, którą prowadzą. 

 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W NAJBLIŻSZYM NUMERZE TYGODNIKA NOWEGO


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

głowa 02.10.2020 12:16
Brwo PSL. Rolnicy już na PiS nie liczą. Drugi raz już nie daną się oszukać

ja 02.10.2020 12:39
Może i masz głowę, ale z pisaniem daj sobie spokój. To ciebie przerasta !

Ciekawy 02.10.2020 11:21
Obdzieranie zwierząt ze skóry to rolnictwo? GRATULACJE!!!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: luzbluzTreść komentarza: Facet, który przedstawił się jako Mariusz Szalbierz ostatnio pauzuje w robocie redakcyjno- wydawniczej portaliku i papierowej ulotki o tematyce przebrzmiałej. Co to może być? Albo łopata grabarza albo choroba somatyczna wskutek luzackiej obyczajności redakcji zapoczątkowana relacją z obrad Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego 8 marca 2006.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 18:27Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: chwudeTreść komentarza: Czy chodzi o inicjatywę Mariusza Szalbierza powołania wydawnictwa instruktażowego o nazwie "Tłok czekoladowy"?Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ~~..~~Treść komentarza: Stare baby potrzebują jakiegoś wyciora do przepastnych czeluści dawno wygasłych co do ich pierwotnej funkcji demograficznej. Chyba że zapragną tłoka czekoladowego. Wtedy jo! Naczelny gotów, proponuje wydawnictwo instrukcyjne, jak zrobić sobie dobrze w trybie odtylcowym.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 20:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: []\/{}Treść komentarza: Są w naszym kraju regiony typu Krajna, gdzie działają koncerny medialne prasowe i internetowe. Tam się dzieje! Jak się nawalą, od razu mają chuć. Zbierają gamety do terrarium. Dla dorżnięcia się wódczanego piją koniak redakcyjny. Kiedy naczelny gdzieś wyjedzie, wydawczyni zapragnie zlecić konstrukcję wiatraka odbytniczego z wałem osadczym do uciech. Sodoma i Gomora. Trzeźwość w sensie zera na alkomacie jest niewyobrażalnym deliktem egoizmu ekonomicznego, który prowadzi do deficytu budżetowego. Sytuację pogarszają felietoniści z przeszłością korupcyjną na szczytach władzy.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: oszczerzenieTreść komentarza: Dopóki żulia internetowa pilskiego grajdoła medialnego będzie się pastwić nad Januszem Lemanowiczem, choćby w trybie niejawnym, domyślnym, Janusz Lemanowicz będzie komentował wszystkie znane mu objawy chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli tych udziałowców chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 22:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: skobelTreść komentarza: Wbijamy tam w sierpniuData dodania komentarza: 10.07.2025, 12:23Źródło komentarza: Z nudów powstał hit
Reklama
Reklama