Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Parowozownia coraz bliżej zmiany właściciela

Po latach wymiany pism, wiele wskazuje na to, że gmina Piła w końcu przejmie zabytkowy obiekt parowozowni. Plan zakłada nie tylko stworzenie w tym miejscu muzeum kolejnictwa, ale także organizowanie wydarzeń kulturalnych.
Parowozownia coraz bliżej zmiany właściciela

Pilska parowozownia została wybudowana ponad 150 lat temu, ale ostatnich z pewnością nie można zaliczyć do najszczęśliwszych w jej historii. Obiekt od wielu lat jest niewykorzystywany i popadał w ruinę. Proces degradacji spowolniło nieco wpisanie parowozowni do rejestru zabytków, co pociągnęło za sobą chociażby uszczelnienie dachu, ale to nadal tylko kropla w morzu potrzeb. W międzyczasie nie wypalił m.in. plan utworzenia w tym miejscu muzeum kolejnictwa, na wzór tego z Jaworzyny Śląskiej. Potencjalnych zainteresowanych, w tym gminę Piła zawsze odstraszała cena, jaką PKP oczekiwała w zamian za oddanie obiektu. Wiele wskazuje jednak na to, że PKP S.A. jest w końcu gotowe oddać obiekt za darmo.

- Naszym celem jest uzgodnienie możliwości obrotu nieruchomościami stanowiącymi kompleks zabytkowej parowozowni ze Spółkami z Grupy PKP S.A. Po uzyskaniu wszystkich możliwych opinii i zgód będą możliwe dalsze działania w kwestii przekazania na rzecz Waszego Miasta nieruchomości – poinformowała dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu Alina Stachowiak.

To pierwszy od lat sygnał gotowości PKP S.A. do przekazania obiektu gminie Piła. Ta podtrzymała chęć przejęcia obiektu, a więc wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie będzie można przejść do konkretów, choć aktualnie nie wiadomo jak długo zajmie obu stronom ich wypracowanie.

Niemniej już teraz władze Piły zapewniają, iż po przejęciu parowozowni będą chciały powrócić do pomysłu utworzenia w tym miejscu muzeum kolejnictwa, a także organizować wystawy czy wydarzenia kulturalne, do czego ich zdaniem ten obiekt nadaje się idealnie. Osobną kwestią jest jednak sprawa drogi, która prowadzi do obiektu od strony ulicy Zakopiańskiej. Ta nadal pozostaje własnością PKP, a że znajduje się w fatalnym stanie, toteż także ona będzie musiała stać się obiektem rozmów na temat własności i ewentualnego remontu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

trywium 15.03.2022 17:43
Muzeum też jest wydarzeniem kulturalnym.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama