Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Wakacyjne podróże seniorów

Tegoroczną letnią aktywność Towarzystwa Seniorów SŁONECZKO w Lubaszu charakteryzuje nie tylko działalność biesiadno-towarzyska, ale również turystyczna nakierowana na zaspokojenie potrzeb poznawczo-rekreacyjnych oraz duchowych.
Wakacyjne podróże seniorów

Realnym tego wyrazem była krajoznawcza wycieczka do Wrocławia, którą rozpoczęto od pobytu w Afrykarium i Oceanarium. Dzięki niepowtarzalnej koncepcji obiektu, Afrykarium jest unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, w których skład wchodzą: Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów i dżungla nad rzeką Kongo. Jego największą atrakcją jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb.

Po doznaniach wywołanych obserwacją egzotycznego wodnego świata przyrody mieliśmy możność obejrzeć Halę Stulecia, która jest najsłynniejszym dziełem wrocławskiego modernizmu zaprojektowanym przez Maxa Berga i zbudowanym w latach 1911-1913. Hala została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku.

Nie mniejsze wrażenie na większości seniorów wywarła Panorama Racławicka, cykloramiczny obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami, w której uczestnicy Insurekcji pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonali Rosjan. Obraz wystawiany jest w specjalnie zbudowanej rotundzie. Specjalne zabiegi techniczne sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D. Panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, najstarszej zabytkowej części Wrocłwia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze. Szczególne zainteresowanie wzbudziła odbudowana Archikatedra św. Jana Chrzciciela zlokalizowana na miejscu pierwszej bazyliki filarowej, za fundatora której uznaje się Bolesława Chrobrego (dzięki jego staraniom erygowano diecezję wrocławską).

Pobyt we Wrocławiu zakończono oczywiście na Starym Rynku, jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największymi ratuszami w Polsce. Zachęceni przez przewodnika planujemy w następnym roku rejs statkiem po wrocławskich kanałach.

ZK


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama