Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Dla miłośników sztuki wizualnej …

Muzeum S. Staszica w Pile, Urząd Miasta Piły oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zapraszają na projekcję filmu „KOAN - Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka” oraz spotkanie autorskie z reżyserem filmu prof. Andrzejem P. Florkowskim. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 17:00 w Muzeum Staszica w Pile.
Dla miłośników sztuki wizualnej …

      Film KOAN poświęcony jest szerokiej twórczości prof. Grzegorza Przyborka. Inspiracją do obrazu była retrospektywna wystawa prac Przyborka w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. W autorskiej opowieści odwiedzamy m.in. Arles, gdzie autor filmu stara się odnaleźć źródła wielkiej przemiany w drodze twórczej artysty, która zapoczątkowała się właśnie w tym wyjątkowym miejscu, podczas pobytu w École Nationale Supérieure de la Photographie w latach 1989/90. Film Andrzeja Florkowskiego jest formą łączącą dokument z esejem filmowym, pozostawiającym przestrzeń na analizę i kontemplację obrazu fotograficznego oraz muzyki zespołu Targanescu. Zwiastun filmu można obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

      - Punktem wyjścia do realizacji stała się wystawa retrospektywna KOAN w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bydgoszczy w 2019 roku. Wystawa ta dała mi możliwość rejestracji obiektów, które na ogół nie są dostępne - mówi Andrzej P. Florkowski. - We wrześniu tego roku nakręciliśmy plenery w Prowansji i słynną szkołę fotografii w Arles. Ponieważ w moim założeniu tam ukształtowała się wyjątkowa wizualność sztuki Grzegorza Przyborka i nie wyobrażałem sobie filmu bez wizyty w tym miejscu. W Łodzi wielokrotnie odwiedzałem pracownię Profesora, kiedy pracował nad cyklem Covidowym. W filmie wypowiada się Grzegorz Przyborek ujawniając swoje decyzje i okoliczności powstania szeregu prac. Do omówienia sztuki Profesora zaprosiłem dr hab. Mariannę Michałowską oraz prof. Ryszarda K. Przybylskiego, wybitnych znawców współczesnych trendów fotografii i współczesnej kultury. Wychodząc z założeń wystawy KOAN oraz estetyki sztuki Profesora starałem się podporządkować tym założeniom swój obraz filmowy i napełnić go symbolicznymi ujęciami. Wprawdzie film poświęcony jest "niemej" sztuce, to w moim założeniu dużą rolę odgrywać będzie muzyka. Zaprosiłem trzech artystów z poznańskiego zespołu Targanesku: Katarzynę Klebbę, Arnolda Dąbrowskiego i Pawła Palucha do nawiązania dialogu z obrazem fotograficznym jak i filmowym. Elementem, który pojawia się w filmie już od samej wystawy w Bydgoszczy jest woda. Motyw ten nawiązuje do filozofii zen, tak często pojawiającej się w filmie. 

Andrzej Piotr Florkowski

Historyk sztuki, artysta fotograf, autor filmów, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Naukowego Towarzystwa Fotografii. Profesor, od 1988 pracownik Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dawna ASP). W latach 2008-2016 dziekan Wydziału Komunikacji Multimedialnej UAP. Kierownik Pracowni Fotografii Relacyjnej na Wydziale Fotografii. Członek Board of European League of Institution of Arts – Amsterdam (2016-2018). Inicjator i współorganizator Poznań Photo Diploma Award (2011-2019). Promotor twórczości artystów fotografii, m.in. nominujący w konkursie Prix Pictet, Londyn.

Grzegorz Przyborek

Profesor tytularny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki w 1974 roku. Od 1976 do 2019 roku był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w macierzystej uczelni. Prowadził również wykłady i zajęcia praktyczne z fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pisze teksty o fotografii. Ma w swoim dorobku dydaktycznym wielu wychowanków, aktywnie działających na polu sztuk pięknych. Twórczość w zakresie fotografii, mediów elektronicznych, obiektu, instalacji, rysunku, grafiki, rzeźby oraz z pogranicza innych dyscyplin sztuki. Brał udział w wielu wystawach w Polsce oraz za granicą.

(wb)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama