Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Nauką, pracą, marzeniami - ślubujemy

GMINA CHODZIEŻ Szkoła Podstawowa w Zacharzynie już nie jest bezimienna
Nauką, pracą, marzeniami - ślubujemy

Wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęła się wtorkowa uroczystość w sali widowiskowej Chodzieskiego Domu Kultury. Wnętrze wypełnili głównie uczniowie i rodzice SP w Zacharzynie, której oprócz nadania imienia „Podróżników Polskich” przekazano nowiutki sztandar. 

Szkoła w Zacharzynie była dotąd jedyną w gminie Chodzież (pozostałe trzy to SP w Strzelcach, Oleśnicy i w Stróżewie), która nie miała swojego patrona ani sztandaru. Ten stan rzeczy przy wyjątkowo przychylnym podejściu do oświaty włodarzy gminy, prędzej czy później musiał się zmienić. I tak po różnego rodzaju głosowaniach i dopatrzeniu wszelkich formalności na wtorek 28 maja w Chodzieskim Domu Kultury wyznaczono datę święta szkoły.

      Uroczystość rozpoczęto hymnem narodowym, po czym gości powitała dr.  Szkoły Ewa Rozmarynowska-Żądło. – Jesteście państwo dzisiaj świadkami jak szkoła Podstawowa w Zacharzynie zamienia się w Szkołę Podstawową im. Podróżników Polskich. Witajcie w naszej bajce! 

      Następnie wójt gminy Chodzież Kamila Szejner odczytała uchwałę rady gminy o nadaniu imienia szkole, za co w imieniu społeczności szkolnej podziękowała pani dyrektor. Akt o ufundowaniu szkole sztandaru odczytała Justyna Nowaczewska – przewodnicząca Rady Rodziców, po czym na scenę do symbolicznego przybicia gwoździ w drzewcu sztandaru zaproszeni zostali przedstawiciele rodziców, nauczycieli organu prowadzącego, firm, instytucji oraz osoby prywatne. Chwilę później sztandar poświęcił  proboszcz parafii w Raczynie ks. Karol Łybek, po czym dokonano jego prezentacji. I tak na awersie wyszyte jest godło państwowe oraz napis: Bóg - Honor - Nauka - Ojczyzna. Natomiast na ciemnoniebieskim rewersie umieszczono logo szkoły – polskiego podróżnika przemierzającego świat z polską flagą. Sztandar następnie przekazano pocztowi sztandarowemu SP im. Podróżników Polskich. Podczas aktu ślubowania uczniowie przyrzekali m.in. otaczać go czcią i dbać o to by właściwym wychowaniem, wzorowym zachowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły.  Po raz pierwszy został też odśpiewany hymn szkoły im. Podróżników Polskich. 

      Następnie głos zabrała wójt gminy Chodzież Kamila Szejner, która wróciła pamięcią do początków szkoły i jej wcześniejszych niepewnych losów. – W 1999 roku nasz okręt osiadł na mieliźnie. Później działały tu  tylko dwie klasy. Ale w 2017 r. przyszedł dobry wiatr i kolejna reforma, a kapitanem została pani dr.  Rozmarynowska - Żądło, której dziękuję za odwagę. Dziś szkoła jest coraz piękniejsza, niedługo oddamy kolejny budynek - przedszkole. Teraz ten okręt należy do was, dbajcie o niego, by nigdy nie osiadł już na mieliźnie - dodała Kamila Szejner. 

      Krótkie życzenia połączone z przekazaniem drobnych prezentów złożyli także obaj starostowie Adrian Urbański i Mariusz Witczuk a w przerwie po zakończeniu części oficjalnej goście, których spora kolejka ustawiła się do dyrektor szkoły.

      W części artystycznej szkoła zaprezentowała widowiskową podróż z tańcem i zwyczajami mieszkańców przez kontynenty i państwa  - od Antarktydy, po Afrykę, wyspy Pacyfiku, obie Ameryki Azję i Europę. Choreograficzno-wirtualną podróż zakończył swojski krakowiak i… wspaniały okolicznościowy tort, na którego konsumpcję zaprosiła dyrekcja szkoły oraz władze gminy. 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama