Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

„Tacy sami, bez barier" - Dni Osób z Niepełnosprawnością

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie organizuje Dni Osób z Niepełnosprawnością. Jest to cykl wydarzeń, które odbywają się w całej Polsce. Tegoroczne hasło akcji to „Tacy sami, bez barier”. W czasie spotkań i prelekcji można skorzystać z porad ekspertów ZUS, instytucji współpracujących i lokalnych organizacji, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością.
„Tacy sami, bez barier" - Dni Osób z Niepełnosprawnością

Każdy człowiek napotyka w swoim życiu różne bariery. Gdy myślimy o barierach, w pierwszej chwili przychodzą nam do głowy schody i wysokie krawężniki, czyli przeszkody architektoniczne. Najłatwiej je zobaczyć i są one też najczęściej poruszanym tematem w kontekście osób z niepełnosprawnością. To bardzo ważny rodzaj barier, ale nie jedyny, bo jest ich znacznie więcej. Bariery mogą być kulturowe, społeczne czy światopoglądowe. Barierą może być także sposób, w jaki postrzegamy siebie i innych. Tymczasem – mimo różnic – jako ludzie jesteśmy tacy sami. 

Dni Osób z Niepełnosprawnością to miesiąc wyjątkowych wydarzeń w całej Polsce, które pomagają zrozumieć i oswoić temat niepełnosprawności. Głównym celem organizatorów jest upowszechnianie wiedzy o tym, że osoby z niepełnosprawnością mają różne potrzeby, i informacji, z jakiego wsparcia mogą skorzystać.

W ramach spotkań specjaliści z ZUS udzielą informacji o ubezpieczeniach społecznych, wyjaśnią, jak uzyskać świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami, jak załatwiać sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu, a także jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Z kolei eksperci z PFRON opowiedzą, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowanie. Natomiast pracownicy NFZ będą informować o zasadach kwalifikacji na leczenie uzdrowiskowe oraz doradzą w kwestiach zdrowego trybu życia, eksperci Biura Rzecznika Praw Pacjenta opowiedzą o prawach przysługujących pacjentom oraz o pomocy psychologicznej, a przedstawiciele organizacji pozarządowych udzielą fachowych porad i podzielą się swoimi doświadczeniami. W wydarzeniach mogą uczestniczyć wszyscy, którzy są zainteresowani udzielaniem wsparcia osobom z niepełnosprawnością. Nie trzeba się na nie zapisywać, a udział jest bezpłatny.

W Inspektoracie ZUS w Złotowie spotkanie zaplanowano w najbliższy piątek (13 września) w godzinach od 10:00 do 13:00. 

17 września, w godzinach 10:00-13:00, odbędzie się spotkanie w Inspektoracie ZUS w Chodzieży. Zaplanowano tam porady ekspertów ZUS oraz doradców zawodowych z Fundacji Aktywizacja oraz wystawę prac wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chodzieży.  

W Oddziale ZUS w Pile spotkanie odbędzie się 18 września (w godz. 11:00-13:00) - dyżur ekspertów ZUS, NFZ, PCPR oraz wystawa artystyczna Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas przy Parafii Św. St. Kostki w Pile. 

(as)

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama