Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Stary Młyn – zagrożenie i nadzieja na ratunek

ŁOBŻENICA Stracił swój urok i stał się realnym zagrożeniem dla mieszkańców. Przy ulicy Spacerowej 30 w Łobżenicy stoi historyczny budynek starego młyna, który dziś jest cieniem swojej dawnej świetności. Zaniedbany i stopniowo popadający w ruinę budynek nie tylko stracił swój dawny urok, ale także stał się realnym zagrożeniem dla mieszkańców, którzy przechodzą pobliskim chodnikiem.
Stary Młyn – zagrożenie i nadzieja na ratunek

Brak odpowiedniej konserwacji oraz zaniedbania doprowadziły do obecnego, dramatycznego stanu młyna. Popękane mury, zbutwiałe drewniane elementy czy dziurawy dach to tylko niektóre z widocznych problemów. To, co jeszcze jakiś czas temu mogło być wyłącznie problemem estetycznym, dziś stało się poważnym zagrożeniem. Fragmenty cegieł spadające z wysokości, osłabiona konstrukcja ścian i możliwość nagłego zawalenia się budynku stwarzają ryzyko tragicznego wypadku.

Obecna sytuacja wymaga natychmiastowych działań. W dniu 6 listopada 2024 r., Urząd Miejski Gminy Łobżenica zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pile z prośbą o podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie budynku. Na działce ewidencyjnej nr 586 znajdują się budynki niemieszkalne, zlokalizowane bezpośrednio przy chodniku drogi wojewódzkiej nr 242. Obiekty te leżą na terenach objętych ochroną konserwatora zabytków. W naszej ocenie jeden z obiektów, przylegający bezpośrednio do ciągu pieszego, grozi zawaleniem i należy podjąć natychmiastowe prace związane z jego zabezpieczeniem.

Stan techniczny wiaty znajdującej się na działce ewidencyjnej nr 585 również stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Należy nadmienić, iż budynki położone są na gruncie prywatnym. W związku z powyższym Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przekazał pismo celem podjęcia czynności zgodnie z posiadaną kompetencją do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatura w Pile.

W wyniku podjętych działań właściciel zabezpieczył wiatę znajdującą się na działce ewidencyjnej nr 585. Postępowanie w przedmiotowej sprawie jest w toku. Z kolei efektem współpracy gminy Łobżenica z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu jest zamknięcie części chodnika znajdującego się przy budynku młyna. Także radni Rady Miejskiej w Łobżenicy cyklicznie zgłaszają interpelacje w sprawie należytego zabezpieczenia budynku starego młyna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama