Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Świętowali 90-lecie

PIŁA Jubileuszowa wystawa ZUS przedstawiająca 90-lecie historii Ubezpieczeń Społecznych w Pile, gratulacje i życzenia.
Świętowali 90-lecie

Wczoraj w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile odbyła się wyjątkowa wystawa zatytułowana „Rzeczpospolita ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce”, zorganizowana z okazji 90-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wydarzenie to przyciągnęło licznych gości, którzy mieli okazję zapoznać się z fascynującą historią ZUS i jego nieodłącznym związkiem z losami Polski.

Gości przywitała Monika Zalewska – Suchy, dyrektorka pilskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Goście mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat historii pilskiego ZUS oraz zobaczyć unikatowe fotografie, w tym te związane z Wielkopolską, wzbogacone komentarzami i dygresjami zarówno pracowników ZUS, jak i zwykłych obywateli. 

- Wystawa nie jest jedynie zestawieniem faktów, lecz szerokim spojrzeniem na historię ubezpieczeń społecznych w Polsce. „Losy Polski i Polaków splatały się nierozerwalnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych”  - komentuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Materiały wykorzystane do stworzenia wystawy pochodzą z archiwum ZUS, prywatnych zbiorów jego pracowników oraz rozmaitych instytucji kulturalnych i zasobów państwowych. Ekspozycja ukazuje rozwój systemu ubezpieczeń społecznych na tle najważniejszych wydarzeń i przemian społeczno-politycznych w Polsce.

Wystawa, dostępna była do 19 grudnia i prezentowała różnorodne materiały ilustrujące rozwój polskiego systemu ubezpieczeń społecznych od jego powstania w 1934 roku, przez okres II wojny światowej, aż po współczesność. Ekspozycja ukazuje, jak zmieniały się technologie w ZUS, od pierwszych maszyn liczących po nowoczesne komputery, a także jak media na początku XX wieku przewidywały przyszłość tej instytucji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama