Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Róża Wielka nabiera kształtów

W Sołectwie Róża Wielka (gm. Szydłowo) odbyły się konsultacje społeczne dotyczące rewitalizacji miejscowości i stworzenia wsi tematycznej pod nazwą „Różana Wieś”. Spotkanie było okazją do przedstawienia mieszkańcom idei wiosek tematycznych oraz wspólnego omówienia planów na przyszłość.
  • Źródło: UG Szydłowo
Róża Wielka nabiera kształtów

Dzień rozpoczął się od krótkiego wprowadzenia w koncepcję wiosek tematycznych, po czym uczestnicy wyruszyli na spacer po trzech kluczowych strefach przeznaczonych do rewitalizacji:

Strefa wypoczynkowa, wiedzy i sportu – obejmująca teren wokół świetlicy, zbiornika wodnego i altany. Strefa muzealna – zlokalizowana w budynku starej szkoły, gdzie planowane jest utworzenie Muzeum Róży i Olejku Różanego. Woonerf – ulica do życia, której przekształcenie zakłada stworzenie wspólnej przestrzeni dla pieszych i kierowców, bez tradycyjnego podziału na jezdnię i chodnik.

Celem rewitalizacji jest poprawa bezpieczeństwa, atrakcyjności przestrzeni, regulacja ruchu oraz tchnięcie nowego życia w wieś. Podczas spaceru mieszkańcy mieli okazję wskazać miejsca wymagające interwencji, a także podzielić się swoimi pomysłami na poprawę przestrzeni. Spacer okazał się również odkrywczy – wielu uczestników odwiedziło miejsca, które znali jedynie z dawnych lat lub nigdy wcześniej tam nie byli.

W starej szkole zaprezentowano koncepcję Muzeum Róży i Olejku Różanego. Plan zakłada stworzenie miejsca, które będzie przesiąknięte różanym klimatem – od zapachu, przez kolor, po warsztaty edukacyjne. Na strychu budynku przewidziano przestrzeń na wernisaże i kameralne spotkania.

Konsultacje zakończyły się w świetlicy wiejskiej, gdzie mieszkańcy wzięli udział w warsztatach metodą World Café. W małych grupach omawiali konkretne zagadnienia związane z rewitalizacją, dzieląc się swoimi opiniami i potrzebami. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama