Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Było stare, zaniedbane, a teraz błyszczy jak nowe, czyli jak się odnawia przestrzenie miejskie w Pile i okolicach

Masz pomysł na nową, przyjazną przestrzeń w swoim mieście? Chcesz zmienić szare ulice w zielone parki, a opuszczone budynki w miejsca tętniące życiem. Aplikuj o dotację unijną na rewitalizację. Dołącz do tych, którzy to zrobili.
Było stare, zaniedbane, a teraz błyszczy jak nowe, czyli jak się odnawia przestrzenie miejskie w Pile i okolicach

Chodzież zyskała nowe oblicze – Aleja Gwiazd Jazzu przy ul. Strze­leckiej zachwyca teraz świeżością i stylem. W niewielkim Wieleniu natomiast nadnoteckie bulwary oraz stara obora zmieniły się nie do poznania – ta ostatnia stała się... kinem! Piła również nie zostaje w tyle. Młodzież ma do dyspozycji nowoczesną skateplazę. Widać, że rewitalizacja w Wielkopolsce to prawdziwa sztuka zmiany na lepsze! 

Odnowa dla przyrody i dla ludzi 

Miasto Chodzież przeszło odnowę z Funduszy Europejskich w śpie­wającym stylu. Utworzono np. Aleję Gwiazd Jazzu przy ul. Strze­leckiej, co stało się atrakcją zarówno dla lokalnej społeczności, jak i przyjezdnych. 

– Pomysł utworzenia Alei Gwiazd Jazzu w Chodzieży zrodził się z chęci uczczenia muzycznego dziedzictwa miasta oraz jego silnych powiązań z kulturą jazzową – mówi Zuzanna Barciszewska, Urząd Miasta Chodzież. – Powstała w mieście przestrzeń ma na celu nie tylko upamiętnienie wybitnych muzyków, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój tego gatunku, ale również tchnienie nowego życia w miejską przestrzeń poprzez sztukę. Dzięki Alei Gwiazd Jazzu za­równo artyści, uczestnicy warsztatów, jak i mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Chodzież mogą lepiej poznać fascynującą historię tego gatunku oraz niezwykłą rolę miasta w jego propagowaniu. Projekt został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców, którzy widzą w nim nie tylko atrakcję turystyczną, ale także nową przestrzeń do organizacji koncertów i spotkań. 

Mówiąc o odnowie Chodzieży nie można zapomnieć o rewitalizacji parku o nazwie „Odpoczywaj z kulturą” przy ul. Dworcowej, który doskonale łączy potrzebę tworzenia zielonych przestrzeni z miejsca­mi relaksu dla ludzi. 

A jeśli już mowa o zmianach z myślą o ludziach, w ramach projektu rewitalizacji Chodzieży wyremontowano budynek w obszarze fyrtla na ul. Żeromskiego, gdzie swoją siedzibę ma tutaj Stowarzyszenie Osób po Endoprotezoplastyce Biodra „Bioderko”. To odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 

Kino w dawnej oborze? Tak, to się dzieje w Wieleniu! Miasto prze­szło rewitalizacyjną metamorfozę, której efekty cieszą oko i ducha. Powstały nadnoteckie bulwary, tworząc kompleks rekreacyjno-edu­kacyjny blisko natury – zieleń i rozrywka w idealnej harmonii. Na tym nie koniec: dawny przystanek autobusowy przekształcono w szkla­ną kawiarenkę prowadzoną przez Centrum Integracji Społecznej. Wieleń pokazuje, jak kreatywnie i efektywnie tchnąć nowe życie w miejską przestrzeń.

Piła również błyszczy na mapie rewitalizacji. Miasto postawiło na skateplazę, miejsca piknikowe i infrastrukturę dla rodzinnej rekre­acji. Są też trzy nowe boiska – dwa do siatkówki i jedno wielofunkcyjne. 

Co najlepsze, młodzi ludzie współtworzyli projekt skateplazy, udowadniając, że Piła naprawdę wsłuchuje się w potrzeby swoich mieszkańców. Tak się tworzy przestrzeń z myślą o ludziach! 

Czas na Twój pomysł odnowy Wielkopolski Północnej 

Teraz czas na kolejne „zielone” i uspołecznione projekty rewitaliza­cyjne. Do 28 marca trwa przyjmowanie wniosków w konkursie na tego typu inicjatywy. To szansa na pozyskanie środków z Fun­duszy Europejskich dla Wielkopolski. Do podziału jest 171 mln zł. W konkursie mogą brać udział jednostki samorządu terytorialnego, administracja rządowa, podmioty ekonomii społecznej czy orga­nizacje pozarządowe. Dofinansowanie uzyskają projekty, których celem jest rewitalizacja obszarów zdegradowanych, poprzemysło­wych i powojskowych na obszarach miejskich i innych niż miejskie. Premiowane będą szczególnie te pomysły, w których pojawią się ekologiczne i prospołeczne akcenty.

 



Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski

IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski

YT @FunduszeUEdlaWielkopolski

LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski

X @funduszeuewlkp

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama