Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pod Starej Łubianki niebem

W cieniu malowniczej wsi Stara Łubianka, gdzie tradycja splata się z historią, tworzona przez lata poezja Anieli Bukowskiej, stała się kroniką życia mieszkańców gminy Szydłowo. Wiersze, pełne emocji i refleksji, są jak okno do przeszłości – opowiadają o codzienności, obrzędach, wydarzeniach historycznych, a także o sile społeczności, która budowała swoje miejsce na ziemi.
  • Źródło: UG Szydłowo
Pod Starej Łubianki niebem

Wiersze pani Anieli to nie tylko literacka opowieść, ale także hołd dla Starej Łubianki – jej mieszkańców, ich pracy, marzeń i tradycji. Autorka z niezwykłą wrażliwością opisuje życie kobiet i mężczyzn, wesela, lokalne inicjatywy, a także swoje osobiste doświadczenia związane z rozwojem sołectwa.

Poezja pani Anieli rozbrzmiała podczas uroczystości jubileuszowej jej 90. urodzin. Sala świetlicy wiejskiej wypełniła się mieszkańcami, rodziną i przyjaciółmi, którzy wspólnie celebrowali ten wyjątkowy dzień, czytając wiersze napisane przez jubilatkę. Atmosfera była pełna wzruszeń, śpiewów, prezentów i serdecznych życzeń.

- Jako uczestnik tego wydarzenia, nie mogę ukryć podziwu dla twórczości pani Anieli. Jej wiersze to skarbnica wiedzy o dawnych czasach, o ludziach, którzy tworzyli historię gminy Szydłowo. Żałuję, że nie poznałem jej literatury wcześniej – podczas przygotowań do obchodów 50-lecia gminy brakowało nam takiego źródła, które mogłoby wzbogacić naszą wiedzę o tamtych latach – komentuje wójt Tobiasz Wiesiołek. - Pani Aniela Bukowska, poetka, kronikarka i serce Starej Łubianki, zasługuje na to, by jej twórczość ujrzała światło dzienne w formie tomiku. To nie tylko poezja, to historia, którą warto ocalić dla przyszłych pokoleń – podkreśla. 

Dzięki zaangażowaniu Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance, Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie oraz rady sołeckiej z sołtys Beatą Bielecką na czele, uroczystość była dopracowana w każdym szczególe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama