Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. I tak przez 10 dekad…

Sto lat mija od czasu kiedy w roku 1917, na pierwsze akcje wyruszyli ochotnicy nowoutworzonej straży pożarnej w Ciszkowie. Z tej okazji we wsi odbyły się uroczystości, których kulminacją były paradny przemarsz oraz odsłonięcie pomnika. W obchodach rocznicy wzięli udział Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko - trzcianecki, i Bogdan Tomaszewski, przewodniczący rady powiatu.
Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. I tak przez 10 dekad…

Było co podziwiać. Pododdziały strażaków i zaproszeni goście, wraz z orkiestrą i pocztami sztandarowymi, najpierw przemaszerowali pod budynek remizy, gdzie został odsłonięty i poświęcony pomnik upamiętniający powstanie jednostki. - Historia Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce jest rzeczywiście długa i niezwykle bogata - uzupełnia Piotr Urbaniak, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Czarnkowie. - Z zachowanych dawnych dokumentów wyłania się obraz strażaka – społecznika, gotowego walczyć z żywiołami, nawet za cenę własnego zdrowia i życia. Podobnie było w Ciszkowie. I tak jest do dziś.

W szczególny sposób uhonorował strażaków podczas mszy św. ks. Andrzej Drobiński, proboszcz parafii w Gulczu. - 100 lat temu, w 1917 roku, Polski nie było jeszcze na mapach Europy, a tu, w Ciszkowie powstała jednostka straży pożarnej. Kontynuujecie niezwykle piękną i bogatą tradycję…

Podczas tak wyjątkowego jubileuszu nie mogło zabraknąć strażackich odznaczeń i wyróżnień. To żelazny punkt każdej takiej uroczystości. I ty razem przyznano odznaki i medale tym, którzy część swojego życia poświęcają „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Tadeusz Teterus, starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego: - Odwaga i troska o drugiego człowieka od zawsze cechowały strażaków. Od wielu pokoleń ta postawa się nie zmieniła. Podobnie jak przed laty, tak i teraz wasza służba i oddanie budzą powszechny szacunek. Chlubne tradycje oraz zaufanie mieszkańców regionu stanowią solidny fundament jednostki, zobowiązują również do podejmowania nowych wyzwań. Obok podstawowych zadań z zakresu ratownictwa, strażacy podejmują inicjatywy kulturalne i edukacyjne, dzięki czemu stają się elementem budowania silnych więzi wśród społeczności lokalnej.

Pik



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama