Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Kamiennik zwiedza Europę

Stowarzyszenie „Nasza Wieś Naszym Domem” z Kamiennika zorganizowało kolejną, dwudniową wycieczkę do Pragi i Kudowy Zdroju. Pomysł wyjazdu do stolicy Czech narodził się już rok temu, ale dopiero latem tego roku udało się ją zorganizować. Dzięki prowadzonym akcjom częściowo udało się dofinansować wyjazd.
Kamiennik zwiedza Europę

Łucja Magdziarz, prezes Stowarzyszenia:- 18 sierpnia, 52-osobowa grupa osób, w większości mieszkańców Kamiennika zebrała się przy sklepie, aby udać się na wycieczkę do Pragi i Kudowy Zdroju. Pomimo burzy i błyskawic, które towarzyszyły nam w czasie podróży szczęśliwie dojechaliśmy do Kudowy Zdroju, skąd pod opieką przewodnika i wyruszyliśmy do Pragi, aby poznać najważniejsze zabytki i ciekawe miejsca.

Przygodę ze stolicą Czech – Pragą rozpoczęliśmy od przejazdu miejskim tunelem Blanka o długości ponad 6 km, który jest najdłuższy w Europie. Na początku zwiedziliśmy siedzibę władców czeskich, Bazylikę św. Jerzego na Hradczanach, gdzie zobaczyliśmy olbrzymie pałace, urokliwe miejsca, w których mieszkali mniej zamożni obywatele Pragi. Później podziwialiśmy panoramę Pragi, wspaniałe ogrody Senatu i Fontannę Leopolda na II Dziedzińcu. W dalszej części wycieczki mieliśmy okazję podziwiać Plac Krzyżowców i przespacerować po ponad 500 metrowym Moście Karola, wypełnionym barokowymi rzeźbami świętych. Z mostu dalsza trasa naszej wycieczki prowadziła przez labirynt uliczek Starego Miasta Praskiego. Na Staromiejskim Rynku przewodnik pokazał nam słynny zegar Orloj - jedyny, który mierzy czas na sposób starobabiloński, pomnik Jana Husa, Pomnik Karola oraz wiele innych ciekawych miejsc. Później zawitaliśmy do samego centrum miasta, na jeden z największych placów Pragi, plac św. Wacława, miejsca wielu historycznych wydarzeń oraz Plac św. Staszica i Plac Republiki. Oczywiście przygoda po Pradze nie obyłaby się bez skosztowania kuchni czeskiej i oglądania pokazu śpiewających, tańczących, kolorowych fontann – Krizikove Fontanny pt. „Star Wars – Water and Fir”. Było to niesamowite  widowisko, wrażenie, że fontanna żyje własnym życiem, wyrzuca wodę kilkanaście metrów do góry, każe jej wirować w najróżniejszy sposób, czaruje zmieniającymi się kolorami. Naszą wędrówkę po Pradze zakończyliśmy około północy.

***

Mimo bardzo krótkiej nocy w Ośrodku Wypoczynkowym "AGAT" w Kudowie Zdroju, wszyscy punktualnie zgłosili się na zbiórkę, aby wraz z przewodnikiem wyruszyć autokarem do Kaplicy Czaszek w Czermnej, wielkiego wspólnego grobowca ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku, która jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka. Kulminacyjnym punktem wycieczki był przejazd do miejscowości Karłów, by wejść na Szczeliniec Wielki.

Łucja Magdziarz:- Nasza grupa była bardzo prężna o czym świadczy fakt, że na szczyt Szczelińca weszło aż 50 osób, a tylko dwie osoby zrezygnowały z przejścia po wykutych w skałach schodach liczących 665 stopni, którymi dotarliśmy na wysokość 867 m – do skrzyżowania na przełęczy oddzielającej Szczeliniec Mały od Szczelińca Wielkiego. Podziwialiśmy przepiękne widoki i malownicze „skalne miasto” z wielką ilością fantastycznie uformowanych skał. Następnym punktem wycieczki był przejazd do miejscowości Wambierzyce i zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Przewodnik opowiadał o symbolu dziejów tego miejsca modlitwy, o świetle, jakie ludzie ujrzeli nad sanktuarium, o umocnieniu wiary, o tym, że człowiek wierzący uzyskuje nowe światło, widzi więcej i dalej. Ostatnim punktem wycieczki był powrót do Kudowy Zdroju i zwiedzanie Parku Zdrojowego, Pijalni Wód Mineralnych i Sali Koncertowej oraz Ogrodu Muzycznego. Były to piękne chwile, przeżycia, które na długo zostaną w pamięci uczestników wycieczki dzięki przewodnikowi – edukatorowi, który przez dwa dni bardzo ciekawie opowiadał o najciekawszych miejscach i ich historię.

***

-Tegoroczna wycieczka do Pragi i Kudowy Zdroju – uzdrowiska podgórskiego opartego o Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, była niezapomnianym przeżyciem dla każdej osoby, która kocha podziwiać piękne budowle, widoki i malownicze skały oraz miejsca modlitwy, odpoczynku i relaksu. Bogactwo naturalnych źródeł wód mineralnych i ich leczniczych właściwościach w Kudowie Zdroju, łagodniejszy klimat i zwarte obszary leśne poprawiły choć na chwilę kondycję zdrowotną, regenerację organizmu i równowagę psychofizyczną. Jestem pewna, że wyjazd dostarczył niezapomnianych wrażeń, a bogata fauna i flora oraz historia tych miejsc na długo pozostanie w pamięci, a wspólne zdjęcia pomogą powrócić do tych pięknych chwil, zaś niepowtarzalna atmosfera wspólnej wyprawy uczestników wycieczki będzie budować narzędzia przyjaźni do zadowolenia. jej członkom. Dziękuję wszystkim za życzliwość, za pracę w ramach wolontariatu, bo bez Państwa zaangażowania nie udałoby się. wesprzeć tego wyjazdu. Licząc na dalszą partnerską współpracę, wyrażam nadzieję, że nasze działania zaowocują trwałymi sukcesami- podsumowała pani prezes.

ŁM

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama