Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Jeszcze więcej na inwestycje

W restauracji Złota Kaczka w Trzciance odbyło się spotkanie z przedstawicielami mediów, podczas którego podsumowano rok 2017 oraz przybliżono informacje na temat planów na rok bieżący
Jeszcze więcej na inwestycje
Starosta Tadeusz Teterus podsumował 2017 r., a także mówił o planach na rok bieżący

 

Zdaniem nie tylko starosty Tadeusza Teterusa to był bardzo dobry rok dla powiatu czarnkowsko- trzcianckiego. Samorząd powiatowy przeznaczył w 2017 roku prawie 13,5 mln złotych na inwestycje, z czego ponad 4,5 miliona to pieniądze pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Nowy rok zapowiada się jeszcze lepiej, ponieważ pula pieniędzy na rozwój powiatu zwiększy się do ponad 15,5 mln złotych.

W 2017 roku rada powiatu postawiła na drogi. Prawie sześć milionów złotych (z czego niespełna 1,8 mln to dofinansowanie z budżetów gmin, które współfinansowały inwestycje) zostało przeznaczonych na drogi i chodniki powiatowe. Jedną z najważniejszych inwestycji w tym obszarze była przebudowa drogi powiatowej nr 1316P z Trzcianki do Stradunia.

      - Cieszę się, że wreszcie udało się zrealizować tę inwestycję. Kosztowała prawie 3,8 mln złotych,  z czego niespełna 2,9 miliona pochodzi z budżetu powiatu. W tej inwestycji pomogli nam nasi partnerzy, gmina Trzcianka, która dołożyła 800 tysięcy oraz Nadleśnictwo Trzcianka, które przekazało 100 tysięcy złotych. Bardzo im za to dziękuję - mówi starosta Tadeusz Teterus.

Wspólnie z gminą Lubasz powiat zrealizował kolejny etap przebudowy drogi Kamionka – Sokołowo, natomiast w partnerstwie ze wszystkimi właściwie gminami zostały wybudowane chodniki wzdłuż dróg powiatowych w wielu miejscowościach, choćby w Biernatowie, Dzierżążnie Wielkim, Teresinie, Mężyku, czy Boruszynie. Kolejny obszar, w którym powiat prowadził inwestycje w minionym roku, to oświata i wychowanie. Tu wartość inwestycji wynosi prawie 2,3 mln złotych.

      - Przede wszystkim należy tu wymienić budowę boisk wielofunkcyjnych i siłowni zewnętrznych przy trzech powiatowych szkołach, LO w Trzciance, ZSP w Trzciance i Zespole Szkół w Krzyżu Wlkp. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 1,4 mln złotych, z czego prawie 668 tysięcy to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a konkretnie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Niezwykle istotnym jest fakt, że boiska będą służyć nie tylko uczniom wspomnianych szkół, ale wszystkim mieszkańcom – mówi starosta.

W minionym roku rozpoczęły się również niezwykle ważne inwestycje w obszarze ochrony zdrowia. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego powiat rozpoczął proces wyposażenia szpitali w Czarnkowie i Trzciance w elektroniczną dokumentację medyczną. Wartość projektu to 3,9 mln złotych, z czego aż 3,3 miliona to dofinansowanie z UE, które zostania przekazane przez lidera projektu w formie wyposażenia w sprzęt i oprogramowanie. Powiat rozpoczął również rozbudowę i przebudowę budynku szpitala w Czarnkowie. Prace zaczęły się pod koniec roku 2017, a całość inwestycji, wraz z jej finansowaniem, rozłożone są na lata 2017 – 2018. W związku z tym większość wydatków związanych z tą inwestycją, zaplanowanych na rok 2017 w kwocie prawie 1,2 mln złotych, przejdzie na rok bieżący. Na rok 2018 przechodzi również rezerwa celowa inwestycyjna, w kwocie prawie 600 tysięcy złotych.

      A jakie są plany na 2018 rok? Około 1,6 mln złotych powiat przeznaczy w bieżącym roku na inwestycje drogowe i chodnikowe. - Będziemy wspólnie z gminami budować chodniki przy drogach powiatowych, m. in. w partnerstwie z gminą Trzcianka w miejscowościach Łomnica i Biała, również w Młynkowie i Tarnówku, przy udziale gminy Połajewo. Powiat przekaże również dotację celową dla gminy Krzyż, na przebudowę drogi dojazdowej do cmentarza komunalnego w Krzyżu, wraz z parkingami – mówi Tadeusz Teterus.

      Na ochronę zdrowia powiat czarnkowsko trzcianecki przeznaczy w tym roku kwotę rzędu 10,3 mln złotych, z czego około 3,3 mln to dotacja unijna. To oczywiście kontynuacja rozpoczętych w minionym roku inwestycji w elektroniczną dokumentację medyczną obu szpitali oraz rozbudowa i przebudowa szpitala w Czarnkowie. Sporą część planów inwestycyjnych na rok 2018 zajmuje oświata. Inwestycję w tym obszarze sięgną kwoty 4,2 mln złotych. Tu na czoło wysuwa się budowa sali sportowej wraz z zapleczem sanitarno – higienicznym oraz termomodernizacja i remont przyległego do niej budynku dydaktycznego w LO w Czarnkowie.

      - To inwestycja, na którą szkoła niewątpliwie zasługuje. Wartość projektu to 3,5 mln złotych. Dwa i pół miliona pochodzić będzie z budżetu powiatu, natomiast milion złotych to darowizna, którą przekazał wielki przyjaciel liceum, pan Paul Fries, współwłaściciel firmy SEAKING – mówi starosta Tadeusz Teterus.

      To nie wszystko, wypadałoby wspomnieć o budowa boiska wielofunkcyjnego i siłowni zewnętrznej przy Zespole Szkół Technicznych w Trzciance, o przebudowie drogi dojazdowej do Zespołu Szkół Specjalnych w Gębicach czy kwocie 75 tys. złotych przeznaczonej przez starostwo na bezpieczeństwo publiczne. Jak zauważa Piotr Urbaniak ze Starostwa Powiatowego ogółem budżet inwestycyjny powiatu w 2018 roku wyniesie ponad 15,5 mln złotych, z czego prawie 4,7 miliona pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych, m. in. UE i innych jednostek samorządu terytorialnego.

pik

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: do Kolo Treść komentarza: Ty, Kolo, zamiast doglądać sumienia Lemanku, zajmij się ustalaniem, kto ci dmucha i dyma starą. Są doniesienia, że schudłeś, bo brakuje w chacie żarcia. A to stara buli za każdy numerek, ma ciąg do bzykania. Nie ma pieniędzy, nie ma żarcia a stara pełna spermy kochasiów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:51 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: doroboty, do roboty! Treść komentarza: Jako redaktor naczelny 2004 - 2007 był znamienny balangą flaszkową 8 marca 2006, kiedy to na posiedzeniu zbiorowego ciała kierowniczego wytrąbił co najmniej półtora flaszki. A czaił się jeszcze na koniak dla dopicia. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:24 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: bąrzór Treść komentarza: Dla senatora Szejnfelda podajemy do wiadomości, że artykuł Szalbierza był komentarzem do jego podglądu i podsłuchu z opóźnieniem. W ogóle nasz żurnalista nie szczyci się finezyjną szybkością w myśleniu i pisaniu o zdarzeniach w tygodniku o zasięgu ponadregionalnym , chyba, że o flaszkach pitych w robocie. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:19 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: lux veritatis Treść komentarza: I musiał w ten interes wniknąć Mariusz Szalbierz, Jerzy Utkin, Sebastian Cyranek, Krzysztof Figiel, plus ekipy nagrywające, żeby zrobić porządek po swojemu, wychlać piwo z sokiem, popytać plażowiczów, czy podoba im się bar "Plaża Ty i Ja", czy można potajemnie kupić szklankę wódki, bo Mariusz potrzebuje, podobno do dezynfekcji butów z powodu wdepnął w gówno. Poza tym można użyć do zaszemrania w główce. A stara w tym czasie "tłok czekoladowy" z kumplem od wódki. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:10 Źródło komentarza: Modernizacja plaży w Tucznie Autor komentarza: wyrwij murom zęby krat Treść komentarza: Rzecz w tym, że we wrześniu 2012 była nagła potrzeba ze strony Wielkiego Smrodatora, żeby obrzucić wiadrem gówna członków Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej, którzy z piedestału baru U Doroty latem 2006 obserwowali zmaganie się zapitego w trupa klienta Baru U Przestępcy (tak właścicielka tw Aleksandra nazwała bar przy drodze DK10). Obudzony do roboty medialnej Mariusz Szalbierz znalazł archiwalną relację o bracie w wódce, co mu posłużyło do wypełnienia wiadra gówna, szczególnie na nielubianą sekretarz Stowarzyszenia. Że to śmiechu warte? A kogo w zbiorze czytelników Tygodnika Nowego obchodzi ten event śmieszny i przerażający głupotą? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 10:35 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: konsument Treść komentarza: Do zrzygania. Tak jak Sebastian Cyranek ze Złotowa w barze "Plaża Ty i Ja" w Tucznie 18 sierpnia 2013 roku przepełnił się piwem beczkowym. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:12 Źródło komentarza: Wykopy w Parku Raczyńskich
Reklama
Reklama